To so zvezdniki, ki so se pridružili vseevropski pobudi za varen in dostopen splav
To so zvezdniki, ki so se pridružili vseevropski pobudi za varen in dostopen splav

To so zvezdniki, ki so se pridružili vseevropski pobudi za varen in dostopen splav

Evropska državljanska pobuda My voice, my choice [Moj glas, moja izbira] želi vsem ženskam, ki živijo v državah Evropske unije, dostopno in varno prekinitev nosečnosti. V Evropski uniji več kot 20 milijonov žensk nima dostopa do splava. Ženske na Malti lahko gredo v zapor, če naredijo splav. Ženske na Poljskem umirajo v bolnišnicah zaradi prepovedi splava. Na Hrvaškem prekinitev nosečnosti ni na voljo v številnih bolnišnicah in stane polovico povprečne plače. Nerazpoložljivost splava v mnogih delih Evrope ne le ogroža ženske zaradi zdravstvenih posledic, ampak tudi pretirano finančno in psihološko breme za ženske in družine, pogosto v marginaliziranih skupnostih, ki si to najmanj lahko privoščijo. Pobudi za dostopen splav se je do sedaj pridružilo že mnogo zvezdnikov, tako domačih kot svetovnih, med drugim tudi Severina, ki je na svojem Instagram profilu delila močno sporočilo.

Pravica do varne prekinitve nosečnosti

Iniciativa My voice, my choice prosi Evropsko komisijo za predlog finančne podpore za države članice, ki bi lahko izvajale varne prekinitve nosečnosti za evropske državljane, ki še vedno nimajo dostopa do varnega, brezplačnega in zakonitega splava.

Pobudo je slovenski Inštitut 8. marec sprožil v skladu s pravili za uvedbo evropskih pobud. Za razpravo Evropske komisije o tej temi mora zbrati milijon podpisov znotraj Unije. Pobuda se je začela konec aprila in v prvem tednu zbrala 100.000 podpisov. Doslej jo je podpisalo skoraj 200.000 žena in moških v državah Evropske unije.

Splav v Sloveniji

Pravica do umetne prekinitve nosečnosti izhaja iz Ustave Republike Slovenije, ki določa, da je odločanje o rojstvih otrok v Sloveniji svobodno. Umetna prekinitev nosečnosti se opravi na zahtevo nosečnice, če nosečnost ne traja več kot 10 tednov. Postopek za umetno prekinitev nosečnosti po desetem tednu nosečnosti vodijo in o zahtevi nosečnice odločajo komisije prve in druge stopnje za umetno prekinitev nosečnosti.

Na sosednjem Hrvaškem je na primer splav na željo ženske zakonit, a vedno na voljo. Prav tako je možen le do 10. tedna nosečnosti, a se vsak drugi ginekolog se sklicuje na priziv vesti. Tako prekinitev nosečnosti ni možna v 24 od skupaj 30 bolnišnic na Hrvaškem.

Splav v EU

Podatki kažejo, da je splav težko doseči v številnih državah, kot sta Hrvaška in Italija. V 13 državah članicah EU je splav brezplačen, največkrat pa je dovoljen do 12. tedna nosečnosti. Na severu Evrope je najbolj dostopen, ker je brezplačen, izvajajo ga do 14. tedna, na Švedskem in Finskem pa so priziv vesti ginekologom v javnih bolnišnicah celo prepovedali. Medtem ko je na primer pri nas prekinitev nosečnosti brezplačna in na voljo v vseh bolnišnicah, je splav na Malti in Poljskem še vedno prepovedan, a vendar so predlagane politike, ki bi to do neke mere omogočile.

Kdo vse je že podprl pobudo My Voice My choice

Ena prvih podpornic pri nas je bila Tina Gaber, kmalu za njo pa je peticijo na ljubljanski stojnici podpisal tudi njen partner in predsednik vlade Robert Golob. V podporo sta stopila tudi priljubljena ameriška igralca Mark Ruffalo ter Ramy Youssef, na Poljskem, kjer je splav prepovedan, kampanjo podpira priznana režiserka Agnieszka Holland. Pridružujejo se ji še grška igralka Zeta Douka, modna oblikovalka Orsola de Castro in ameriški igralec ter pevec Mandy Patkinkin. Pri nas so zagovorniki pobude številni igralci, glasbeniki in umetniki, med njimi Zala Đurić, Tin Vodopivec, Jan Krmelj, Melani Mekicar, skupina Mi2 in novinar Marcel Štefančič, zelo vplivna pa je tudi podpora predsednika združenja UEFA, Aleksandra Čeferina.

Sporočilo Severine

Želim vam povedati nekaj zelo pomembnega in zelo nujnega! Ali veste, da na Hrvaškem vsak drugi ginekolog kliče na vest, da v 5 od 6 slavonskih bolnišnic ni možna prekinitev nosečnosti, čeprav država to pravico zagotavlja z zakonom? Ali veste, da splav stane skoraj polovico povprečne hrvaške plače, v Sloveniji pa je na primer brezplačen? Pridružujem se Evropski državljanski iniciativi, ki se zavzema za to, da ima vsaka prebivalka Evropske unije zagotovljena pravica do dostopnega in varnega splava. Potrebujemo milijon podpisov, da organi Evropske unije odločijo o pobudi. Pobudo so dale ženske iz Slovenije. Hvala jim za to. Tukaj je srce zanje in za ženske iz EU, približno 20 milijonov jih je, ki trenutno nimajo dostopa do varnega splava, je Severina zapisala na svojem profilu.

Če želite pobudo podpisati, lahko to storite na tej povezavi, več o pobudi pa preberite tukaj.

Naloži več
Zapri