Trener nam je razkril največje fitnes zmote, v katere ljudje verjamejo, a so popolnoma napačne
Trener nam je razkril največje fitnes zmote, v katere ljudje verjamejo, a so popolnoma napačne

Trener nam je razkril največje fitnes zmote, v katere ljudje verjamejo, a so popolnoma napačne

Poletje je vse bližje. Veliko ljudi je trdno prepričanih, da se ne splača mučiti v fitnesu le zaradi nekaj dni na plaži. Pa si oglejmo nekaj zmot, razširjenih na to temo, ki so popolnoma napačne. Poklepetali smo s trenerjem, znanim pod imenom Fit Medo, ki je izpostavil najpogostejše napačne predstave o vadbi, v katere ljudje verjamejo in zaradi katerih včasih ne vidijo napredka tako hitro, kot bi lahko.

Ante Burazin - Fit Medo

Fit Medo: bi morali delati veliko trebušnjakov?

  • Če izvajaš trebušnjake vsak dan, bodo trebušne mišice vidne

Zavedati se moramo, da maščobnih oblog z določenega dela telesa ne moremo izločati ciljano. Kje se bodo zmanjšale, določajo geni. Vaje bodo trebušne mišice vsekakor okrepile, a če so prekrite s plastjo maščobe, jih ne bo opaziti kljub njihovi razvitosti. Da bi trebušne mišice postale vidne, moramo najprej zmanjšati skupni delež telesne maščobe, to pa bomo dosegli s pravilno prehrano in vadbo z utežmi.

  • Če prenehate trenirati, bo mišica izginila

Če za določen čas prenehamo z vadbo, mišica ne bo izginila. Mišična masa se samo zmanjša, vendar se s ponovnim treniranjem hitro povrne, temu pravimo mišični spomin.

Ali hrana ve, koliko je ura?

  • Če jemo po 18. uri, se zredimo

Edina stvar, ki šteje, je skupni vnos kalorij čez dan, in to nima nobene zveze s tem, koliko je ura. Vsekakor pred spanjem priporočam obrok, bogat z beljakovinami, saj lahko lakota vpliva na kakovost spanca.

  • Telo lahko prebavi le 30 gramov beljakovin na obrok

Vse beljakovine, ki jih vnesemo, porabimo za nekaj, zagotovo ne bodo šle skozi nas kar tako. Kljub temu je priporočljivo, da vnos enakomerno porazdelite čez dan. Na primer, če je nekomu cilj pridobiti mišično maso, priporočamo, da zaužije vsaj štiri obroke na dan in beljakovine enakomerno porazdeli, namesto da večino zaužije v enem delu dneva. Rezultat bo večja rast mišic. Količina (odstotek) mišic v telesu določa količino beljakovin, ki jih telo lahko absorbira na obrok.

Če uporabljate uteži, se ne boste zredili

  • Vadba z utežmi bo ženske spremenila v bodibilderke

To je morda ena najpogostejših napačnih predstav, ki jih slišim, pogosto tudi od svojih strank. S strahom postavljajo vprašanje: “Ali se bom zredila, če bom vadila z utežmi?”. Veliko žensk misli, da jih bo vadba z utežmi spremenila v The Rocka, zato ure in ure na preživijo kardionapravah in mislijo, da bodo tako dosegle idealno žensko postavo, kar je popolnoma napačno.

Seveda bodo kardio vaje pokurile telesno maščobo in seveda morajo stranke, ki želijo shujšati, delati veliko kardia, a vadba z utežmi daje lepo oblikovane roke in noge ter raven trebuh! Zato kardio, uteži in vaje za moč vedno kombiniram z lastnim telesom. Vse top manekenke vadijo v fitnesu, da bi bile videti dobro, in nobena izmed njih ni mišičnjakinja. Bodibilding je nekaj povsem drugega in veliko bolj zahtevnega.

Znojenje = izguba teže

  • Če se potite, potem je trening dober

To je znan mit: če po treningu nisi prišel moker v slačilnico, trening ni bil dober.

