Slovenski dizajn v globalnem vrhu sveta interierja: Kdo so ključni ustvarjalci, ki osvajajo svet z inovativnimi dizajni?

Slovenski dizajn v globalnem vrhu sveta interierja: Kdo so ključni ustvarjalci, ki osvajajo svet z inovativnimi dizajni?

Slovenija ima bogato oblikovalsko tradicijo, ki združuje inovativnost, trajnost in vrhunsko estetiko. Nekateri slovenski oblikovalci pohištva so si utrli pot na mednarodno prizorišče, kjer navdušujejo s svojimi vizionarskimi pristopi in odgovornim oblikovanjem. Predstavljamo izjemne ustvarjalce, ki premikajo meje oblikovanja in dokazujejo, da je slovenski dizajn v svetovnem vrhu.

Sara Kresal

Sara Kresal, mlada oblikovalka notranje opreme iz Ljubljane, v svojem delu poudarja edinstveno estetiko in vsestranskost stekla. Njena povezanost s tem materialom sega v otroštvo, saj prihaja iz družine z več kot tridesetletno tradicijo v steklarski industriji. Ljubezen do stekla ji je privzgojil oče, kar jo je navdihnilo, da raziskuje njegovo uporabnost v sodobnem oblikovanju. Svoj studio je ustanovila z namenom preučevanja in ustvarjanja, pri čemer združuje steklo z drugimi materiali. Njeno delo temelji na prepletu tradicije in sodobnih pristopov, s čimer prispeva k ohranjanju in nadgradnji rokodelskih veščin.

Lara Bohinc

Lara Bohinc, slovenska oblikovalka s svetovno kariero, danes ustvarja v Londonu. Po desetletju sodelovanja s Cartierjem se je leta 2016 posvetila oblikovanju pohištva in interierjev ter ustanovila lastni studio. Njeni unikatni in funkcionalni kosi nastajajo v omejenih serijah, pri čemer uporablja materiale, kot so kamen, steklo, keramika, les, volna in predvsem kovina, ki jo zaradi možnosti reciklaže dojema kot trajnostno izbiro.

Bohincova sodeluje izključno z rokodelskimi delavnicami v Italiji in na Portugalskem, kjer spoštujejo obrtniško tradicijo in etične delovne pogoje. V njenem delu se prepletajo sodobne tehnike, kot so laserski razrez in CNC obdelava, ter klasične obrti, kot so pihanje stekla in ulivanje keramike. Njeno oblikovanje združuje inovativnost in rokodelsko znanje, kar ustvarja brezčasne, trajnostne kose, ki presegajo zgolj estetsko vrednost in prispevajo k ohranjanju kulturne dediščine.

Jan Barič

Jan Barič, samouk mizar in umetnik, je že od otroštva navdušen nad risanjem in oblikovanjem. Med študijem arhitekture v Ljubljani je svojo ljubezen do lesa še poglobil, pri čemer je osnove obdelave lesa spoznal prek dedkovih napotkov ter raziskovanja spletnih virov in lastnega eksperimentiranja v delavnici.

Danes ustvarja unikatne pohištvene kose, od miz in stolov do manjših lesenih dodatkov, kot so škatle, obešalniki in odpirači za steklenice. Pri oblikovanju ga navdihujejo geometrijski vzorci, vsakdanji predmeti in narava, kar se odraža v njegovih sodobnih, estetsko dovršenih izdelkih.

Rex Kralj

Oblikovalska filozofija blagovne znamke Rex Kralj temelji na estetiki sredine 20. stoletja, ko je razvoj industrijske proizvodnje pohištva omogočil pametnejšo rabo materialov. Takrat so oblikovalci začeli izkoriščati nove tehnike, kot sta upogibanje vezanega lesa in natančno rezanje kovine, kar je privedlo do nastanka ikoničnih modelov. Kolekcije, kot so Rex, Shell in Mosquito, so dokaz brezčasnega oblikovanja in ostajajo temelj današnje ponudbe blagovne znamke.

Izdelke Rex Kralj izdelujejo v Sloveniji in Italiji iz visokokakovostnih materialov, kot so masivni les, jeklo in vezan les. Embalaža je zasnovana iz recikliranih materialov, pri izbiri premazov, barv in lepil pa dajejo prednost ekološkim rešitvam z nizkim vplivom na okolje. Tako zagotavljajo, da njihovi materiali izvirajo iz odgovornih virov ter dosegajo visoke standarde kakovosti in trajnosti.

