Poslovila se je Françoise Hardy – francoska pevka in igralka, modna muza in ikona šestdesetih
Poslovila se je Françoise Hardy – francoska pevka in igralka, modna muza in ikona šestdesetih

Poslovila se je Françoise Hardy – francoska pevka in igralka, modna muza in ikona šestdesetih

Françoise Hardy je bila ena neprekosljivih div francoske sodobne pop glasbe. Danes je pri 80 letih umrla na svojem domu v Parizu. Novico o njeni smrti je objavil njen sin Thomas Dutronc, francoski glasbenik in jazz kitarist. Bila je priljubljena pevka in ena od ikon stila ter sinonim za Parižanko. Spomnimo se na nepozabne trenutke iz razburljivega življenja Françoise Hardy, ki so nam vir navdiha.

V dolgi in uspešni karieri je ta francoska pevka, tekstopistka in avtorica širokega spektra glasbe posnela več kot 30 albumov. Sodelovala je z mnogimi glasbeniki, med najbolj znanimi sodelovanji so tista z Sergejem Gainsbourgom, Patrickom Modianom, skupino Blur in Iggyjem Popom. Pela je v francoščini, angleščini, nemščini in italijanščini. Bila je avtorica neprekosljivih evergreen hitov, kot so Le Temps de l’Amour in Comment Te Dire Adieu.

Yé-yé pop

Ste slišali za yé-yé pop? To je bil pomemben glasbeni žanr v šestdesetih letih, ki je bil priljubljen predvsem v Franciji. Françoise Hardy, Serge Gainsbourg in mnogi drugi so bili ključni predstavniki tega žanra. Yé-yé pop je bil nekakšen odgovor na glasbo Beatlov v Angliji, v glasbenih krogih pa je znan kot “yeah! yeah!” pop, ali po francosko yé-yé.

Izvedba pesmi Françoise Hardy “La fille avec toi” v televizijski oddaji Le Petit Conservatoire de la chanson je postavila temelje za novo glasbeno smer. Ta pesem se začne s “Yeah yeah yeah yeah” in tako se je vse začelo. Voditeljica oddaje Mireille Hartuch, ki je bila tudi zelo priljubljena pevka, je Françoise vprašala, kaj te besede pomenijo – in legenda je bila ustvarjena. Znani francoski filozof in kritik Edgar Morin je populariziral ta izraz v svojem članku za časopis Le Monde.

Yé-yé dekle

Res je, Françoise Hardy je bila kot nekakšna “it-deklica” svojega časa, vendar so jo v šestdesetih letih poznali kot “yeah dekle” zaradi njenega vpliva v yé-yé popu. Ta glasbeni žanr je bil odgovor kontinentalne Evrope na fantovske skupine, kot so bili Beatlesi, in je združeval čudovite pevke, ki so pisale pesmi o boemskih temah mladih. Le poslušanje pesmi “Tous les garçons et les filles” jasno pokaže, kako je bil ta žanr poseben.

Pesmi, ki so Françoise Hardy ustoličile kot ikono, so ustvarile vzdušje večnega poletja na pariških ulicah in neskončnih plažah Azurne obale. Festivali v Cannesu ter radijske in televizijske oddaje so popularizirali mlade glasbene avtorice in ustvarili modo, ki traja še danes. Poleg Françoise so predstavnice tega žanra bile tudi France Gall, Dalido, Sylvie Vartan, Sheilo, Jacqueline Taïeb, Christine Delaroche, Jocelyne, Zouzou, Evy, Cosette in Annie Philippe.

Françoise Hardy kot modna ikona

Françoise Hardy je bila model mnogim svetovnim oblikovalcem. Njena najbolj znana sodelovanja so bila z legendami svetovne mode – njen videz sta ustvarila Yves Saint Laurent in Paco Rabanne. Te kreacije spadajo v zgodovino sodobne mode.

Njen videz v smokingu Yves Saint Laurent iz leta 1966 pa je prav gotovo prispodoba ikone stila.

Paco Rabanne je leta 1968 oblikoval slavno mini obleko iz zlata posebej za njo. Danes je ob spominu na Françoise Hardy uradni Instagram te hiše objavil fotografije, ko se je prvič pojavila oblečena v zlato obleko.

Françoise Hardy je zaznamovala francoski novi val tudi kot igralka

Debitirala je v filmu Nutty, Naughty Chateau, ki ga je režiral Roger Vadim leta 1963. Igrala je v pomembnih vlogah tudi v sodelovanju z Jean-Luc Godardom (Masculine Feminine, po zgodbah Gi de Mopasana) in Johnom Frankenheimerjem (Grand Prix, z Ivo Montano). Pojavila se je tudi v filmu “What’s New Pussycat” poleg Petera Sellersa in Romy Schneider, za katerega je scenarij napisal Woody Allen.

Françoise Hardy je bila tudi začetnica trenda moto-deklet

Po filmu “Grand Prix” Johna Frankenheimerja, v katerem je Françoise Hardy igrala skupaj z Ivom Montano, se je začel trend moto-deklet ali moto-girls. Ta trend doživlja svoj veliki povratek tudi letos. Tu je galerija za navdih.

Françoise Hardy se šteje za navdih legendam pop glasbe, kot sta Mick Jagger in Bob Dylan

Fascinirala jih je njena neverjetna ženstvenost, združena s prepoznavnim androgenim stilom, ki je značilen za francosko ležerno modo in ostaja priljubljen do danes.

Njena ostra silhueta, naraven videz z minimalnim ličenjem, ravna obutev, mini obleke in frufruji so naredili, da jo je Mick Jagger opisal kot idealno žensko. Da, bila je ženska, ki ji je Bob Dylan pisal ljubezenska pisma!

Da, reči zbogom ikoni kot je Françoise Hardy je lahko težko. Morda bi lahko to storili s poslušanjem njene pesmi istega imena. Danes lahko poslušamo Françoise Hardy in uživamo v njeni glasbi. V naslednjih dneh se lahko spomnimo njenega nepozabnega sloga in ustvarimo kakšnega od izgledov, ki so zaznamovali vedno aktualne šestdeseta leta. Francija je vedno v modi.

Naloži več
Zapri