Resnica je precej drugačna. Vsakdo izmed nas se poti v različni meri, zato več znoja ne pomeni nujno, da ste porabili več kalorij. Tudi genetika in spol imata vlogo pri znojenju, moški se potijo ​​več kot ženske.

  • Če pijete veliko vode, bo vaše telo vodeno

Ravno obratno. Telo začne skladiščiti vodo, če dnevni vnos vode ne pokrije telesnih potreb. Če stalno prejema vodo, je ne bo shranilo.

Povečana poraba vode pospeši metabolizem, ponovno zažene prebavne procese, kar povezujemo s kurjenjem kalorij. Naša koža postane mehkejša in bolj sveža, naše srce deluje bolje, hitreje se znebimo toksinov iz telesa, naši možgani delujejo bolje. Ne pozabite, ko ste žejni, ste že dehidrirani, zato imejte vedno s seboj steklenico vode.

Jutranja vs. večerna vadba

  • Če želite shujšati, delajte samo kardio

Sploh ne. Kardio brez vadbe z utežmi nam ne bo dal fit in napetega telesa. Za svoje stranke kombiniram kardio z vadbo z utežmi in lastno težo.

  • Jutranja vadba je učinkovitejša od večerne

Najpomembneje je, da poslušate svoje telo in trening prilagodite svojim obveznostim tisti dan. Šteje samo to, da je trening opravljen. Nekateri ljudje se bolje počutijo zjutraj in imajo takrat več energije, drugi pa so za trening bolj razpoloženi zvečer. Vse ima svoje prednosti. Z jutranjim treningom boste bolje razpoloženi, pripravljeni na preostanek dneva, prebujeni in se boste izognili večerni gneči, z večernim treningom pa boste lahko vadili dlje, ker vam ni treba hiteti v službo, znebili se boste nakopičenega stresa in zjutraj spali dlje.

Je raztezanje res tako pomembno?

  • Najprej moram shujšati in nato iti v fitnes

S to miselnostjo sem se srečal že večkrat, in to pri strankah, ki bi morale izgubiti veliko teže. Res je, da je treba začeti z obiskom fitnesa takoj, vendar je pristop individualen tako do vsakega posameznika kot do načina vadbe, seveda vse znotraj strankinih zmožnostih, vendar se je treba premakniti takoj! Seveda, če je oseba težja in mora veliko shujšati, se bo z njo delalo bolj previdno in se je ne bo sililo v določeno težo, vendar je vseeno treba trenirati. Nujno je, kajti če imate 20, 30, 40 kilogramov odveč, je vaše zdravje ogroženo! Veliko je odvisnega od psihe, ljudje imajo v glavi: »Najprej moram shujšati, da lahko treniram.«

  • Po treningu se moram raztegniti

Raztezanje je dobro za prožnost, vendar nima pomembnega učinka na zmanjšanje vnetja po vadbi ali preprečevanje poškodb. Dobro se je raztegniti, če imate pri določenih vajah zmanjšan obseg gibanja. Vendar lahko čezmerno raztezanje privede do nasprotnega učinka, saj ogreti ne boste občutili, kdaj je amplituda giba prevelika in posledično lahko pride do raztezanja mišic.

Zdrava prehrana, ne diete

  • Ta dieta je boljša od te

Pomembno je, da jemo zdravo. Beljakovine so edini gradnik našega makroprehranskega sistema. Vse ostalo predstavlja energijo (ogljikovi hidrati in maščobe). Moji najljubši obroki so mesni, dnevni jedilnik je običajno sestavljen iz beljakove omlete, solate, zrezka (piščanec, puran ali biftek) ali lososa, beljakovinskega napitka (proteini sirotke), riževe ali ovsene kaše, kuhanega riža ali krompirja.

Vsekakor se izogibajte rafiniranim sladkorjem in maščobam. Telo jih skladišči v obliki maščobe in negativno vpliva na krvožilni sistem. Predstavljajo visoko tveganje za bolezni presnovnega sindroma (sladkorna bolezen, disregulacija maščob, holesterola).

