

Vas zanima umetnost, arhitektura, zgodovina, tehnika, umetna obrt ali kulturni dogodki za otroke? Kulturne ustanove po Sloveniji bodo na rojstni dan Franceta Prešerna, 3. decembra, na Ta veseli dan kulture že petindvajseto leto zapored na široko odprle svoja vrata. V muzejih, galerijah, gledališčih in drugih kulturnih ustanovah se bodo zvrstile brezplačne razstave, vodenja, delavnice, predstave in druge prireditve.
V Muzeju za Arhitekturo in oblikovanje (MAO) vas pričakujejo s pestrim programom v znamenju 28. bienala oblikovanja: brezplačen ogled razstave, vodstvo po razstavi z vodjo BIO Mašo Ogrin in interaktivno delavnico Topljenje kolektiva XenoScapers.
Ta veseli dan kulture v MAO – program
Torek, 3. december 2024
10.00–19.00: Prost vstop v muzej in na razstavo BIO28
Obiščite razstavo Dvojna agentka: Govoriš jezik rož?, ki raziskuje floriografijo – skrite kode v cvetlicah in njihove estetske ter politične razsežnosti.
17.00: Vodstvo po razstavi BIO28
Po razstavi vas bo vodila Maša Ogrin, vodja BIO28. Razstava ob 60. obletnici bienala prinaša drzne projekte multidisciplinarnih produkcijskih skupin pod kuratorskim vodstvom Alexandre Midal.
- 28. bienale oblikovanja poteka na več lokacijah: MAO, Mala galerija Banke Slovenije, Galerija ISIS in plakatna mesta na Ajdovščini 1.
17.00: Ustvarjalna delavnica Topljenje kolektiva XenoScapers
Interaktivna delavnica s čebeljim voskom, ki združuje tradicionalno obrt in raziskovanje materialnosti voska. Spoznavali boste proces topljenja in ohlajanja ter pomen sodelovanja. Delavnico vodijo Beti Frim, Ines Sekač, Katarina Babič Derenda in Mori Sikora v okviru produkcijske platforme BIO28.
Kje lahko izkoristite Ta veseli dan kulture:
1. Narodna galerija, Ljubljana
Potopite se v mojstrovine slovenske in evropske umetnosti v Narodni galeriji. Njihova stalna zbirka predstavlja dela od srednjega veka do 20. stoletja, vključno z v Sloveniji priljubljeno sliko Zlatorog. Na ta dan organizirajo brezplačno javno vodstvo s kustosom.
www.ng-slo.si
2. Slovenski etnografski muzej, Ljubljana
V Slovenskem etnografskem muzeju se potopite v raznolika izročila in zgodbe, ki opredeljujejo Slovenijo. Muzej pogosto organizira družinam prijazne dejavnosti, pripovedovanja zgodb in praktične delavnice za otroke, zaradi česar je popolna destinacija za vse starosti. Na Ta veseli dan kulture organizirajo brezplačne vodene oglede.
www.etno-muzej.si
3. Tartinijeva hiša, Piran
Praznujte slovensko glasbeno dediščino z obiskom Tartinijeve hiše, rojstne hiše priznanega skladatelja Giuseppeja Tartinija. Ta muzej v očarljivem obmorskem mestu Piran ponuja vpogled v življenje in delo tega genija baročne glasbe.
www.portoroz.si
4. Ptujski grad in muzej, Ptuj
Za ljubitelje zgodovine je Ptujski grad nepogrešljiva destinacija. Na vrhu hriba nad najstarejšim slovenskim mestom se nahaja grad, ki hrani zbirke artefaktov, od srednjeveškega orožja do tradicionalnih mask znamenitega Kurentovanja. Na Ta veseli dan kulture je prost vstop v muzejske zbirke in galerijo.
pmpo.si
5. Umetnostna galerija Maribor, Maribor
Umetnostni navdušenci na Štajerskem se lahko odpravite v Umetnostno galerijo Maribor, kjer je sodobna slovenska umetnost v središču pozornosti. Poiščite pogovore umetnikov, filmske projekcije ali interaktivne instalacije, ki obogatijo vaš obisk. Obisk galerije je na ta dan brezplačen.
www.ugm.si
6. Tehniški muzej Slovenije, Bistra
Podajte se v svet inovacij in tehnologije v Tehniškem muzeju Slovenije. Muzej, ki domuje v nekdanjem samostanu v Bistri, prikazuje vse od starodobnih vozil do zgodovine slovenskega obrtništva in industrije. Pridružite se množičnemu dogodku brezplačnih kulturnih prireditev in obiščite TMS. Na ta dan pripravljajo tudi vodenje po osrednji letošnji občasni razstavi “Pravljična tehnika“.
www.tms.si
7. Prešernovo gledališče, Kranj
Proslavite dan z nastopi v živo. Številna gledališča prirejajo brezplačne ali predstave po znižanih cenah. Preverite njihove urnike za predstave, koncerte ali celo odprte vaje. Prešernovo gledališče v Kranju pa na ta dan organizira sprehod po zaodrju gledališča.
pgk.si
8. Lokalni kulturni dragulji
Poleg glavnih ustanov manjše galerije, kulturni centri in knjižnice pogosto organizirajo intimne dogodke, kot so branje poezije, umetniške delavnice ali predavanja. Raziščite lokalne možnosti v svojem kraju ali mestu, da odkrijete skrite bisere in podprete kulturne pobude svoje skupnosti. Obsežen seznam prireditev najdete na spletni strani gov.si.
Foto: Urban Cerjak (MAO)