Tako kot je ob koncu poletja naša glavna skrb nega in obnova las in kože, se moramo enako osredotočiti tudi na nego nohtov. Po poletnih mesecih, ko so nohti pogosto izpostavljeni soncu, morski soli ali klorirani vodi, je čas za regeneracijo in globinsko nego. Spremembe temperature, veter in suh zrak, značilni za jesensko vreme, lahko dodatno vplivajo na izsuševanje in krhkost nohtne plošče, kar vodi v pokanje in luščenje nohtov. Prilagojena negovalna rutina torej ni samo estetsko vprašanje – urejena manikira in mehke roke so ultimativni dokaz urejene ženske – ampak je pomembna tudi za zdravje samih nohtov.
Nega nohtov ni omejena na redno striženje in oblikovanje. Vključuje tudi globinsko hidracijo, uporabo zaščitnih podlag in izogibanje agresivnim produktom, ki lahko dodatno poškodujejo oslabljeno nohtno ploščo. Glede na to, da so nohti ogledalo našega zdravja, ima skrb zanje širši pomen – ohranja jih zdrave, močne in odporne na zunanje vplive. Ravno zato je vlaganje v pravilno nego nohtov bistvenega pomena za njihovo dolgotrajno lepoto in vitalnost. S temi petimi nasveti, kako okrepiti nohte in jih pripraviti na hladnejše mesece, jih boste hitro spravili v red.
Poudarek na hidraciji
Nohti, tako kot koža in lasje, potrebujejo hidracijo. Suhi nohti so nagnjeni k pokanju in luščenju, zato je pomembno, da jih redno negujete z olji in kremami. Jojobino olje, mandljevo olje in vitamin E so odlična izbira za vlaženje nohtov in obnohtne kožice.
Hidracija nohtne plošče se morda sliši nenavadno, vendar lahko noht nahranite tudi, če je nalakiran. Dovolj je, da pustite minimalen odsek nohta “gol”, da lahko vpije hranila iz seruma, kreme in negovalnega olja.
Dieta res vpliva
Uravnotežena prehrana, bogata z beljakovinami, železom, kalcijem in biotinom, lahko bistveno izboljša zdravje in moč nohtov. Biotin, znan kot vitamin H ali B7, je še posebej učinkovit pri krepitvi nohtov in lahko zmanjša lomljivost. Pa veste, kako vplivati na pojav belih linij?
Bele črte na nohtni ploščici, znane tudi kot levkonihija, se lahko pojavijo v različnih oblikah in vzorcih, vzroki za njihov nastanek pa so lahko različni. Levkonihija se najpogosteje kaže kot bele lise, pike ali črte na nohtih, prizadene pa lahko enega ali več nohtov. Te bele sledi na nohtih so pogosto neškodljive, včasih pa lahko kažejo na določene zdravstvene težave ali travme.
Najpogostejši vzrok za pojav belih linij na nohtih je mehanska poškodba, kot je udarec ali pritisk na nohtno ploščo. Tudi manjše izbokline lahko poškodujejo celice na dnu nohta, kar povzroči bele črte ali lise, ko noht raste. Poleg tega je lahko za pojav belih linij odgovorno tudi pomanjkanje določenih hranil, kot sta cink ali kalcij, kar pomeni, da lahko s kakovostno prehrano resnično vplivate na kakovost samega nohta.
Utrjevalni laki so obvezni
Pred nanosom laka za nohte vedno uporabite utrjevalni lak. Utrjevalni laki ne ščitijo le nohtov pred madeži in kemikalijami iz samega laka, temveč pogosto vsebujejo tudi hranila, kot so kalcij in beljakovine, ki nohte dodatno krepijo.
Bazni laki za krepitev nohtov se morda zdijo le mit – vendar resnično opravijo svoje delo. Pri nekaterih podlakih bo noht takoj pridobil na trdnosti, pri nekaterih pa šele čez čas. Ne glede na to, katero izberete, jim dajte čas, da pokažejo svoj učinek, saj ta žal ne bo viden po prvi uporabi.
Oblika je ključ
Redno striženje in oblikovanje nohtov preprečuje njihovo lomljenje in pokanje. Če uživate v dolgih nohtih, ti po poletnih mesecih običajno niso vzdržljivi, saj se lomijo vedno na istem mestu – dokler ne zrastejo.
Namesto striženja nohtov s škarjami predlagamo uporabo nežne pilice, saj tudi s škarjami lahko pride do neželenega cepljenja nohtov. Izogibajte pa se agresivnemu piljenju nohta, predvsem njegove površine. Še dodatno lahko poškoduje strukturo samega nohta.
Izogibajte se agresivnim izdelkom
Acetoni in močni odstranjevalci laka za nohte lahko poškodujejo nohte in jih izsušijo. Odločite se za odstranjevalce brez acetona in se izogibajte geliranim in akrilnim nohtom, ki lahko težavo trenutno prikrijejo – a jo nedvomno še poslabšajo.
Poleg potrpežljivosti se oborožite z rokavicami, saj vaši nohti ne bodo najbolje prenašali čiščenja in umivanja. Agresivni čistilni izdelki lahko razdražijo kožo okoli nohtov in dodatno oslabijo sam noht, čemur se zdaj vsekakor želite izogniti. Vemo, da je vzdrževanje higiene doma neizogibno, a naslednji mesec in pol to počnete na prilagojen način.
Foto: Instagram (@philippaallback)