

“Kaj ti je deklica” blestel na Berlinalu in končno prihaja pred domače občinstvo
Celovečerni prvenec Kaj ti je deklica, ki ga podpisuje scenaristka in režiserka Urška Djukić, je na letošnjem 75. mednarodnem filmskem festivalu Berlinale osvojil prestižno nagrado FIPRESCI. Mednarodno združenje filmskih kritikov ga je razglasilo za najboljši film v novem tekmovalnem programu Perspektive, ki je namenjen mladim avtorjem z inovativnimi filmskimi izrazi. Prav ta film je tudi odprl novi sekcijo festivala.
Žirija je v utemeljitvi zapisala, da film raziskuje odraščanje dekleta, ki se sooča s prebujanjem svoje ženskosti in družbenimi omejitvami. Opisali so ga kot “domiseln in sanjav portret dekliških zgodb, polnih skrivnosti, želja in preizkušenj”.
“Prihaja močan ženski val!”
Ob prejemu nagrade je Urška Djukić poudarila pomen priznanja, ki ga podeljujejo filmski kritiki. Zahvalila se je žiriji in vsem, ki so prispevali k filmu. Dodala je, da slovenski film doživlja vzpon ženskih avtoric, ki končno dobivajo glas. “Čutim, da prihaja močan ženski val! Veselim se del kolegic, ki raziskujejo pomembne zgodbe in jih prinašajo na filmska platna,” je dejala v odzivu.

Moč dekliškega glasu in utišane zgodbe
Režiserka je razkrila, da jo je k filmu spodbudilo poslušanje dekliškega pevskega zbora. “Moč teh glasov, ki so tik pred prehodom v odraslost, me je tako ganila, da sem komaj zadrževala solze,” je povedala za MMC RTV SLO. Ta trenutek jo je usmeril v raziskovanje vloge ženskega glasu skozi zgodovino, ki je bil pogosto utišan.
Njeno raziskovanje jo je pripeljalo do vprašanj telesne podobe, spolnosti in občutkov krivde. “Tudi sama sem kot najstnica čutila pritisk družbenih pričakovanj, čeprav moja družina ni bila strogo verna. Pridna deklica naj bi bila skromna in zadržana, kar je v meni sprožalo občutek neskladja.” V filmu skozi lik občutljive najstnice raziskuje, kako mlado dekle najde svojo moč kljub patriarhalni vzgoji.
Iskanje identitete in sprejemanje sebe
Film spremlja 16-letno Lucijo, ki se pridruži dekliškemu pevskemu zboru in se zbliža s samozavestno Ano-Marijo. Ko zbor odpotuje v samostan na pevske vaje, Lucijino zanimanje za skrivnostnega restavratorja postavi njeno prijateljstvo na preizkušnjo. V neznanem okolju raziskuje svojo prebujajočo se spolnost, zaradi česar začne dvomiti o lastnih vrednotah, kar povzroči nemir v zboru.
Scenarij je Djukić napisala z Mario Bohr, v glavnih vlogah pa nastopajo Jara Sofija Ostan, Mina Švajger, Saša Tabaković, Nataša Burger, Staša Popović, Mateja Strle in Saša Pavček.
Uspehi in mednarodno priznanje
Kaj ti je deklica bo slovensko premiero doživel 3. marca v Cankarjevem domu, nato pa bo predvajan v slovenskih kinematografih. Predstavljen bo v okviru projekta Naši filmi doma, ki spodbuja prepoznavnost domačih filmskih ustvarjalcev.
Urška Djukić je že prej dosegla izjemne uspehe. Njen animirano-dokumentarni film Babičino seksualno življenje je prejel več kot 50 nagrad, med njimi nagrado Evropske filmske akademije za najboljši kratki film (2022) in cezarja za najboljši animirani kratki film (2023). Med njene projekte spada tudi The Right One, ki je bil premierno prikazan v Cannesu leta 2019. Istega leta je sodelovala v rezidenci Cannes Cinéfondation, kjer je razvijala scenarij za Kaj ti je deklica. Film je bil decembra 2023 na festivalu Les Arcs nagrajen kot najboljši projekt v razvoju.
Slovenski film močno zastopan na Berlinalu
Na Berlinale 2025 so se poleg filma Kaj ti je deklica uvrstili še trije slovenski filmi. Animirani celovečerec Zgodbe iz čarobnega vrta režiserja Leona Vidmarja je bil predstavljen v programu Generation Kplus. V isti kategoriji se je predvajal tudi Zajčji nasip, hrvaški film režiserke Čejen Černić Čanak, ki je nastal v slovenski koprodukciji.
Med dokumentarnimi filmi se je predstavil Prekinitev ognja režiserja Jakoba Kreseta, medtem ko je Osemdeset plus, koprodukcija slovenskih in srbskih ustvarjalcev pod vodstvom Želimira Žilnika, našla prostor v programu Forum.
Berlinale 2025 je tako še en dokaz, da slovenski film pridobiva vse večjo prepoznavnost na mednarodni ravni.
Foto: Baza slovenskih filmov