Na svetovni dan gledališča se bo začel že 55. Teden slovenske drame 
Na svetovni dan gledališča se bo začel že 55. Teden slovenske drame 

Na svetovni dan gledališča se bo začel
že 55. Teden slovenske drame 

Na svetovni dan gledališča, 27. marca 2025, se bo začel že 55. Teden slovenske drame (TSD), ki bo letos še bogatejši in obsežnejši kot doslej. Do 12. aprila 2025 si bodo obiskovalke in obiskovalci lahko ogledali šestnajst vrhunskih predstav v tekmovalnem, spremljevalnem in mladinskem programu, ki ga je oblikovala selektorica Alja Predan.

Predstave so nastale na odrih številnih slovenskih gledališč – tako javnih institucij kot nevladnih organizacij. Festival se bo začel s slovesno podelitvijo stanovskih nagrad Združenja dramskih umetnikov Slovenije (ZDUS), sledila pa bo premiera vesele tragedije Gospodarji neumnosti avtorja Jureta Karasa v režiji Tijane Zinajić, ki jo je produciralo Prešernovo gledališče Kranj.

Teden slovenske drame foto Maša Pirc
Teden slovenske drame foto Maša Pirc
Teden slovenske drame foto Maša Pirc

55. Teden slovenske drame ponuja izjemno bogat program

Poleg osrednjega tekmovalnega in spremljevalnega programa Teden slovenske drame letos prvič prinaša tudi Mednarodni program DoSEL – predstavitev izbranih predstav partnerskih gledališč v sklopu projekta Dramatika manjših evropskih jezikov (DoSEL). S projektom, ki ga podpira Evropska unija v sklopu programa Ustvarjalna Evropa, želijo povečati mednarodno prepoznavnost in dostopnost dramskih del, izvirno napisanih v manjših evropskih jezikih. Partnerske organizacije ustvarjajo v slovenščini, albanščini, baskovščini, bolgarščini, estonščini, hrvaščini, katalonščini in malteščini. Cilj projekta je spodbuditi pogostejše uprizarjanje teh besedil. Vodilni partner projekta je Prešernovo gledališče Kranj, pri projektu pa sodeluje še sedem uglednih evropskih kulturnih organizacij. Več o projektu najdete tukaj.

V okviru Mednarodnega programa DoSEL bo v Kranju na ogled pet uprizoritev: Ismail Kadare: Izdajalčeva niša (Narodno gledališče Kosova, Priština, Kosovo), Thea Denoljubova: O moj bog (Narodno gledališče Ivana Vazova, Sofija, Bolgarija), André Mangion: Drago (Teatru Malta, Valletta, Malta), Lovro Kuhar – Prežihov Voranc: Boj na požiralniku (Prešernovo gledališče Kranj in Mestno gledališče Ptuj) ter Pere Riera: Hiša Calores (Sala Beckett, Barcelona, Katalonija, Španija). Vse predstave bodo uprizorjene v izvirnih jezikih, opremljene pa bodo s slovenskimi in angleškimi nadnapisi.

Gospodarji_neumnosti teden slovenske drame foto Nada Žgank
Gospodarji_neumnosti teden slovenske drame foto Nada Žgank
Gospodarji_neumnosti teden slovenske drame foto Nada Žgank

Pester dodatni program 55. Tedna slovenske drame

Festival ponuja izjemno bogat dodatni program, ki vključuje živi izvedbi dveh radijskih iger v sodelovanju s Programom Ars Radia Slovenija, bralne uprizoritve del študentov UL AGRFT ter dogodka Dan nominirancev za mladega dramatika in Dan nominirancev za nagrado Slavka Gruma.

V okviru mednarodnega projekta Dramatika manjših evropskih jezikov bo Jonathan Meth, vodja mreže The Fence, predstavil izsledke raziskave o preboju dramskih besedil na mednarodnem prizorišču. Potekalo bo tudi srečanje projektnih partnerjev in rezidenčna delavnica za dramske ustvarjalce.

Okrogla miza Gledališče mladih bo osvetlila pomen vključevanja mladih v gledališče, Pisanje za mlade z mladimi pa bo raziskovalo metode ustvarjanja dramskih besedil za mlado občinstvo. Predstavili bomo tudi raziskavo Od koncepta do uprizoritvenega besedila in organizirali okroglo mizo Trajnostno gledališče – izziv našega časa, kjer bomo razpravljali o vplivu podnebne krize na umetnost in gledališče.

V zadnji teden festivala nas bo pospremil koncert gorenjske glasbene zasedbe Masharik, ki je lani z velikim zamahom osvojila slovenski glasbeni prostor.

Na Tednu slovenske drame bodo predstavili tudi dve razstavi v javnem prostoru: Galerija na mestu – Predstavitev nominirancev za nagrado Slavka Gruma in za nagrado za mladega dramatika ter Uprizoritve 55. Tedna slovenske drame.

Teden slovenske drame foto Maša Pirc
Teden slovenske drame foto Maša Pirc

Zaključna slovesnost in podelitev nagrade Slavka Gruma

Na zadnji dan festivala, 12. aprila, bodo na sklepni slovesnosti, podelili nagrado Slavka Gruma za najboljše novo dramsko besedilo in nagrado za mladega dramatika oz. dramatičarko. Za nagrado Slavka Gruma so bila nominirana štiri dramska besedila (Varja Hrvatin: Vile v Sloveniji; Nina Kuclar Stiković: morska deklica (sto sedeminosemdeset let pozneje); Maša Pelko: Für OFELIJA (Mitologija utapljanja); Milan Ramšak Marković: Trilogija o mestih in ljudeh), tri pa za nagrado za mladega dramatika (Klemen Kovačič: Tvoj boj; Neža Lučka Peterlin: Jagnje; Iva Š. Slosar: Zapali mi kres).

Na sklepni slovesnosti bodo podelili tudi Šeligovo in igralske nagrade 55. Tedna slovenske drame.

Več informacij o programu je na voljo na www.tsd.si.

Foto: Nada Žgank in Maša Pirc

Naloži več
Zapri