Kmalu se začenja najprestižnejši oblikovalski sejem – poglejte, kaj nas letos čaka v Milanu
Kmalu se začenja najprestižnejši oblikovalski sejem – poglejte, kaj nas letos čaka v Milanu

Kmalu se začenja najprestižnejši oblikovalski sejem – poglejte, kaj nas letos čaka v Milanu

Milano ni le modna prestolnica, temveč tudi središče vrhunskega oblikovanja. Tako kot ljubitelji mode nestrpno pričakujejo teden mode, tudi navdušenci nad arhitekturo, notranjim oblikovanjem in dizajnom pričakujejo Teden oblikovanja v Milanu. V središču tega dogodka je Salone del Mobile, najpomembnejši svetovni sejem pohištva in oblikovanja, ki bo letos potekal od 8. do 13. aprila 2025 v Fiera Milano, Rho. Na 63. izdaji sejma bo več kot 2.000 razstavljavcev iz 37 držav, razprostiral pa se bo na več kot 169.000 kvadratnih metrih razstavnega prostora.

Ob odštevanju dni do začetka dogodka se ulice Milana že prelivajo v prepoznavne barve oblikovalskega tedna, od 1. aprila, pa se na Piazzi della Scala vrača priljubljeni Design Kiosk.

Teden oblikovanja bo potekal tudi v dobro znanih mestnih četrtih, kot so Brera, Tortona, Porta Venezia, 5VIE, Durini in Isola, poleg tega pa se bodo odvili številni neodvisni dogodki. Spodaj izpostavljamo nekaj zanimivosti, ki jih letos ne smete zamuditi.

Ključne teme in novosti

Ključne teme letošnjega sejma so trajnost, inovacije in čustvena inteligenca v oblikovanju. Osrednja tema Thought for Humans raziskuje povezavo med človekom in dizajnom prek uporabe lesa, kovine, tekstila in bioplastike.

Posebnost letošnjega sejma je vrnitev bienalne razstave Euroluce, ki bo gostila več kot 300 blagovnih znamk iz 25 držav s poudarkom na inovacijah v osvetlitvi. Prav tako bo prvič potekal Euroluce International Lighting Forum s številnimi mojstrskimi tečaji, okroglimi mizami in delavnicami.

Mladi oblikovalci bodo imeli priložnost predstaviti svoje delo na SaloneSatellite, kjer bo sodelovalo 700 oblikovalcev, mlajših od 35 let, in študenti iz 20 mednarodnih oblikovalskih šol.

Svetloba življenja

Euroluce, mednarodni forum o razsvetljavi, bo letos potekal pod temo Light for Life v Paviljonih 2-4 in 6-10. Vrhunski oblikovalci, arhitekti, umetniki, znanstveniki in psihologi bodo razpravljali o prihodnosti svetlobne industrije. Prostor za forum, imenovan Forest of Space Arena, je zasnoval japonski arhitekt Sou Fujimoto.

Blagovne znamke, kot so Articolo Studios in Rakumba, bodo predstavile inovativne kolekcije, medtem ko bodo David Groppi in Ingo Maurer razkrili nove svetlobne dizajne. Paviljoni 2-4 bodo gostili blagovne znamke, kot so Artemide, Marset in Oluce, medtem ko bodo v Paviljonih 6-10 razstavljali Flos, Lasvit in Kreon.

Zanimive instalacije in lokacije

Kulturni program sejma bo obogaten s štirimi izstopajočimi umetniškimi instalacijami:

  • Villa Héritage oblikovalca Pierre-Yves Rochona v Paviljonih 13-15 raziskuje ravnovesje med tradicijo in sodobnim dizajnom.
  • Library of Light britanske umetnice Es Devlin bo v Cortile d’Onore Pinacoteca di Brera predstavila 18-metrsko vrtljivo skulpturo s 2.000 osvetljenimi knjigami.
  • La Dolce Attesa Paola Sorrentina pri vhodu v Paviljona 22-24 reflektira občutek pričakovanja.
  • Mother Roberta Wilsona v muzeju Pietà Rondanini – Castello Sforzesco ponuja novo interpretacijo Michelangelove zadnje skulpture, obogatene z glasbo Arva Pärta.

Vrnitev biofilnega dizajna in nova prostorska organizacija

Letošnji sejem poudarja biofilni dizajn, ki vključuje naravne elemente v arhitekturo za ustvarjanje trajnostnih in prijetnih prostorov. Organizatorji so izboljšali prostorsko razporeditev paviljonov, uvedli tematske poti ter sektorske razdelitve, kot je A Luxury Way, ki izpostavlja italijansko obrtništvo in brezčasni dizajn.

Novosti v paviljonih

V paviljonih 22–24 bodo obiskovalci lahko uživali v impresivnih instalacijah, med njimi tudi v La dolce attesa (Sladko pričakovanje) italijanskega režiserja Paola Sorrentina. Projekt raziskuje nevidno povezavo med preteklostjo in prihodnostjo ter odpira dialog o času in prostoru. Pierre-Yves Rochon bo v paviljonih 13–15 predstavil projekt Villa Héritage, ki združuje tradicijo in sodobni dizajn z namenom nadgradnje oblikovalske kulture.

