Tri knjige, ki bi jih morali umetniki prebrati vsaj enkrat v svoji karieri
Tri knjige, ki bi jih morali umetniki prebrati vsaj enkrat v svoji karieri

Tri knjige, ki bi jih morali umetniki
prebrati vsaj enkrat v svoji karieri

Knjige za umetnike bi morale pomeniti vse knjige. Razvijanje kritičnega mišljenja dosežemo z branjem najrazličnejšega literarnega čtiva – od ozko strokovnega, leposlovnega, do tistega, ki je malce guilty pleasure.

So pa naslovi, ki so rezervirani za tiste, ki so svoj vsakdan podredili nekakšnemu umetniškemu izrazu. Gre za knjige s podpisi cenjenih umetnikov, konceptualno, besedilno in vizualno namenjene ljubiteljem umetnosti. V nadaljevanju razkrivamo tri trenutne favorite.

Marina Abramović – The Cleaner


Marina Abramović je ena najodličnejših sodobnih uprizoritvenih umetnic. V The Cleaner razkriva ne le svojo umetniško prakso, temveč tudi osebne izzive, notranje boje in filozofijo, ki stoji za njenimi najbolj znanimi deli. Ta avtobiografska knjiga ponuja intimen pogled na umetniško kariero, ki je definirala sodobno predstavo in dojemanje telesa ter meje vzdržljivosti v umetnosti. Marina nas popelje skozi otroštvo v nekdanji Jugoslaviji, formativna leta v Beogradu in New Yorku, pa vse do svetovne slave.

Za umetnike je The Cleaner nujno branje. Je iskren prikaz tega, kako je umetnost lahko kanal za najgloblje osebne izraze. Ampak tudi način soočanja s političnimi, kulturnimi in družbenimi vprašanji. Marina Abramović govori o prizadevanjih za ustvarjanje radikalnih umetnin. Pa tudi o tem, kako je mogoče meje umetniškega izražanja premikati le z vztrajnostjo in pristnostjo.

Maison Hefner – No Need To Comment


Knjiga No Need To Comment predstavlja zanimiv pogled na umetnost in sodobno kulturo skozi oči avtorja, ki se poigrava s konvencijami vizualnega izraza. Ta knjiga združuje fotografije in risbe, da bi prispevala k boljšemu razumevanju umetnikovega življenja. Dve leti po priljubljeni knjigi Autocorrect Hefner dokumentira sodobno umetnost in jo kritično dekonstruira. Tako vabi umetnike k razmišljanju o svoji vlogi v svetu, kjer je digitalna kultura postala neizogiben del vsakdana.

Za vse umetnike, ki razmišljajo o vplivu družbenih medijev in digitalnih platform na njihovo delo, No Need To Comment ponuja veliko hrane za razmislek. Ta knjiga je idealna izbira, če želite interaktivno izkušnjo in nelinearno zgodbo.

Peter Fischli & David Weiss – Will Happiness Find Me?


Peter Fischli in David Weiss sta ustvarila knjigo, ki zastavlja temeljna vprašanja, na katera mora vsak umetnik kdaj odgovoriti. Vprašanje je – Will Happiness Find Me?. Ta naslov poleg preprostega, skoraj naivnega vprašanja vsebuje obilico filozofskih razmišljanj o umetniškem delu, namenu in iskanju sreče. Fischli in Weiss, znana po svojih humornih, a globokih umetninah, v tej knjigi raziskujeta minljivost, vsakdanje in na videz trivialne trenutke, ki so pogosto vir navdiha.

Knjiga je idealna za umetnike, ki iščejo bistvene odgovore o umetnosti in njenem namenu. Opominja, da je umetnost odsev vsakdanjega življenja – trenutkov, ki so hkrati banalni in ganljivi. Will Happiness Find Me? ponuja umetnikom prostor za razmislek o tem, kako je njihovo delo povezano s svetom in kako sreča lahko (ali ne) izvira iz ustvarjalnega procesa.

Naloži več
Zapri