V Knjižnici za slepe in slabovidne Minke Skaberne v Ljubljani lahko vse do 13. julija doživimo mednarodno Inkluzivno fotografsko razstavo Nevidni svet, ki na nov, dostopnejši in bolj poglobljen način približuje fotografijo tudi slepim in slabovidnim. Pri Canon Adria so v sodelovanju z Zvezo društev slepih in slabovidnih Slovenije z reliefnimi natisi, zvočnimi opisi in brajico oživili osupljive fotografije priznanih svetovnih fotografov. S simulacijami različnih okvar vida pa lahko tudi dobro videči bolje razumejo izkušnjo slabovidnih in drugače doživijo fotografijo.
Inkluzivna fotografija
V Sloveniji ima hudo okvaro vida od osem do deset tisoč ljudi, resnejše okvare celo do 40 tisoč ljudi. V svetovnem merilu ima neko obliko okvare vida vsaj 2,2 milijarde ljudi, za katere je bila doslej fotografija večinoma nedostopna izkušnja. Namen inkluzivne razstave Nevidni svet je omogočiti doživljanje fotografije tudi slepim in slabovidnim, dobro videčim pa obogatiti izkušnjo in približati svet slepih in slabovidnih. Z inkluzivnim oblikovanjem je izkušnja boljša za vsakogar, saj razširi spekter čutil, s katerimi lahko občutimo razstavo. Družba Canon z reliefnimi natisi, otipljivim tiskom in napisi v Braillovi pisavi že vrsto let približuje umetnost slepim in slabovidnim v galerijah in muzejih po svetu.
Dela svetovno priznanih fotografov
Razstava Nevidni svet, ki je pred prihodom v Ljubljano gostovala v Londonu, predstavlja dela svetovno priznanih fotografov in Canonovih ambasadorjev z vsega sveta, vključno s slovenskim športnim fotografom Samom Vidicem. Med avtorji fotografij so tudi večkrat nagrajeni južnoafriški fotoreporter Brent Stirton, priznan brazilski fotoreporter Sebastião Salgado, nigerijska fotoreporterka Yagazie Emezi in Pulitzerjev nagrajenec, fotoreporter Muhammed Muheisen.
Fotografije z močnim sporočilom
Razstava Nevidni svet je do 13. julija na ogled v Knjižnici za slepe in slabovidne Minke Skaberne v Ljubljani. Več lahko izveste tukaj.
Foto: Matic Borković, 8Production