

Slovensko oblikovanje v svetovnem soju: MATERIAL BAR na Milanskem tednu oblikovanja 2025
V osrčju Milana, kjer se vsako leto srečajo najbolj drzne in inovativne oblikovalske ideje, bo letos poseben pečat pustila tudi slovenska ustvarjalnost. Na Milanskem tednu oblikovanja 2025 se bo predstavila kuratorska skupina Katarine Dekleva, Roka Oblaka in Bora Pungerčiča s projektom MATERIAL BAR, ki presega okvirje klasične razstave in oblikovanje predstavlja kot živ proces, poln interakcije, raziskovanja in sodelovanja.
MATERIAL BAR: Prostor, ki združuje, raziskuje in povezuje
Postavitev MATERIAL BAR ni zgolj predstavitev izdelkov, ampak pravo oblikovalsko doživetje. Namesto pasivnega opazovanja obiskovalce vabi k aktivni udeležbi. Osrednji prostor razstave je delovni pult ali “šank”, kjer se srečajo ideje, procesi in materiali. Obiskovalci bodo lahko na lastni koži izkusili različne faze oblikovanja in se preizkusili v ustvarjanju skupaj z razstavljalci.
Projekt MATERIAL BAR poudarja trajnostne pristope, eksperimentalne tehnike in pomen lokalnih materialov. Kuratorska ekipa se zaveda, da oblikovanje ni le ustvarjanje izdelkov, ampak tudi oblikovanje odnosov, prostora in skupnosti. Zato se je v okviru postavitve povezala z enajstimi slovenskimi ustvarjalci, ki delujejo na preseku oblikovanja, umetnosti, trajnosti in tehnologije.

Enajst razstavljalcev, enajst unikatnih pristopov
V MATERIAL BAR-u se bodo predstavili ustvarjalci, ki vsak na svoj način raziskujejo meje oblikovanja. Kolektiv Anselma bo obiskovalce vključil v proces ustvarjanja trajnostnih oblačil iz zavrženih tekstilnih kosov, medtem ko bo Pjorkkala demonstrirala, kako se tradicionalni materiali srečajo z modernimi tehnologijami. From Gaja in Gin Brin bosta destilirala lokalni gin iz rastlin, nabranih v bližnjem parku, Miha Šajina pa bo poskrbel za zvočno kuliso s svojimi analognimi sintetizatorji.
Nika Ravnik bo predstavila inovativni “zero waste” pristop k oblikovanju oblačil, medtem ko bosta Pečeno pohištvo ustvarjala unikatne izdelke iz reciklirane plastike. Hiša Mandrova bo obiskovalcem omogočila udeležbo na delavnicah ročne obdelave lesa in pletenja košar, Gobnjak pa bo razkril skrivnosti gojenja gob in izdelave tinktur. Rok Oblak bo pod imenom Salto Dionys oblikoval keramične lonce, Prostorož pa bo odprl diskusijo o skupnih urbanih prostorih.
Slovenska ustvarjalnost v zgodovinskem ambientu
MATERIAL BAR bo umeščen v zgodovinsko vilo Bagatti Valsecchi, kjer se bo sodobno slovensko oblikovanje prepletalo z bogato arhitekturno dediščino. Ta prostor ne bo zgolj razstava, ampak živ organizem, ki bo vabil k sodelovanju, raziskovanju in izmenjavi idej.
V torek, 8. aprila, bo potekal voden ogled MATERIAL BAR-a s kuratorji, ki bodo obiskovalcem predstavili koncept in razstavljalce. Sledila bo predstavitev izbranih oblikovalskih praks in sproščeno druženje ob glasbeni spremljavi Mihe Šajine alias Shekuza.
Slovenska oblikovalska scena je v vzponu in MATERIAL BAR je dokaz, da ima pomembno mesto tudi na svetovnem prizorišču. Ta interaktivna postavitev v Milanu ne prinaša le izdelkov, temveč nov način razmišljanja o oblikovanju.
Foto: Center za kreativnost, Instagram @studio_hvn