Downtown 81 je filmska klasika, ki spremlja življenje Jean-Michela Basquiata – enega najvplivnejših sodobnih umetnikov
Downtown 81 je filmska klasika, ki spremlja življenje Jean-Michela Basquiata – enega najvplivnejših sodobnih umetnikov

Downtown 81 je filmska klasika, ki spremlja življenje Jean-Michela Basquiata – enega najvplivnejših sodobnih umetnikov

Ena najpomembnejših prelomnic v urbani umetnosti je zagotovo tista, ki se je zgodila v zgodnjih osemdesetih letih prejšnjega stoletja v New Yorku. Hip-hop, post-punk, grafiti, ulična umetnost in umetnost nasploh – vsa ta gibanja so zaznamovala razvoj kulture, kot jo poznamo danes. Ikonična in nenadomestljiva osebnost tiste dobe je umetnik Jean-Michel Basquiat. O njegovem nastanku, prelomnicah, ki so se takrat rojevale na ulicah New Yorka, je bil posnet odličen dokumentarec Downtown 81, v katerem igra umetnik sam. Ker je zima idealen čas za resetiranje in umik na kavč pod odejo, so filmi o umetnosti, kot je ta, vedno naše priporočilo.

Downtown 81

Downtown 81 je eden najbolj pristnih prikazov newyorške umetniške in glasbene scene zgodnjih osemdesetih let prejšnjega stoletja, ta film sledi mlademu Jean-Michelu Basquiatu v vlogi izmišljene različice samega sebe. Film, posnet leta 1981, vendar dokončan in izdan šele leta 2000, je kombinacija dokumentarnega in igranega filma, ki prikazuje Basquiata kot brezdomnega umetnika, ki tava po Lower East Sidu, srečuje različne like in išče način, kako prodati svoje slike, da bi preživel. Hkrati film slavi ustvarjalni kaos časa in prikazuje nastope takrat novih zvezd, kot so Blondie, Kid Creole & The Coconuts in The Plastics. Toda kdo je bil v resnici Jean-Michel Basquiat?

Jean-Michel Basquiat

Rodil se je leta 1960 v New Yorku, v družini s mešanico portoriških in haitijskih korenin. Njegova »krvna podoba«, kultura in izkušnje so se odražale v njegovem delu, ki ga je odlikovala ekspresivnost, surovost in globoko zakoreninjena kritičnost do družbe. Že kot otrok je kazal neverjetno ustvarjalnost z risanjem in branjem enciklopedij.

Pri 17 letih je pobegnil od doma, spal v stanovanjih prijateljev in v tem kaotičnem obdobju ustvaril alter ego SAMO (Same Old Shit), s katerim je risal grafite po ulicah New Yorka. Njegovi grafiti niso bile le risbe, vsebovali so poetična in politična sporočila, ki so takoj pritegnila pozornost.

Andy Warhol kot mecen

Sprva je bil znan kot ulični umetnik, kmalu pa so galeristi in kritiki prepoznali njegov talent. Basquiat je skočil v visoko družbo umetniške scene, ko ga je predstavil nihče drug kot Andy Warhol. Njuno prijateljsko, a kontroverzno razmerje ga je spremenilo v “it” ime.

Kljub velikemu uspehu je Basquiat ostal pristen. Njegovo slikarstvo je bilo surovo trčenje barv, simbolov, besed in kaosa, a tudi globoko premišljen portret družbene stvarnosti. Uporabil je motive iz afriške kulture, zgodovine, glasbe in lastne negotovosti, skozi vsako delo pa so se prepletale teme, kot so rasa, razredna neenakost in identiteta.

Basquiat je proti pravilom

Basquiatov slog ne prenaša pravil, tako kot on sam. Kot pravemu predstavniku underground subkulture mu je uspelo mešati visoko umetnost (galerijska dela) z ulično umetnostjo (grafiti). Postal je prvi temnopolti umetnik, ki je dosegel velik mednarodni uspeh. Vplival je na modo, glasbo in vso današnjo pop kulturo. Je navdih za mnoge, od oblikovalcev, kot je Virgil Abloh, do rap zvezd, kot je Jay-Z, ki njegovo ime omenja kot sinonim za genija.

Tragično življenje

Basquiat je živel hitro in hitro postal ikona, a ta hitrost je imela svojo ceno. Boril se je s pritiskom slave, dvomov vase in odvisnosti. Umrl je leta 1988, star komaj 27 let, in tako postal še eno ime v zloglasnem “Klubu 27“.

Če imate prostih 100 milijonov dolarjev, morda lahko kupite eno od njegovih slik. Na primer, “Untitled” je bil prodan za neverjetnih 110,5 milijona dolarjev, kar ga uvršča med najdražja umetniška dela na svetu. Ker se sam ni zavedal, da bo njegovo delo navdihovalo umetnike še desetletja po njegovi smrti, je to zelo dobro prikazano v tem filmu, ki bi si ga po našem skromnem mnenju moral ogledati vsak, ki ima afiniteto do umetnosti.

Foto: Instagram

Naloži več
Zapri