Med najpomembnejšimi razstavljavci letošnjega sejma izstopa italijanska znamka Glas Italia, ki predstavlja novo kolekcijo v sodelovanju z oblikovalci, kot so Michael Anastassiades, Ronan Bouroullec in Philippe Starck. Španska znamka nanimarquina bo predstavila kolekcijo Talk Talk, medtem ko bo Jaime Hayon na razstavi z BD Barcelona Design premierno razkril kolekcijo ECLIPSO.

Alcova in Artemest: Nova prizorišča, nova doživetja

Za ljubitelje alternativnih oblik oblikovanja se Alcova v 2025 vrača na nove lokacije, med njimi nekdanjo tovarno SNIA in Pasino Glasshouses, kjer bodo priznani oblikovalci, kot sta Faye Toogood in Francesco Meda, predstavili svoje projekte.

Artemest praznuje 10. obletnico s tretjo edicijo L’Appartamento by Artemest, v zgodovinskem Palazzu Donizetti v Milanu. Šest mednarodno priznanih oblikovalskih studiev (1508 London, Champalimaud Design, Meyer Davis, Nebras Aljoaib, Romanek Design Studio i Simone Ha ag) bo ustvarilo edinstvene sobe, ki slavijo lepoto, obrtništvo in kreativnost italijanskega dizajna.

Dizajnerske znamke pohištva

Med Milan Design Weekom številne prestižne znamke pohištva odpirajo svoja vrata v prenovljenih razstavnih prostorih. Molteni&C bo predstavil prenovljeni Palazzo Molteni, ki ga je oblikoval Vincent Van Duysen, medtem ko bo Cassina praznovala 60 let sodelovanja z Le Corbusierjem in Pierrom Jeanneretom. B&B Italia, Zanotta in Cappellini bodo predstavili nove kolekcije in ekskluzivne instalacije, pri čemer bodo oblikovalci, kot sta Patricia Urquiola in Jasper Morrison, predstavili svoja najnovejša dela.

Modne hiše in posebni projekti

Milan Design Week tokrat vključuje tudi sodelovanja z modnimi znamkami. Saint Laurent bo predstavil razstavo, posvečeno Charlotte Perriand, Gucci bo raziskoval zgodovino bambusa skozi razstavo Gucci Bamboo Encounters. LOEWE bo izpostavil konceptualni pristop k vsakodnevni uporabi čajnika v razstavi Artful Teapots, medtem ko bo Prada gostila četrti simpozij Prada Frames, zasnovan v sodelovanju z Formafantasma, z naslovom In Transit.

Pradin vlak

Razstava Prade, postavljena znotraj vlaka, ki ga je zasnoval Gio Ponti, bo raziskovala mobilnost v dizajnu in njegovo kompleksno povezavo z naravnim okoljem. Hermès bo predstavil svojo Collection for the Home na naslovu La Pelota, medtem ko bo TOD’s predstavil Italian Hands, ki slavi umetniško dediščino znamke.

Loro Piana in Dimoremilano raziskujeta mejo med resničnostjo in filmskimi sugestijami v Corte della Seta, ustvarjajoč atmosfero, ki zadostuje estetskim in čustvenim potrebam.

Brera Design District: Središče kreativnosti in dizajna v Milanu

Brera Design District je ena izmed najbolj vznemirljivih in inovativnih četrti v Milanu, ki med Design Weekom postane epicenter oblikovalskih trendov, inovacij in umetniškega ustvarjanja. Nahaja se v zgodovinskem delu mesta in združuje stare uličice, umetniške ateljeje ter zgodovinske palače, kjer se dizajn in umetnost prepletata na najbolj vznemirljive načine. Pomembne so številne razstave, pop-up instalacije, oblikovalski apartmaji in showroomi priznanih italijanskih ter mednarodnih znamk.

Švicarska kreativnost in Muji Muji 5.5 v Breri

Med najzanimivejšimi instalacijami, ki jih lahko obiščete, izstopa House of Switzerland, ki prikazuje švicarsko kreativnost in inovacijo. Nahaja se na ulici Via Tomato Cazzaniga in prikazuje švicarske oblikovalske spretnosti v globalnem kontekstu. V Breri pa boste našli tudi Muji manifesto house, skrit v tajnem vrtu, ki je navdihnjen z japonsko arhitekturo in minimalističnim pristopom k oblikovanju.

Teden oblikovanja v Milanu bo tudi letos osrednji dogodek za oblikovalce, arhitekte in navdušence, ki ponuja vpogled v najnovejše trende, inovacije in kulturne dogodke v svetu oblikovanja. Za podroben seznam vseh lokacij in razstav si oglejte uradni program Tedna oblikovanja v Milanu.

Foto: Instagram (@isaloniofficial), Salone del Mobile, Prada, Artemest

Naloži več
Zapri