Festival dokumentarnega filma: Kateri filmi bodo letos najodmevnejši?
Festival dokumentarnega filma: Kateri filmi bodo letos najodmevnejši?

Festival dokumentarnega filma: Kateri
filmi bodo letos najodmevnejši?

Med 12. in 19. marcem bo Ljubljana ponovno v znamenju vrhunskega dokumentarnega filma. 27. Festival dokumentarnega filma (FDF) bo postregel z aktualnimi temami, družbenimi vprašanji in intimnimi portreti posameznikov, ki s svojim delom in zgodbami zaznamujejo sodobni svet. V Cankarjevem domu, Kinodvoru in Slovenski kinoteki bodo na ogled filmi, ki razkrivajo neizprosno resničnost vojn, okupacij, političnih prevar in glasbenih revolucij.

Otvoritev s filmom o Zoranu Predinu

Festival bo odprl biografski dokumentarec Praslovan, ki spremlja življenje in delo Zorana Predina – od njegovih začetkov v Mariboru do uspehov z Lačnim Franzem in njegove solistične kariere. Film režiserja Slobodana Maksimovića ni zgolj zgodba o glasbi, temveč tudi poklon umetniku, ki s svojo neukrotljivo energijo in pronicljivim humorjem že desetletja zaznamuje slovensko kulturno sceno.

Praslovan ni tipičen glasbeni dokumentarec, ampak portret umetnika brez cenzure, polnega strasti in kritične misli,” pravi Maksimović, ki je skozi snemanja zajel nepredvidljive in spontane trenutke, ki dajejo filmu poseben ritem.

V središču pozornosti: Dokumentarci o vojni in okupaciji

Letošnji FDF postavlja v ospredje filme, ki brez olepševanja razkrivajo surovo realnost sodobnih konfliktov. Edina zemlja, dobitnik oskarja za najboljši dokumentarec, prikazuje apartheid nad Palestinci na Zahodnem bregu skozi oči palestinsko-izraelskega režiserskega kolektiva. Film z neposrednimi posnetki rušenja palestinskih vasi in pričevanji lokalnih prebivalcev postavlja neprijetna vprašanja o politiki etnične nadvlade.

V filmu Prestreženi ukrajinska režiserka Oksana Karpovič razkriva vsebino prestreženih telefonskih pogovorov ruskih vojakov s svojimi družinami. Medtem ko na začetku poveličujejo vojno in podcenjujejo Ukrajince, se njihova stališča sčasoma spreminjajo v dvom, strah in razočaranje.

Še en oskarjevski kandidat, Glasba za vojaški udar, raziskuje, kako so ameriške oblasti v obdobju dekolonizacije Afrike uporabljale jazz glasbenike kot diplomatsko orodje. Film prikazuje, kako so ikone, kot so Louis Armstrong in Nina Simone, nevede postale del propagandnih iger hladne vojne.

Družbena kritika skozi filmski objektiv

FDF ne bo postregel zgolj z vojno tematiko, ampak tudi z vprašanji, ki se dotikajo vsakdanjega življenja. Še zdaleč ne lipicanci, dokumentarec Olge Kosanović, skozi humor in ironijo obravnava problematiko naturalizacije tujcev v Avstriji. S prikazom birokratskih ovir in nesmiselnih pravil dokumentira izzive pridobivanja državljanstva v eni najstrožjih držav na svetu.

Med najbolj pričakovanimi filmi je tudi Arhitekton, ki raziskuje, zakaj so sodobne zgradbe pogosto estetsko neprivlačne. Dokumentarec ponuja vpogled v urbanistično načrtovanje in arhitekturne odločitve, ki vplivajo na kakovost življenja v mestih.

V sekciji Miti, ikone, mediji bo na ogled več glasbenih dokumentarcev, med njimi Upor v nebesih o začetkih kariere Nicka Cava in njegovem vplivu na punk sceno ter Things We Said Today, ki se osredotoča na drugo ameriško turnejo Beatlov leta 1965.

Festival sklene hrvaški film o okupaciji Reke

Zadnji festivalski dan bo zaznamoval dokumentarec Fiume o morte!, novi film hrvaškega režiserja Igorja Bezinovića, ki na psevdokumentaren način raziskuje zgodbo o zasedbi Reke leta 1919. Film razkriva, kako je pesnik in protofašist Gabriele D’Annunzio s svojo vojsko okupiral mesto in uveljavil skrajno desničarsko politiko.

Retrospektiva Maje Weiss

Posebna sekcija festivala bo posvečena delu Maje Weiss, ene najpomembnejših slovenskih dokumentaristk. Predvajani bodo filmi, ki raziskujejo aktualna družbena vprašanja in zgodovino Slovenije, od Fant, pobratim smrti do Slovenci od znotraj – o slovenski duši. Razstava fotografij, povezana z njeno retrospektivo, bo v Dvorani Silvana Furlana na ogled do 6. maja.

Nagrada Amnesty International za najboljši film o človekovih pravicah

Tudi letos bo Amnesty International Slovenije podelil nagrado za najboljši dokumentarec na temo človekovih pravic. Med žiranti so igralec in performer Primož Bezjak, dokumentaristka Maja Prettner in režiser Nemanja Vojinović.

Festival dokumentarnega filma ostaja zvest svojemu poslanstvu – razkrivati skrite resnice, izpostavljati družbene krivice in gledalce spodbuditi k razmisleku. Ne glede na to, ali gre za vojno, glasbo, arhitekturo ali identiteto, letošnja filmska bera obljublja globoke vpoglede v svet, kakršen je – brez olepšav.

Foto: Festival dokumentarnega filma, Instagram @festival_dokumentarnega_filma

Naloži več
Zapri