

Danes, 23. aprila, obeležujemo Svetovni dan knjige in avtorskih pravic, ki ga je UNESCO razglasil v spomin na smrt Williama Shakespeara in Miguela de Cervantesa leta 1616. Ta dan je posvečen promociji branja, založništva ter zaščiti avtorskih pravic in intelektualne lastnine. 23. april je tudi dan, ko knjige zavzamejo središče našega sveta – v knjižnicah, knjigarnah, šolah in domovih.

Noč knjige v Sloveniji
Vrhunec Noči knjige bo tudi letos 23. aprila, na Svetovni dan knjige, a praznovanje knjige in branja bo trajalo še dlje – dogodki se bodo vrstili vse od začetka aprila pa tja v maj. Že dvanajsto leto zapored bo Noč knjige povezala ljubitelje literature vseh generacij in ozadij, od najmlajših do najstarejših. Letošnja osrednja tema Noči knjige »Skupnost« je navdihnjena z verzi Srečka Kosovela in nas vabi k razmisleku o povezanosti, sodelovanju in moči, ki jo najdemo v besedi in drug v drugem. Gre za vseslovensko pobudo, v katero se vključuje več sto organizatorjev – med njimi tudi Amnesty International Slovenija, ki že enajsto leto pripravlja dogodke na šolah po vsej državi. Vabljeni k soustvarjanju praznika branja vsi, ki vam knjige pomenijo več kot le besede na papirju.
Vse informacije in program najdete na nocknjige.si.
Bodite v koraku
s trendi
Prijavite se na novice Journal.
Zakaj (še vedno) beremo
V času, ko prevladujejo hitre informacije, nenehni digitalni dražljaji in instantni odgovori, knjiga ostaja eden zadnjih prostorov tišine, zbranosti in notranje svobode. Branje nam omogoča, da upočasnimo misli, poglobimo razumevanje in preprosto – zadihamo. Vsaka zgodba, vsaka pesem ali premišljen esej nas vabi v svetove, ki širijo naša obzorja, spodbujajo empatijo in razumevanje za druge ter nas opominjajo, da so izkušnje ljudi – čeprav različne – pogosto univerzalne. Branje ni le intelektualna dejavnost, temveč čustvena in družbena izkušnja, ki nas povezuje na način, ki ga digitalna komunikacija le redko doseže. Ko beremo, gradimo mostove med svetovi, kulturami, jeziki – in srcem.

Naj bo vsak dan dan knjige
Ob svetovnem dnevu knjige si vzemimo trenutek zase, za dobro zgodbo, nekaj vrstic poezije ali preprosto pogovor o knjigi, ki nas je ganila ali navdihnila. A ne ostanimo le pri enem dnevu v letu. Naj nas knjige spremljajo vsak dan … na poti v službo, v tišini večera ali v družbi otrok, ki jim beremo na glas. Knjige niso le vir znanja in ustvarjalnosti, ampak tudi varen prostor, kjer lahko iščemo odgovore, dvome ali zgolj tišino. So sopotnice, ki nas znajo potolažiti, izzvati in opomniti, kdo smo in kdo še lahko postanemo.
Foto: Pexels, Dupe photos