

Odkar je Bong Joon Ho leta 2020 na podelitvi oskarjev navdušil s filmom Parazit, vsak njegov naslednji projekt vzbuja izjemno pričakovanje. Zato smo komaj čakali prihod njegovega novega filma Mickey 17, znanstvenofantastične komedije, v kateri v glavni vlogi nastopa Robert Pattinson. Film je po premieri razdelil tako kritike kot občinstvo, zato smo si ga ogledali, da bi preverili, ali upraviči visoka pričakovanja.

Zgodba filma
Mickey 17 temelji na romanu Mickey7 avtorja Edwarda Ashtona. Zgodba spremlja Mickeyja Barnesa (Pattinson), ki zaradi dolgov pobegne s planeta Zemlja in se prijavi na misijo kot t.i. “potrošni človek”. To pomeni, da je izbran za najbolj nevarne naloge, saj se po vsaki smrti njegovo telo obnovi, spomini pa ostanejo nedotaknjeni. Tako Mickey večkrat umre, nato pa se njegovo telo ponovno “natisne”. A pri eni od regeneracij gre nekaj hudo narobe. V filmu nastopajo tudi Mark Ruffalo, Toni Collette, Steven Yeun in Naomi Ackie.


Bodite v koraku
s trendi
Prijavite se na novice Journal.
Obetaven začetek, a utrujajoč razvoj
Film se začne zelo obetavno, a sčasoma izgubi svojo privlačnost. Spada v kategorijo filmov, ki jih ne moremo označiti kot slabe, a obenem ne prinašajo pravega presežka. Kljub temu gre za tehnično dovršen izdelek, v katerem posebej izstopa Robert Pattinson, ki v tej vlogi prvič preizkusi komični žanr in mu to presenetljivo dobro uspeva. Njegov poseben naglas v filmu doda še dodaten sloj karakterizacije. Mark Ruffalo in Toni Collette kot nekoliko ekscentričen zakonski par prineseta dinamiko, ki se nikoli ne zdi prisiljena. Igralska zasedba deluje usklajeno, film pa očitno cilja tudi na satiričen pogled na svetovne voditelje, ki brez zadržkov uničujejo vse, kar vidijo kot “tujce”. Eden od vrhuncev filma je izjemno oblikovan svet, še posebej zanimiva so bitja, imenovana jezivci, ki živijo na planetu, kamor človeštvo namerava preseliti civilizacijo. A tukaj se pozitivni vidiki filma končajo.
Kljub zabavni atmosferi film postane naporen in kaotičen. Ključna težava je, da zgodba ne ve, katero smer bi ubrala. Ko se pojavi prvi pomemben zaplet glede etike “potrošnih” ljudi in njihove regeneracije, film to temo popolnoma opusti ter se osredotoči na bitko proti jezivcem in kolonizacijo planeta. Iskreno povedano, komaj smo čakali konec. Film ni vzbudil nobenih posebnih čustev – niti pozitivnih niti negativnih – kar je morda še slabše.

Je Bong Joon Ho postavil letvico previsoko?
Ko govorimo o najpomembnejših režiserjih 21. stoletja, je Bong Joon Ho zagotovo eden od ključnih imen. Njegov slog zaznamujejo mešanje žanrov, raziskovanje družbenih neenakosti in nenadne spremembe tona. Izven Azije se je prvič močno uveljavil s kriminalko Spomini na umor, sledili so uspešni filmi, kot so The Host, Mother, Snowpiercer, Okja in nenazadnje Parazit, ki je postal prvi film v tujem jeziku, ki je osvojil oskarja za najboljši film. Joon Ho je zanj prejel tudi oskarja za najboljšega režiserja, scenarij in mednarodni film.
Zato ne preseneča, da se Mickey 17 nenehno primerja s Parazitom. Čeprav je v novem filmu Joon Hoov režijski slog prepoznaven, je mogoče, da je s Parazitom postavil letvico previsoko. Nihče ni pričakoval, da bo presegel svoj prejšnji film, a kljub temu smo upali na zgodbo, ki bi nas pritegnila in v nas prebudila vsaj nekaj emocij. Mickey 17 je žal le povprečen film z zanimivo premiso, ki ni izkoristila svojega potenciala.
Članek povzet s portala Journal.hr
Foto: IMDb, Instagram (@mickey17)