Ste že slišali za Highlander Adventure? Pravo pohodniško doživetje najdete tudi pri nas!
Ste že slišali za Highlander Adventure? Pravo pohodniško doživetje najdete tudi pri nas!

Ste že slišali za Highlander Adventure? Pravo pohodniško doživetje najdete tudi pri nas!

Junija bodo Julijske Alpe in avgusta Kamniško Savinjske Alpe obiskali pohodniki s celega sveta, ki se bodo udeležili prireditve I feel Slovenia Highlander. To pa ni le pohod, ampak je tudi neke vrste preizkušnja, doživetje, spanje v šotoru, delna samooskrba, druženje in izobraževanje.

Kaj je Highlander? Gre za tri- ali petdnevni pohodniški dogodek, v sklopu katerega udeleženci prehodijo 50 ali 100 kilometrov. Gre za svetovno serijo pohodniških prireditev, ki se je udeležuje tudi veliko Slovencev. In kaj je tako posebnega? To, da udeleženci spijo v šotorih, na posebej določenem šotorišču, vso potrebno opremo pa nosijo s seboj. Na štirih kontrolnih točkah jih pričaka hrana, pijača in dodatni program. Obroke si morajo skuhati sami s svojo opremo. Izziv je s seboj nositi svojo opremo za prenočevanje in kuhanje in se orientirati po zemljevidu, ki ga prejmejo od organizatorja. Tisti, ki pot uspešno zaključijo, prejmejo naziv Highlander in s tem posebno priznanje.

Julija 2021 so pri nas tovrstno prireditev prvič organizirali v Julijskih Alpah, pot jih je vodila od Bohinja do Kobarida, septembra 2022 pa tudi v Kamniško Savinjskih Alpah.

Highlander Slovenija foto: Arin Rapuš

Kam vas vodi pot?

Prvi letošnji pohod se bo začel v Julijcih. Pot boste, od 22. do 26. junija 2024, začeli v Bohinju in jo nadaljevali čez prelaz Vrh Bače skozi skrivnostno Baško Grapo, mimo Kneških raven vse do Tolmina. In nato naprej preko Kolovrata, grebena polnega spominov na veliko vojno, in končali ob bregovih kristalno čiste reke Soče v Kobaridu. Na poti se boste lahko sprehodili po južnih mejah Triglavskega narodnega parka pod grebenom Bohinjsko Tolminskih gora s čudovitim razgledi na Triglav. Spoznavali boste lahko geologijo in po želji tudi zgodovino z obiskom muzeja na prostem, ki predstavlja Soško fronto (enega največjih bojišč v 1. svetovni vojni).

Podali se boste tudi mimo živahnega Tolmina, lepe vasice Livek in zakorakali vse do cilja v Kobaridu. Po želji se boste lahko udeležili tudi predavanj o zgodovini in značilnostih krajev, kjer boste hodili. A pustolovščina se tu še vedno ne konča. V Bohinj se boste lahko vrnili ali z vlakom, ki vozi med Mostom na Soči in Bohinjsko Bistrico, torej pod gorsko verigo, ki ste jo prečkali pretekle dni, ali v lastni režiji.

Highlander Slovenija foto: Arin Rapuš
Highlander Slovenija foto: Arin Rapuš
Highlander Slovenija foto: Arin Rapuš

Nova pohodniška dogodivščina

Na daljši, 100 kilometrov dolgi trasi Kamniško Savinjskih Alp boste tudi letos, med 28. avgustom in 1. septembrom 2024, udeleženci pohod začeli v Mozirskem gaju. Prvi dan se bo potrebno povzpeti na Golte in pot nadaljevati po razglednih grebenih na Smrekovec, kjer boste na kontrolni točki tudi prenočili. Drugi dan se boste odpravili proti Travniku in Raduhi, kjer se vam bo na severni strani odprl pogled na Koroško, na južni pa na Šaleško in Savinjsko dolino ter osrednjo Slovenijo. Naslednji dan se boste spustili do Luč in se po prečkanju reke Savinje povzpeli na Lepenatko. Četrti dan boste nadaljevali po manj znanih poteh na slikovito Veliko planino in se za konec, po spustu v Kamniško Bistrico, peti dan povzpeli še do cilja na Krvavcu.

Krajša, 50 kilometrska trasa, ki se začne v Lučah in konča na Krvavcu, bo letos na sporedu prvič. Pobuda za prireditev v Kamniško Savinjskih Alpah je prišla od lokalnih skupnosti in turističnih delavcev, kar je še posebej dobra popotnica za novo pohodniško dogodivščino.

Highlander Slovenija foto: Arin Rapuš
Highlander Slovenija foto: Arin Rapuš

Pomemben del prireditve je tudi dodatni program. Le ta ponavadi poteka ob popoldnevih in večerih in je namenjen spoznavanju značilnosti in običajev obiskanih krajev, hitri šoli preživetja v naravi, pa tudi druženju, sprostitvi in jogi.

Prireditev je netekmovalne narave, vsak udeleženec hodi v lastnem tempu in »tekmuje« izključno sam s seboj in s svojim ciljem. Ob tem spoznava okolje, uživa v neokrnjeni naravi in navezuje nova prijateljstva. Posebna pozornost je posvečena ohranjanju narave, poleg tega pa je število udeležencev močno omejeno. Tako da kar hitro, mesta se že polnijo.

Več informacij najdete tukaj.

Foto: Arin Rapuš

Naloži več
Zapri