Journalovo priporočilo: Štirje klasiki ameriške književnosti in njihova dela
Journalovo priporočilo: Štirje klasiki ameriške književnosti in njihova dela

Journalovo priporočilo: Štirje klasiki
ameriške književnosti in njihova dela

Vsako leto marca tradicionalno organiziramo spomladanski literarni klub – letos pa so v ospredju klasiki ameriške književnosti. Ameriška literatura je že od nekdaj izstopala v svetovnih literarnih krogih, saj so veliki romani s tega področja mojstrsko rekonstruirali obe plati tako imenovanega ameriškega sna. Prav ta tematska avtentičnost je pripomogla k temu, da so takšni klasiki zasedli najplodnejšo vejo literarnega drevesa. Zato v nadaljevanju izpostavljamo tri neprekosljiva mojstrska dela, ki bi jih moral vsakdo prebrati vsaj enkrat v življenju.

Klasiki ameriške književnosti

Klavnica pet – Kurt Vonnegut

Dogajanje romana je postavljeno v nelinearne (preskakujoče) časovne okvire, da bi na čim bolj realističen način prikazalo stanje nekdanjega vojnega ujetnika Billyja, ki se šele dvajset let kasneje, zaradi potlačenih čustev, sooči s posttravmatskim stresnim sindromom. Že sam začetek knjige bralcu nakaže, kako se ta edinstvena mentalna odiseja glavnega junaka začne in konča. Vendar to v osnovi ni bistveno, saj je to potovanje brez začetka ali konca predvsem svarilo.

Osrednja tema romana je Billyjevo spominjanje bivanja v nemškem taborišču in bombardiranja Dresdna. Roman temelji na vojnih izkušnjah samega avtorja, ki je – tako kot protagonist – preživel bombardiranje zavezniških sil. Vonnegut in Billy preživita zahvaljujoč podzemni klavnici, ta epizoda pa je pripovedovana s kančkom črnega humorja, zaradi česar pri bralcih pušča še močnejši vtis. Kaotične podobe Dresdna Billyja spremljajo skozi vse življenje, dokler v nekem trenutku ne doživi eksplozije v svojem umu in postane popotnik skozi čas. Med drugim je prepričan, da so ga ugrabili majhni zeleni možici s planeta Tralfamador. Narativni tokovi se spreminjajo kot filmski trak, glavni junak pa postaja hkrati komična in tragična figura. Vojna mu je odvzela racionalni del osebnosti. Če ste ljubitelj ameriške literature, je to antivojno mojstrovino nujno prebrati.

Klavnica pet

Stekleni zvon – Sylvia Plath

Stekleni zvon, prvi in zadnji roman ameriške pesnice Sylvie Plath, je bil leta 1963 izdan v Veliki Britaniji pod psevdonimom Victoria Lucas. Čeprav je prva izdaja ostala v senci njenega samomora, jo je ponovna izdaja nekaj let kasneje postavila v sam epicenter svetovne književnosti.

Piše se leto 1953. Glavna junakinja tega elegičnega romana je Esther, ki je pravkar zmagala na natečaju revije Ženski dan. Po eni strani Esther Greenwood preveva evforija zaradi odhoda v New York. Po drugi strani pa zaradi depresije počasi tone v brezno. Na vrhuncu ustvarjalne moči je Plath napisala avtobiografsko mojstrovino. Nato se je, tako kot Esther, sama predala smrti. Toda strani Steklenega zvona so ji zagotovile nekaj najdragocenejšega – nesmrtnost. Če ste ga zamudili, je zdaj pravi čas, da preberete kultno delo velike ameriške pesnice.

Stekleni zvon

Krožna cesta – Richard Yates

Čeprav je bilo to literarno delo objavljeno že davnega leta 1961, je večjo priljubljenost doseglo šele po istoimenski filmski ekranizaciji, v kateri sta glavni vlogi odigrala Kate Winslet in Leonardo DiCaprio.

Kljub temu Richard Yates sodi med najpomembnejše ameriške književnike 20. stoletja, Cesta revolucije pa mojstrsko portretira družino, zakon, navidezno popolnost in razpad ameriškega sna. V središču zgodbe sta Frank in April Wheeler, zakonski par, ki želi živeti izven družbenih norm tistega časa. Sta mlada, šarmantna in uporniška. Vendar kljub vsem prizadevanjem postaneta točno to, česar si nista želela – tipična ameriška družina. April kmalu sprejme odločitev, da spremeni njuno usodo, in načrtuje selitev v Pariz. So njune usode nepovratno izgubljene?

Krožna cesta

Hišni red – John Irving

Med priporočili se znajde tudi roman Pravila hiše jabolk. V središču dogajanja je Homer Wells, mladenič, ki je odraščal v sirotišnici blizu mesta St. Cloud. To nenavadno sirotišnico vodi zdravnik Wilbur Larch, ki na zahtevo svojih pacientk opravlja splave. Hkrati pa ponuja edinstveno možnost, da zapuščeni (in nezaželeni) otroci odraščajo znotraj teh zidov.

Homer Wells že od zgodnjega otroštva postane priljubljenec nekonvencionalnega zdravnika. Wilbur v njem vidi upanje, da ga bo nekega dne nasledil pri ginekološki praksi. Homerja kasneje življenjska pot usmeri drugam, zato sprva zavrne ponujeno delo. A je res tako preprosto zapustiti kraj, ki je v vsako poro njegove osebnosti vtkal neizbrisne vezi?

Romani Johna Irvinga so pravo čustveno doživetje in nosijo močna življenjska sporočila. Z edinstvenimi liki in pripovedjo dolgo po branju ostanejo v spominu kot eno najlepših literarnih doživetij. Zato to znamenito delo ameriško-kanadskega pisatelja dodajte na svoj must-read seznam.

Naloži več
Zapri