Lakiranje nohtov je ali muka ali pravi užitek! Ne glede na to, kateri ekipi pripadate, verjamemo, da želite v kakovostni manikiri uživati čim dlje. Trg ponuja vedno več odpornih formul lakov za nohte, tudi nekakšne hibride gela, a na koncu imajo vsi skupni imenovalec; noben ne bo obstojen, če noht ni ustrezno pripravljen.
Čeprav je lakiranje nohtov na prvi pogled hitro in preprosto delo, vseeno vključuje več ključnih pripravljalnih korakov, da dosežemo optimalen – predvsem pa trajen – rezultat. Spodaj je podroben vodnik za popolno nalakirane nohte v udobju vašega doma.
Odstranite ostanke laka za nohte
Prvi korak je odstranitev ostankov starega laka za nohte. Ne glede na to, ali uporabljate odstranjevalec laka za nohte z acetonom ali brez acetona, poskrbite, da popolnoma odstranite lak in njegovo podlago, še posebej okoli robov nohtov. Če ste nosili lak z bleščicami – jih odstranite s tehniko, ki jo uporabljamo za odstranjevanje permanentnega laka, saj boste tako morali noht najmanj strgati. Še več, tudi če niste nosili laka za nohte, ni slaba ideja, da nohtno ploščo obrišete z odstranjevalcem.
Temeljito umijte in posušite nohte
Z nohta moramo nato odstraniti ostanke odstranjevalca nohtov, to pa boste storili z vodo in blagim milom. Nato je pomembno, da noht dobro posušite, saj lahko vlaga moti oprijem novega laka za nohte. Priporočamo, da se izogibate uporabi zelo kremastih ali mastnih mil, saj lahko pustijo plast na nohtu in tako motijo obstojnost laka.
Čas je za oblikovanje
Oblikovanje nohtov je bistven korak za urejen videz, pa tudi za definiranje stila, ki ga želite nositi. Ne glede na to, ali imate raje mandljaste, ovalne ali ravne nohte, je nujno, da uporabite kakovostno pilico za nohte, da čim lažje oblikujete nohte, a jih tudi čim manj poškodujete. Pilite v eno smer, da preprečite cepljenje nohtov, brez predhodne uporabe škarij, saj je pilica optimalen način za krajšanje in oblikovanje nohtov.
Izogibajte se tudi kovinskim pilicam, saj lahko poškodujejo površino nohta. Izberite stekleno strgalo ali takšno iz finega granulata.
Odstranite obnohtno kožico
Obnohtno kožico je treba nežno potisniti do samega roba nohta in jo nato odstraniti, da bodo nohti videti bolj urejeni. Obnohtno kožico boste zmehčali že, ko si boste roke umili v topli vodi. Za potiskanje obnohtne kožice uporabite za to namenjeno leseno ali gumijasto palčko, da preprečite poškodbe. Čeprav so praktični, lahko rezalniki za obnohtno kožico hitro povzročijo rano in povzročijo okužbo, zato jih uporabljajte le, če ste z njimi zelo vešči – in z razkuževanjem pred in po vsaki uporabi.
Polirajte nohtno ploščo
Popolna podlaga za nohte je tudi rahlo obdelana podlaga. To najbolje dosežemo s poliranjem nohtne plošče s polirnim blokom. Prav tako bo odstranil vse nepravilnosti in poskrbel za gladko podlago za lak. Ne pozabite pa, da se lakiranja ne smete lakirati več kot enkrat na mesec in da lahko prepogosto ali intenzivno lakiranje noht stanjša in oslabi.
Očistite površino nohta pred podlago
Da bi noht dokončno pripravili na lakiranje, priporočamo, da ga obrišete z alkoholno blazinico. To je ključen korak za dolgo obstojnost laka, saj vsaka plast, ki ostane na nohtu, zmanjša kakovost in obstojnost manikire.
Ne preskočite osnovnega premaza
Podlak je nepogrešljiv korak, saj ščiti nohte pred madeži in zagotavlja boljši oprijem barve. Nanesite tanko plast osnovnega premaza in pustite, da se popolnoma posuši, preden nadaljujete z naslednjim korakom. Če imate lomljive nohte, izberite podlak s hranili, kot sta kalcij ali keratin. Zelo bodo pripomogli k temu, da bo noht močnejši in se bo manj zvijal, kar pripomore tudi k dolgotrajnosti laka.
Barvo nanesite v dveh ali treh tankih slojih
Ključ do uspešnega lakiranja je nanos laka v tankih enakomernih slojih. Začnite z enim potegom na sredini nohta, nato pa zapolnite stranice. Dva nanosa barve običajno zadostujeta za popolno prekrivnost, svetlejši laki pa lahko zahtevajo tretji nanos. Toda počakajte, da se prejšnji sloj posuši, preden nanesete drugega.
Ne preskočite tudi nadlaka
Nadlak ali zaključna plast ne služi samo kot sijaj, temveč tudi kot prva obrambna linija manikire. Zagotavlja zaščito, ki je samo barvni laki ne morejo zagotoviti. Izberite hitro sušeči nadlak, da pospešite postopek, in ne pozabite premazati konic nohtov, da preprečite krušenje. Prav ta detajl je tisti, ki naredi razliko v kakovosti manikure.
Če želite, da je vaša manikira obstojna dlje, lahko nadlak obnovite vsakih nekaj dni!
Sušenje traja dlje, kot si mislite
Tudi če uporabljate lake, ki zagotavljajo hitro sušenje, si dajte dovolj časa, da se nohti posušijo. Izogibajte se dotikanju predmeta vsaj 20-30 minut po lakiranju. Če se vam mudi, uporabite hitro sušeče spreje ali kapljice, nohte pa predhodno namočite v mrzlo vodo – ali pa preprosto naredite manikiro drugič.
Krema in olje kot pika na i
Nega nohtov se ne konča z lakiranjem. Redno nanašajte olje za obnohtno kožico in vlažilno kremo, da ohranite nohte zdrave in preprečite pokanje. Poleg tega bo vaša manikira izgledala lepše na rokah in urejeni obnohtni kožici!
Foto: Instagram (@gelcare.official)