

Film slovenske manjšinske koprodukcije je prejel cezarja za najboljši kratki film
Na jubilejni 50. podelitvi francoskih filmskih nagrad cezar je največji uspeh požel film Emilia Perez, ki je osvojil kar sedem nagrad, med njimi tiste za najboljši film, režijo in scenarij. Med dobitniki nagrad pa je bil tudi kratki igrani film Mož, ki ni mogel molčati, slovenska manjšinska koprodukcija v režiji Nebojše Slijepčevića, ki si je prislužil cezarja v svoji kategoriji. Producenti iz Studia Virc so tako po uspehih v Cannesu in nagradi Evropske filmske akademije osvojili še prestižno francosko filmsko priznanje.
Priznanje evropske filmske industrije
Boštjan Virc iz Studia Virc, ki je sodeloval pri produkciji filma, je ob prejemu nagrade poudaril pomen tovrstnih priznanj za slovensko filmsko produkcijo. “To je že drugi cezar v zadnjih dveh letih, pri katerem sodelujem kot producent, kar kaže, da na tem delu Evrope znamo ustvarjati filme, ki jih priznavajo tudi na tako zahtevnem trgu, kot je francoski,” je dejal. Pred dvema letoma je bil Virc producent animirano-dokumentarnega filma Babičino seksualno življenje režiserke Urške Djukić, ki je prav tako prejel cezarja.
Med ključnimi ustvarjalci filma Mož, ki ni mogel molčati je bil tudi direktor fotografije Gregor Božič, ki je ob prejemu nagrade izrazil veselje nad priznanjem francoske akademije. “Gre za izjemno čast, da je naš film prepoznan kot najboljši kratki igrani film, čeprav osrednja ekipa ni iz Francije. To dokazuje, da naše delo presega meje in nagovarja občinstva po vsem svetu,” je povedal.
Film je v svoji kategoriji premagal nominirance Boucan (Salomé Da Souza), Ce qui appartient à César (Violette Gitton) in Queen Size (Avril Besson), kar še dodatno potrjuje njegov mednarodni uspeh.
Zmagovalci večera: Emilia Perez in Souleymane’s Story
Poleg muzikala Emilia Perez, ki je prejel največ nagrad večera, je velik uspeh doživela tudi drama Souleymane’s Story francoskega režiserja Borisa Lojkineja. Film pripoveduje zgodbo priseljenca iz Gvineje, ki v Parizu čaka na azil in se preživlja kot dostavljavec hrane. Prejel je štiri nagrade, kar ga je postavilo med najbolj nagrajene filme letošnje podelitve.
Veliko pričakovanj je spremljalo visokoproračunsko francosko priredbo Dumasovega romana Grof Monte Cristo (Le Comte de Monte-Cristo), ki je imela kar 14 nominacij, a je prejela le nagrado za najboljšo kostumografijo, kar jo je naredilo za enega največjih osmoljencev večera.
Mednarodno priznani film Interesno območje (Zone of Interest) Jonathana Glazerja je slavil v kategoriji najboljšega tujega filma, najboljši animirani film je postal Tok (Flow) Gintsa Zilbalodisa.
Nagrado za najboljšega igralca je osvojil Karim Leklou za vlogo v filmu Le Roman de Jim (Jim’s Story) režiserjev Arnauda in Jean-Marie Larrieua, med igralkami pa je slavila Hafsia Herzi za svojo vlogo v filmu Borgo režiserja Staphana Demoustiera.
Niz nagrad se nadaljuje: Mož, ki ni mogel molčati s tremi prestižnimi priznanji
Film Mož, ki ni mogel molčati zdaj nosi že tri pomembne nagrade. Na 37. podelitvi letnih priznanj Evropske filmske akademije je prejel Evropsko filmsko nagrado (EFA), znano tudi kot evropski oskar, za najboljši kratkometražni film. Vse se je začelo na filmskem festivalu v Cannesu, kjer je osvojil zlato palmo. Od takrat je bil predvajan na več kot 80 festivalih po svetu, zdaj pa se mu je pridružila še nagrada cezar, ki so jo podelili na slovesnosti v Parizu.
Ob odličnem sprejemu pri mednarodni filmski kritiki je film osvojil tudi vrsto drugih nagrad. Med njimi izstopajo Grand Prix na Mednarodnem filmskem festivalu v Melbournu, nagrada občinstva na festivalu Kurzfilmtage Winterthur in nagrada za najboljši film na Euro-Balkan Film Festivalu v Rimu.
Igralec Goran Bogdan je za svojo vlogo prejel nagrado za najboljšega igralca na filmskem festivalu Sulmona (SIFF). Med nagrajenci je bil tudi direktor fotografije Gregor Božič, ki je prejel priznanje za najboljšo fotografijo na festivalu kratkega filma v Bukarešti. Iste noči je film slavil še na festivalu Aguilar Film Fest (AFF), enem najpomembnejših festivalov kratkega filma, kjer je osvojil nagrado za najboljši film.
Pot do oskarja
Film Mož, ki ni mogel molčati si je možnost za nominacijo za oskarja zagotovil s tremi ključnimi priznanji. Osvojil je zlato palmo na filmskem festivalu v Cannesu. Prejel Grand Prix na mednarodnem filmskem festivalu v Melbournu in bil uvrščen v selekcijo festivala Manhattan Short.
Spomnimo, lani je bil med animiranimi filmi na ožjem seznamu tudi hrvaški animirani film Eeva, ki sta ga ustvarila Lucija Mrzljak in Morten Tšinakov. Leta 2021 je bil v kategoriji dolgometražnih animiranih filmov med 27 izbranimi naslovi tudi Slučajna raskoš prozornega vodnega rebusa Daliborja Barića.
Prav animirani film je hrvaški kinematografiji prinesel edinega oskarja. Surogat Dušana Vukotića iz leta 1961 je postal prvi animirani film zunaj ZDA, ki je naslednje leto prejel oskarja za najboljši kratki animirani film. Bo Mož, ki ni mogel molčati njegov naslednik? Odgovor bo znan v nedeljo, 2. marca, na podelitvi oskarjev v gledališču Dolby.
Foto: IMDb