Od retrospektive do grozljivk: Kaj prinaša letošnji Festival neodvisnega filma?
Od retrospektive do grozljivk: Kaj prinaša letošnji Festival neodvisnega filma?

Od retrospektive do grozljivk: Kaj prinaša letošnji Festival neodvisnega filma?

V Slovenski kinoteki se je začel jubilejni 25. Festival neodvisnega filma (FNF), ki že četrt stoletja ponuja prostor svobodnemu filmskemu izrazu. Festival, ki velja za osrednji dogodek neodvisne filmske produkcije v Sloveniji, tudi letos prinaša raznolik program. Od celovečernih igranih filmov do eksperimentalnih kratkih del.

Neodvisni film kot izraz avtorske ustvarjalnosti

V okoljih, kjer prevladuje močna filmska industrija, neodvisni film pomeni odmik od komercialnih smernic in ponuja platformo za manjše, a inovativne produkcije. V Sloveniji, kjer takšna industrija ni tako razvita, neodvisni film označuje predvsem avtorski pristop ustvarjalcev, ki iščejo lasten izraz zunaj institucionalnih okvirjev. Kot pravi Matjaž Šmalc, producent za filmsko dejavnost pri javnem skladu za kulturne dejavnosti, gre za ustvarjalnost, ki ne išče potrditve v mainstream kinematografiji, temveč gradi svojo posebno nišo.

Pester program in retrospektiva zgodnjih let

Letošnji selektor Martin Draksler je v tekmovalni program uvrstil 21 filmov, od tega tri celovečerce in dva srednjemetražna filma. Med prijavljenimi 102 deli so izbrali najdrznejše in najbolj sveže avdiovizualne izraze sodobne neodvisne scene. Festival se odpira s posebnim sklopom “FNF – zgodnja leta”, ki prinaša retrospektivo nagrajenih filmov iz obdobja 1996–2003. Med njimi so dela priznanih avtorjev, kot so Boris Petkovič, Aleš Nadai, Robert Černelč in Roman Ražman.

V program so uvrščeni tudi žanrsko raznoliki filmi, med njimi dve grozljivki: “Jama” režiserja Dejana Baboska in “Pa tako lep dan je bil” Perice Raia. Posebno pozornost vzbujata tudi dokumentarca “Novi sošolci”, ki obravnava integracijo otrok s Kosova v slovensko šolstvo, ter “Čas nasproti naju”, intimna pripoved Simone Jerala o odnosu z očetom.

Strokovna žirija in nagrade

Festivalski program spremlja strokovna žirija, ki jo sestavljajo scenaristka Ana Lasić, režiser Vid Hajnšek in srbski režiser ter animator Miloš Tomić. Na zaključni večer bodo razglasili prejemnika glavne nagrade festivala ter podelili do štiri posebne omembe za izstopajoče dosežke.

Lani je glavno nagrado prejel animirani film “Borbike” režiserke Nike Jurman. Posebne omembe pa so pripadle trem filmom, med njimi “WC kaseta” Perice Rajčića.

Četrt stoletja svobodnega filmskega izraza

Festival neodvisnega filma je svojo pot začel leta 1996 v produkciji KUD Cineast, sprva pod imenom Festival neodvisnega filma in videa Slovenije. Kljub številnim izzivom – od finančnih do organizacijskih – se je s krajšimi prekinitvami ohranil vse do danes. V četrt stoletja so obiskovalci festivala videli več kot 600 filmov, pri čemer se je v zadnjih letih povečalo število celovečernih produkcij, kar priča o rasti in razvoju slovenske neodvisne filmske scene.

Festival ostaja ključna platforma za mlade in uveljavljene avtorje, ki skozi neodvisni film raziskujejo nove pripovedne in vizualne pristope. Letos znova dokazuje, da je prostor za ustvarjalno svobodo in eksperiment še kako živahen in relevanten.

Foto: Kinoteka

Naloži več
Zapri