Matej Štefanac

Matej Štefanac se posveča oblikovanju izdelkov za dom, pri čemer se osredotoča predvsem na svetila. Eden njegovih najbolj prepoznavnih izdelkov je Pendulum – inovativna svetilka z gibljivim senčnikom, ki omogoča tako usmerjeno svetlobo za branje in delo kot mehko ambientalno osvetlitev prostora.

Njegovo delo zaznamuje tehnična natančnost, ki jo prepleta z industrijskimi proizvodnimi tehnikami. Funkcionalnost in estetska dovršenost sta pri njegovih izdelkih vedno v ravnovesju, trajnost pa ostaja osrednja vrednota njegovega oblikovanja. Zavzema se za odgovorno oblikovanje, ki ni podvrženo trenutnim modnim smernicam, temveč prinaša dolgoročne rešitve za sodobne interierje.

Petra Brajak & Robert V. Bijelić

Oblikovalski studio Brajak Vitberg sta leta 2019 v Ljubljani ustanovila arhitekta Petra Brajak in Robert V. Bijelić. Njuno delo temelji na raziskovanju oblik in materialov, s katerim presegata klasične oblikovalske norme ter ustvarjata brezčasne izdelke. Pri oblikovanju eksperimentirata s kontrasti in prepletanjem različnih tekstur, njuna estetika pa združuje sodobne oblikovalske prijeme z ročno izdelanimi detajli.

V studiu nastajajo omejene serije izdelkov in unikatni kosi, ki temeljijo na iskanju harmonije v nepopolnosti. Njuna svetlobna kolekcija Miami je prejela prestižno nagrado LIT Lighting Design Award, saj prefinjeno združuje klasične oblike in holografske odseve, kar ustvarja edinstveno igro svetlobe in barv. Kolekcija vključuje svetila različnih dimenzij, vaze in klubsko mizico iz cevastih struktur.

Brajak Vitberg se v svojih kreacijah dotikata koncepta brezčasnosti, kjer se umetnost, moda in arhitektura prepletajo v dinamičnih kompozicijah. Njuna dela nosijo prepoznaven pečat sodobne oblikovalske eksperimentacije, hkrati pa ostajajo vpeta v ročno izdelano tradicijo in prefinjeno estetiko.

Nika Zupanc

Oblikovalka Nika Zupanc raziskuje meje sodobnih tehnologij, materialov in oblikovalskih možnosti. Njeno delo zaznamuje unikatna estetika, ki presega trende in združuje eleganco z drznimi oblikovalskimi rešitvami.

Njeni izdelki so nastali v sodelovanju z vrhunskimi blagovnimi znamkami, kot so Moooi, Se in Dior, hkrati pa ustvarja ekskluzivne kolekcije za Rossano Orlandi ter razvija lastno blagovno znamko. Svetovno prepoznavnost je dosegla z oblikovanjem svetila Lolita, ki ga je v proizvodnjo vključil Moooi. Od takrat je njeno delo pod drobnogledom svetovne oblikovalske industrije, mediji pa njeno estetiko opisujejo kot “punk eleganco” (Elle USA), “techno šik” (BusinessWeek) in “večjo od življenja” (Clear Magazine).

Leta 2008 je ustanovila svoj studio, kjer s svojo ekipo neprestano razvija projekte, ki izvirajo iz prefinjenih interpretacij sodobne kulture, oblikovanja in tehnologije. Njene omejene kolekcije in umetniške instalacije so razstavljene po vsem svetu, njen prepoznaven slog pa ostaja sinonim za inovativnost, prefinjenost in izrazito individualno vizijo.

Luka Stepan

Luka Stepan je industrijski in pohištveni oblikovalec, ki v svojem delu združuje funkcionalnost, trajnost in premišljene oblikovalske rešitve. Njegov ustvarjalni pristop temelji na iskanju praktičnih in inovativnih rešitev, ki združujejo estetiko in uporabnost. Sodeloval je pri razvoju številnih industrijskih izdelkov za ugledne naročnike, kot so Elan, Kovinoplastika Lož in Kolektor. Med njegovimi projekti najdemo smuči Speedwave, polkensko okovje Arx, kuhinjske pomivalnike Alveus Vision ter medicinsko napravo za EMG-diagnosticiranje. Poleg tega je sodeloval tudi pri razstavnih projektih, med drugim pri 1. bienalu vidnih sporočil fundacije Brumen.

Njegova zasnova oblikovanja temelji na trdnih in uporabnih rešitvah, ki odražajo sodobne potrebe uporabnikov in trajnostne pristope k oblikovanju.

Foto: Instagram @brajakvitberg

Naloži več
Zapri