

Na javnem trgu pred sedežem Evropske komisije v Bruslju se je marca odprla razstava, ki odpira oči. Med fotografijami, ki izpostavljajo vsakodnevne podnebne ukrepe ljudi po Evropi, so tudi dela treh slovenskih avtorjev – Nike Veger, Nejca Gajška in Katje Kovše.
Slika, ki spreminja svet: slovenske podnebne zgodbe na ogled v Bruslju
Razstava Evropskega podnebnega pakta, naslovljena Together in Action 2025, ni le estetski prikaz. Gre za zbirko desetih nagrajenih fotografij, izbranih med več kot 300 prijavami. Vsaka od njih pripoveduje zgodbo o trajnosti, ukrepanju in skrbi za okolje. Od čistilnih akcij in zelenih streh do bolj učinkovitih načinov bivanja in mobilnosti.
Dogodek je uradno odprla Elina Bardram, predstavnica Evropske komisije za podnebno politiko. V govoru je poudarila pomen malih, vsakodnevnih dejanj. Takšnih, ki se morda na prvi pogled zdijo nepomembna, a skupaj ustvarjajo gibanje.

Slovenske sledi v evropski zgodbi: zmagovalka Nika Veger
Med desetimi izbranimi deli posebej izstopa prispevek Nike Veger, ki je prejela priznanje v kategoriji Podnebni ukrepi v skupnosti. Nika in njena družina so med počitnicami na jadranskem otoku naleteli na onesnaženo obalo. Namesto da bi se obrnili stran, so vsak dan čistili plažo. Zbrali so več kot 15 vreč smeti in kar 400 čevljev.
Iz najdenih predmetov so ustvarili simboličen umetniški projekt – orjaški odtis človeškega stopala. Sporočilo je jasno: vsak korak šteje. Nika ob tem pravi, da je bila to spontanost z dolgoročnim učinkom. Svoje dejanje so delili na spletu, spodbudili pogovor in spodbudili druge k premisleku.
Ko slika postane dejanje
Vsaka od razstavljenih fotografij nosi sporočilo. So zgodbe, ki nastajajo v mestnih soseskah, podeželskih skupnostih, v družinah in posameznih srcih. Razstava želi pokazati, da ni treba čakati na sistemske spremembe. Lahko začnete doma – na vrtu, med vožnjo v službo, z izbiro hrane, ki jo postavite na mizo.
Evropski podnebni pakt, v okviru katerega je razstava zaživela, spodbuja sodelovanje in konkretne spremembe. Cilj je jasen: do leta 2050 doseči podnebno nevtralno Evropo.

Foto: Unsplah, PR