Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk. Nekaj ključnih dejstev, ki jih morate poznati
Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk. Nekaj ključnih dejstev, ki jih morate poznati

Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk. Nekaj ključnih dejstev, ki jih morate poznati

Rak dojke je ena najpogostejših malignih bolezni pri ženskah po vsem svetu. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je bilo leta 2020 po svetu diagnosticiranih približno 2,3 milijona novih primerov raka dojke. V Sloveniji, po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje, vsako leto zabeležijo približno 1.500 novih primerov te bolezni. Ti statistični podatki jasno kažejo na resnost problema ter pomen zgodnjega odkrivanja, preventive in zdravljenja raka dojke.

Poleg medicinskih informacij pa se tema raka dojke pogosto prepleta tudi z različnimi miti in predsodki, ki mnogim ženskam otežujejo razumevanje bolezni in njenega zdravljenja. V nadaljevanju razbijamo nekatere najpogostejše mite o raku dojke.

Rak dojke: Mitovi i činjenice koje morate znati


Mit 1: Samopregled dojk je dovolj za zgodnje odkrivanje raka

Dejstvo: Čeprav je samopregled dojk pomemben korak pri samonadzoru, ne more nadomestiti rednih ultrazvočnih ali mamografskih pregledov, odvisno od starosti. Mamografija lahko odkrije spremembe, ki niso vidne ali otipljive med samopregledom. Strokovnjaki priporočajo, da ženske, starejše od 40 let, redno opravljajo mamografijo, tudi če nimajo nobenih simptomov.

Mit 2: Rak dojke se pojavlja le pri ženskah

Dejstvo: Čeprav je veliko redkejši, se lahko rak dojke pojavi tudi pri moških. Statistično gledano, eden od 833 moških lahko zboli za rakom dojke. Moški bi morali biti prav tako pozorni na morebitne spremembe in se nemudoma posvetovati z zdravnikom, če jih opazijo.

Mit 3: Če ni družinske zgodovine, ne morete dobiti raka dojke

Dejstvo: Čeprav družinska zgodovina lahko poveča tveganje za nastanek raka dojke, večina žensk, ki zbolijo za to boleznijo, nima neposredne družinske zgodovine. Genetski dejavniki, kot sta mutaciji genov BRCA1 in BRCA2, lahko igrajo vlogo, vendar na tveganje vplivajo tudi številni drugi dejavniki, vključno s starostjo, hormoni in življenjskim slogom.

Mit 4: Dezodoranti povzročajo rak dojke

Dejstvo: Čeprav krožijo govorice, da dezodoranti lahko vplivajo na nastanek raka, te trditve nikoli niso bile znanstveno potrjene. Raziskave niso našle povezave med uporabo dezodorantov in povečanim tveganjem za razvoj raka dojke.

Mit 5: Mlajše ženske ne rabijo skrbeti za raka dojke

Dejstvo: Čeprav je tveganje za nastanek raka dojke večje pri starejših ženskah, tudi mlajše ženske lahko zbolijo. V zadnjih letih se je število diagnosticiranih primerov raka dojke pri mlajših ženskah povečalo. Zato je ključno, da so vse ženske, ne glede na starost, pozorne na simptome in redno izvajajo samopreglede ter obiskujejo zdravniške preglede.

Mit 6: Odstranitev dojk zagotavlja, da se rak ne bo vrnil

Dejstvo: Odstranitev dojk (mastektomija) lahko znatno zmanjša tveganje za ponovitev raka, vendar ga ne more popolnoma odpraviti. Rak se lahko razširi na druge dele telesa, zato je pomembno, da se po zdravljenju redno spremlja zdravstveno stanje in upošteva priporočene preglede.

Mit 7: Rak dojke je smrtna obsodba

Dejstvo: Čeprav je rak dojke lahko resna bolezen, zgodnje odkrivanje in sodobni načini zdravljenja močno povečajo možnosti za preživetje. Z ustreznim pristopom lahko mnoge ženske po postavljeni diagnozi živijo kakovostno življenje.

Naloži več
Zapri