Dermatološko testirano ali hipoalergeno – katero oznako na izdelkih najprej iščete za svojo občutljivo kožo? Te in številne druge oznake na kozmetičnih izdelkih sporočajo, za kakšno kožo je izdelek primeren, hkrati pa ne zagotavljajo nujno varnosti uporabe. Ne glede na to, ker so težave s kožo čedalje pogostejše, je kozmetika za občutljivo, reaktivno in/ali atopično kožo vse bolj priljubljena izbira. Tukaj je tisto, kar morate vedeti, ko gre za hipoalergeno oznako.
Kaj pomeni hipoalergena oznaka na izdelku?
Hipoalergeni se nanašajo predvsem na izdelke, oblikovane tako, da zmanjšajo tveganje za alergijsko reakcijo. Najprej zato, ker je ta formula brez najpogostejših sestavin, ki lahko povzročijo alergijsko reakcijo – hkrati pa ne zagotavljajo, da so popolnoma brez potencialnih alergenov.
Kako je to mogoče? Najprej zato, ker beseda hipoalergeno ni regulirana. Ameriška FDA prepušča proizvajalcem, da se sami odločijo, ali bodo svoj izdelek označili za hipoalergenega ali ne.
In kakšno je stanje v Evropski uniji?
Čeprav so kozmetični predpisi v Evropski uniji precej strožji, oznaka za hipoalergenost ni strogo urejena s posebnimi zakoni, temveč zanjo veljajo splošna pravila označevanja in oglaševanja kozmetičnih izdelkov. Teoretično bi morala biti vsa kozmetika, označena kot hipoalergena, znanstveno dokazano hipoalergena, čeprav ni enotne definicije hipoalergene.
To pomeni, da čeprav morajo proizvajalci imeti dokaze za trditev o “hipoalergenem”, EU ne določa posebnih meril za to oznako. Zato morajo biti potrošniki previdni in prebrati sezname sestavin (INCI), še posebej, če poznajo alergije ali občutljivost na določene snovi.
Izdelek brez alergenov je nemogoč
Čeprav je trenutno ni mogoče ustrezno nadzorovati, je beseda hipoalergena najbližje realnemu standardu ustvarjanja kozmetike brez alergenov – vsaj v EU. Namreč, vsaka sestavina je lahko alergen, tudi tista, ki ni tipično znana kot problematična za veliko število kož. Iz tega razloga je nemogoče izdelati izdelek popolnoma brez alergenov, ker je na koncu dneva subjektiven. Ali je še vedno vredno uporabljati hipoalergene izdelke? Da, če imate posebne tipe kože.
Komu so namenjeni hipoalergeni izdelki?
Teoretično so hipoalergeni izdelki namenjeni ljudem z občutljivo kožo, tistim, ki so nagnjeni k alergijskim reakcijam, in tistim, ki vedo, da jih določena negovalna sestavina draži. Vendar pa je hipoalergena kozmetika dobra izbira za vse tipe kože, še posebej, če imate poškodovano kožno bariero ali ste nagnjeni k dermatitisu.
Kako prepoznati alergijsko reakcijo na kozmetiko?
Alergijske reakcije na kozmetiko je pravzaprav zelo težko odkriti sami. Simptomi alergije so namreč lahko prisotni takoj ali šele po nekaj dneh, odvisno od tega, kako dobro koža prenaša posamezno sestavino, ki jo dejansko draži. Nekatere alergijske reakcije se lahko pojavijo že po nekaj tednih uporabe izdelka, zato se lahko zdi, da vam nekaj, kar vam je ustrezalo, preprosto ne ustreza več. Klasični simptomi alergijske reakcije so rdečica, srbenje, oteklina, pekoč občutek in mehurji. Pogosto se na obrazu lahko pojavijo majhne pike, ki spominjajo na mikro mozolje.
Upoštevati je treba tudi, da ni nujno, da se alergijska reakcija na izdelek pojavi tam, kjer ga običajno uporabljate – na primer zaradi šampona za lase se lahko pojavi izpuščaj na hrbtu, prsih ali pod vekami. Alergijska reakcija se lahko pojavi kjerkoli na telesu.
Kako preizkusiti, ali vam izdelek povzroča alergijo?
Najlažji način, da preverite, ali vam izdelek povzroča reakcijo, je, da malo izdelka nanesete na notranji del dlani, vsak dan na isto mesto, v obdobju dveh do štirih tednov. Če se vam pojavi rdečina, srbenje, viden izpuščaj ali luskasta koža – obstaja velika verjetnost, da ste alergični na ta izdelek, natančneje na katero od sestavin v njem.
Najzanesljivejši način, da ugotovite, na katere sestavine ste alergični, je, da naredite test alergenov, kjer na vas testirajo najpogostejše kozmetične dražilne snovi. Za podrobnosti se posvetujte s svojim dermatologom.
Na kaj morate biti pozorni pri nakupu kozmetike?
Najprej je vredno pogledati izdelke z oznako hipoalergeni. Nadalje izbirajte izdelke brez barvil, parfumov in nekaterih konzervansov, ki so znani kot potencialni dražilni dejavniki, pogosto dražilno sredstvo pa so lahko tudi eterična olja.
Prav tako v svojo negovalno rutino vedno uvajajte en izdelek naenkrat v obdobju vsaj dveh tednov. Tako boste lahko prepričani, kateri na novo uveden izdelek vas res moti v vaši rutini. Pazite, katere sestavine kombinirate in ne škodi, če si zabeležite, kako reagirate na kateri izdelek.
Če pa ste res nagnjeni k alergijam, je edini način, da se jim izognete, da opravite uradni alergotest v bolnišnici.
Foto: Instagram (@josefinevogt), Dupe photos