Poletne mesece večinoma povezujemo z lepimi spomini in pozitivnimi izkušnjami, kot so druženje s prijatelji in družino, vpijanje sončnih žarkov, uživanje na morju ali bazenu, žar in koktejli … in prehitro pozabimo na potenje. Znoj pod dojkami, znoj na hrbtu, pa tudi znoj na dimljah vodi do trenja, rdečice in poškodb, kar ustvari okolje, primerno za razvoj bakterij, pa tudi celjenje je nočna mora.
Drgnjenje stegen, znano tudi kot chub rub, je ena največjih težav kože poleti in verjeli ali ne – tudi najpogostejša! Čeprav običajno mislimo, da imajo razmik med stegni le vitki ljudje, je slednji pravzaprav genetsko pogojen, tako da drgnjenje ni odvisno od teže, ampak poleg genetike veliki meri tudi od temperature in količine vlage. Ko enkrat pride do odrgnin, jih je težko pozdraviti, saj se nadaljujejo. Na srečo obstajajo načini, kako se drgnjenju izogniti oziroma se z njim spopasti, ko nastane.
Kaj je drgnjenje beder?
Največkrat se pojavi pri drgnjenju notranje strani stegen med gibanjem, zlasti v vročem in vlažnem vremenu ali pri nošenju tesnih oblačil. Trenje, ki ga povzroča drgnjenje, lahko vodi v draženje kože, rdečico in v nekaterih primerih celo boleče rane ali mehurje.
Drgnjenje je pogostejše pri tistih, ki imajo močnejša stegna, ki izvajajo aktivnosti, ki vključujejo ponavljajoče se gibe nog, kot so hoja, tek ali kolesarjenje, in pri tistih, ki so nagnjeni k izrazitejšemu potenju:
• Telesna aktivnost – med vadbo, hojo, tekom, kolesarjenjem ali drugimi aktivnostmi, ki vključujejo ponavljajoče se gibe nog, se stegna drgnejo drug ob drugega. To lahko povzroči draženje in drgnjenje kože.
• Vroče in vlažno vreme – takšno vreme poveča verjetnost potenja. Odvečna vlaga in drgnjenje med stegni spodbujata nastanek trenja.
• Tesna oblačila – nošenje zelo ozkih oblačil, kot so hlačne nogavice, kavbojke ali kratke hlače, lahko poveča trenje med stegni, saj se material drgne ob kožo.
• Občutljiva koža – bolj dovzetna za draženje in vnetje.
• Povečano potenje – prispeva k vlažnemu okolju med stegni oziroma trenju.
Kako se izogniti drgnjenju stegen?
Da bi se izognili drgnjenju stegen ali zmanjšali tveganje trenja, lahko sprejmete več ukrepov.
Ohlapna oblačila iz lahkih materialov, kot je bombaž, bodo omogočila prost pretok zraka. S pomočjo naravnih materialov se boste manj potili, medtem ko boste z izbiro naprednih tkanin, ki na primer vpijajo vlago, pomagali pri odvajanju odvečnega znoja s kože. Hkrati je priporočljivo razmišljati o kroju; če ste nagnjeni k drgnjenju stegen, izberite oblačila, ki pokrivajo ta del kože, na primer nekoliko daljše kratke hlače.
Ohranjanje suhe kože je izjemno pomembno. Po tuširanju in treningu se dobro obrišite. A to ne pomeni, da kože ne bi smeli hidrirati, ravno nasprotno – morate jo. Četudi je koža izjemno suha, lahko še vedno pride do trenja, ki bo povzročilo draženje.
Prav tako zmanjšajte potenje s hidracijo: z rednim pitjem vode se boste manj potili!
Dodatni uporabni triki proti drgnjenju stegen
1. Posebna kozmetika proti trenju
2. Kratke hlače proti trenju ali oblačila za oblikovanje
3. Kreme s cinkom
4. Deodorant
5. Nalepke za stegna ali trakovi za telo
6. Mazila in balzami
Posebna kozmetika proti trenju
Čeprav pri nas ponudba kozmetike proti trenju ni preveč razširjena, svetovni trg ponuja nekoliko nišnih blagovnih znamk, ki se ukvarjajo s temi ali podobnimi težavami. Izredno praktična rešitev so t.i. stiki proti trenju, obogateni s sestavinami, ki pomirjajo in ustvarjajo zaščitni sloj na koži, tako da ne pride do trenja. Večina jih ima suh, žametast zaključek, zato ne puščajo sledov na oblačilih.
Druga vrsta izdelkov proti trenju so najpogosteje kreme, ki ustvarjajo pregrado med stegni. Tako kot stiki so obogatene s podobnimi sestavinami in imajo suh zaključek, ki preprečuje prenos na oblačila.
Zadnja možnost je puder v prahu, sedaj na voljo tudi v izpopolnjeni formuli. Marsikdo se odloči kar za najbolj navaden otroški puder.
Kratke hlače proti trenju ali oblačila za oblikovanje postave
Kratke hlače ali oblačila za oblikovanje postave sočasno preprečujejo trenje med stegni. Pomembno je, da so izdelani iz spandexa z dodatkom silikona, da se izognemo gubanju materiala in hkrati močnejšemu pritisku na kožo.
Kreme s cinkom
Ko je težava že tu, jo boste najhitreje odpravili z uporabo kreme s cinkom, ki uspešno celi mikro ranice in ustvari zaščitno pregrado na koži. Če vam ustreza, jo lahko še naprej uporabljate v preventivne namene.
Deodorant
Cenovno ugodno in učinkovito sredstvo proti potenju med stegni – in proti trenju – je tudi deodorant, ki sicer zmanjšuje količino vlage in odpravlja neprijetne vonjave. Priporoča se uporaba nežnega deodoranta ali antiperspiranta.
Vendar ne pozabite, da deodoranti lahko razdražijo občutljivo kožo ali se prenesejo na oblačila.
Nalepke za stegna ali trakovi za telo
Nalepke za stegna lahko kupite v kateri koli dobro opremljeni lekarni. Gre za večje nalepke, običajno ovalne oblike, ki spominjajo na obliž, saj je zunanja stran izdelana iz blaga. Čeprav uspešno preprečujejo drgnjenje stegen, lahko pri odstranjevanju poškodujejo kožo, zato jih je pred tem priporočljivo natopiti z oljem.
Enako velja za t.i. trakove za telo. Ker jih lahko poljubno krojite in nanašate, so primerni za zelo kratka krila in obleke, a je pri odstranjevanju potrebna enaka količina previdnosti.
Mazila in balzami
Mazilo ali balzam za nego kože je izdelek, ki bi ga moral imeti pri roki vsak, ki ima težave s trenjem kože. V primeru zelo razdražene kože oziroma nagnjenosti k razdraženi koži je pomembno, da pazimo, kaj nanašamo nanjo.
Strokovnjaki priporočajo uporabo mazila, kot je vazelin, ki bo ustvarilo zaščitno plast prek rane in omogočilo hitrejše obnavljanje kože. Če se stanje poslabša, je priporočljivo, da se posvetujete z dermatologom, saj je v nekaterih primerih potrebno zdravilo, kot je lokalni steroid.
Torej, ko gre za trenje med stegni, je bolje preprečiti kot zdraviti!
Foto: Unsplash, Pexels, Instagram (@lanaleroy, @hannaschonberg, @jesshunt2)