Koliko so fit izdelki v resnici fit?

  • Če jem izdelke, na katerih piše fit, pomeni, da so zdravi

Ni nujno, da je temu tako. Lahko so le bolj zdrava različica izdelka, a še vedno polna sladkorja, kot so razni kosmiči, za katere moje stranke menijo, da so zdrav obrok, a v resnici niso. To je običajno marketinški trik, vedno morate paziti na količino beljakovin, sladkorja in maščob v vsakem izdelku, ki pravi, da je primeren.

  • Fitnes je suženjstvo

Fitnes je življenjski slog, bi rekel. In morda se komu načrtovanje in razporejanje obrokov sliši kot suženjstvo, a vlaganje v svoje zdravje in dolgoročno kakovost življenja ne more biti suženjstvo.

Kljub temu se je včasih treba sprostiti, kak manj primeren obrok ali dan prehrane po želji enkrat tedensko ni nič narobe.

Ženske vs. moški

  • Proteinski napitek bi morali piti samo po treningu

Proteinski napitek lahko pijemo kadar koli, seveda tudi po treningu, saj pomaga pri okrevanju mišic po treningu in njihovi rasti, lahko pa si ga privoščimo tudi čez dan kot prigrizek.

  • Moške in ženske vaje

Vsaka stranka ima določen cilj, jaz pa mu le pomagam, da ga doseže bolje in hitreje. Trening je odvisen od cilja, ki je pred nami, od fokusa stranke. Trening je trening, ne ločujem ga na moškega in ženskega, enostavno začutim, koliko človek zmore, in poskušam doseči, da stranka da iz sebe svoj maksimum.

Razlika med moškimi in ženskami je predvsem v moči organizma. Čeprav tudi tu obstaja predsodek, natrenirane ženske lahko mobilizirajo večjo absolutno moč kot mnogi moški. V programiranju treninga ni razlik, te so samo v podrobnostih ali osebnih ciljih.

  • Starejši naj bodo v fitnesu previdnejši

Če se ljudje lahko gibljejo in nimajo obolenj, naj izkoristijo svoj potencial, vadba v fitnesu pa jih bo dolgoročno ohranjala mlajše in bolj gibljive. Prednost vadbe v fitnesu za starejše je popolna individualizacija, to je prilagoditev vadbenega načrta njihovim osebnim potrebam.

Voće je loše?

  • Med hujšanjem se sadja ne uživa

Ravno nasprotno, v prehranjevalni načrt svojih strank obvezno vključim nekaj sadja. Le-to namreč vsebuje naravne sladkorje in malo kalorij, seveda odvisno od vrste, v njem pa so tudi minerali, vlaknine in vitamine. In seveda se ga ne sme jesti v neomejenih količinah.

  • Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva

Najpomembneje je, kaj zaužijemo, ne kdaj. Če zjutraj ne moremo jesti, se ni treba siliti, a tudi ni treba čakati 14 ur, da zaužijemo prvi obrok. Sami moramo presoditi, kdaj naše telo zahteva prvi obrok v dnevu in ta naj bo enako kakovosten kot kateri koli naslednji.

Ali fitnes pomeni, da se bomo nabildali?

  • Ne želim piti beljakovinskih napitkov, da se ne bi preveč nabildala

Ravno nasprotno, beljakovine v obliki šejkov so najlažje in najhitreje vsrkane oblike beljakovinskega obroka ter imajo najmanj kalorij. Program treninga in visokokalorična dieta sta ključna za “prenabildanje”, vendar mora biti to programirano zelo ciljno. Šejki so še vedno le dodatki, ki ne morejo nadomestiti hrane in glavnih obrokov.

  • Fitnes je bodibilding

Fitnes je izraz za rekreativno vadbo v korist zdravja in estetike, bodibilding pa je profesionalni tekmovalni šport, ki med drugim zahteva ekstremno prehrano.

FOTO: Toni Mijač

Naloži več
Zapri