Tudi če niste jutranji tip človeka, se strinjamo, da pomladno jutro nima enakega učinka kot jesensko. Zdi se, da se pomladi lažje spopadamo z zgodnim vstajanjem, saj nas (skupaj z alarmom!) zbudijo ptički, skozi okno pa vidimo prve sončne žarke, ki so se končno ogreli. Tu je tudi priložnost za pitje prve jutranje kave na soncu!
A ko nastopi jesen, se običajno zbudimo, ko je zunaj še temno, kar je toliko bolj depresivno, če pomislimo, da se tudi vračamo domov po temi. Poleg tega je vreme vse bolj muhasto, pogosto nas spremljajo sivi oblaki in dež, postopno postaja hladneje.
Kako torej ostati miren ter preživeti produktiven in optimističen dan, ne glede na to, ali gre za delovnik ali vikend? Najboljši nasvet, ki vam ga lahko damo, je, da ustvariti svojo jutranjo rutino, ki vas bo veselila. Poleg tega ponujamo predlog petih dobrih navad, s katerimi bodo jutra postala vaš najljubši del dneva.
Bodite v koraku
s trendi
Prijavite se na novice Journal.
1. Izberite budilko, ki vas ne bo šokirala – in ne odlašajte z vstajanjem
Nekatere budilke so tako tihe, da nas komaj prebudijo, druge pa glasne in ostre, da se zbudimo popolnoma panični. Nobena izmed teh dveh možnosti ni dobra izbira. Poiščite budilko, ki je dovolj glasna za vas, a vseeno omogoča nežen uvod v jutro. Postopne budilke, ki vas zbujajo v razmiku nekaj minut, pa so lahko neprimerna izbira, saj pravzaprav odlašajo prebujanje.
Včasih se nam namreč zdi, da je najbolj logična odločitev, da pritisnemo na “dremež” in ležimo še vsaj 10 minut, a dlje kot boste odlašali z vstajanjem, težje boste vstali. Kajti, če je vstajanje težko, tudi vaše jutro ne bo prijetno. Zato poiščite prijeten alarm (ali pesem, ki vam je všeč!) in vstanite ob prvih taktih pesmi. Če takoj za seboj pospravite posteljo, boste imeli vizualni znak, da se je vaš dan uradno začel!
2. Jutranja rutina s primernim seznamom skladb
Splošno znano je, da glasba vpliva na razpoloženje. Idealen način, da se zjutraj zmigate, je, da si predvajate svoj najljubši playlist, ali pa poiščete katerega izmed že ponujenih za bujenje. Pesmi s 50 do 80 udarci na minuto dokazano dajejo energijo in motivacijo za telo in duha. V primeru anksioznosti je klasična glasba boljša izbira. Zvišala bo dopamin in hkrati znižala krvni tlak.
3. Tuširajte se s hladno vodo
Sploh kaj prebudi telo bolje kot hladna voda?! Občasno kopanje v hladnem morju ali reki je zelo priporočljivo, če le imate priložnost. V nasprotnem primeru zadostuje že jutranje tuširanje s hladno vodo. Le-ta bo znižala kortizol in srčni utrip ter povečala sproščanje endorfinov.
Poleg tega na splošno izboljša cirkulacijo, okrepi imunski sistem, dvigne razpoloženje in požene metabolizem – zakaj torej ne bi preizkusili prednosti hladne prhe? Če se vam to zdi preveč agresivno za jutranjo rutino, se oprhajte z mlačno vodo in samo zadnjo minuto preklopite na hladno. Zagotovo spodbuden začetek dneva!
4. Za začetek pustite skodelico kave ob strani
Čeprav je kava za mnoge najljubši del jutranje rutine, je pitje na prazen želodec nezdravo. Če nikakor ne morete zajtrkovati takoj, ko vstanete, prestavite prvo skodelico kave na pozneje.
Optimalna prva jutranja pijača je voda z limono, ki pospeši metabolizem, ali pa sveže stisnjen pomarančni sok, ki izboljša kognitivne funkcije za lažje učenje in pomnjenje čez dan.
5. Jutranja rutina in dišeča sveča sta fantastičen par
Vonjave imajo močen nevrološki učinek ter vplivajo na razpoloženje in spomin. Za lažje jutranje prebujanje so priporočljivi citrusi, predvsem limona. Za povečanje mentalne energije in izboljšanje spomina izberite rožmarin, za pomiritev in izboljšano koncentracijo bor, za bister um pa meto.
Izberite jih v obliki eteričnih olj ali dišečih svečk. Poleg tega, da se boste lažje prebudili, bo to tudi tisti SPA trenutek, zaradi katerega bo vaša jutranja rutina dobila dodatno veljavo.
Foto: Instagram (@hannaschonberg)