Ali veste, kaj je “sleepmaxxing”? Nov wellness trend, ki se osredotoča na dober spanec
Ali veste, kaj je “sleepmaxxing”? Nov wellness trend, ki se osredotoča na dober spanec

Ali veste, kaj je “sleepmaxxing”? Nov wellness trend, ki se osredotoča na dober spanec

Družbena omrežja so v zadnjem času sprožila kopico novih fitnes in wellness trendov. O številnih smo že pisali, zdaj pa je čas, da vam predstavimo enega, ki se osredotoča na spanje. Gre za sleepmaxxing, torej izboljšanje kakovosti spanja. Ta trend je postal priljubljen na TikToku, kjer so ustvarjalci začeli deliti nasvete, trike in pripomočke, ki jim pomagajo bolje spati. Namreč, ni pomembno samo spanje, pomembno je, da dobro spimo.

Kot vsak viralni trend je tudi ta prinesel nekaj koristnih informacij, a tudi cel kup popolnih neumnosti, ki so jih strokovnjaki že ovrgli. Žal je bilo tudi nekaj potencialno nevarnih nasvetov, a so k sreči nanje hitro začeli opozarjati tisti, ki vedo, o čem gre. Med takšne potencialno škodljive nasvete in izdelke so zagotovo razširitve nosnic, lepilo za ustnice in nekateri dodatki. Kot pri vsakem viralnem trendu je treba biti le previden in ne nasedati prevaram tistih, ki želijo unovčiti željo po boljšem spancu. Pa poglejmo, ali je ta trend res lahko koristen.

Sleepmaxxing ima dobre strani

Vzpostavitev večerne rutine, sprostitev in pospravljanje mobilnega telefona vsaj eno uro pred spanjem zagotovo ne more škoditi. Vse to so načini, kako sprostiti telo in duha ter sčasoma lažje zaspati. Prav to svetujejo mnogi, ki so preizkusili trend sleepmaxxing. Dejstvo je, da je spanec eden najpomembnejših dejavnikov, ko gre za naše fizično in psihično počutje. Odrasli potrebujejo najmanj 7 ur spanja, dober spanec pa pomeni boljše delovanje telesa in boljše razpoloženje. Tudi, če trenirate, vam dober spanec pomeni še več, saj daje vašemu telesu možnost in čas, da si med treningi resnično opomore.

Dober spanec nam zagotavlja boljši spomin, po raziskavah tudi zmanjšuje tveganje za srčno-žilne bolezni in sladkorno bolezen tipa 2 ter zmanjšuje stres. V tem smislu je lahko sleepmaxxing zelo koristen trend, saj končno na prvo mesto postavite sebe in svoje dobro počutje.

Koristni nasveti za maksimalno spanje

Ker se na spletu najde karkoli, smo izbrali nekaj preverjenih in uporabnih nasvetov, s katerimi lahko izboljšate kakovost svojega spanca. Najprej se izogibajte uživanju kofeina 6 ur pred spanjem. Nato redno telovadite, vendar se izogibajte visoko intenzivnim vadbam pred spanjem. Poleg tega vzpostavite rutino, hodite spat in se zbujajte vsak dan ob isti uri. Spalnica naj bo temna in hladna, vendar pustite žaluzije odprte, da boste imeli zjutraj vir naravne svetlobe.

Potencialne nevarnosti

Kot vsak viralni trend dobrega počutja tudi ta nosi potencialne nevarnosti. Prva med njimi je zagotovo tveganje, da ljudje začnejo obsedeno spremljati svoj »napredek«. Če imate pametne ure ali zapestnice, ki spremljajo in analizirajo vaš spanec, se zlahka ujamete v nenehno preverjanje zabeleženih podatkov. To pa lahko vodi v povečan stres in tesnobo, če ne dosežete zastavljenih »ciljev«. Posledica vsega tega je začaran krog spremljanja spanja, stresa zaradi premalo spanja in spet slabega spanca.

Ortosomnija

Če to nenehno preverjanje in spremljanje postane res resno, je možen razvoj ortosomnije, t.i. bolezen sodobnega časa. Kaže na obremenjenost s potrebo po »popolnem spancu«. Ta motnja se pojavi zlasti pri tistih, ki imajo naprave za spremljanje spanja. Vsekakor so lahko koristni, vendar do določene mere. Če je meja prekoračena in če nekdo začne obsedeno spremljati vse zapisane podatke, je to že problem in naprava sama, namesto da bi pomagala, postane izbira težav.

Nepreverjene informacije

TikTok je tako kot druga družbena omrežja vir informacij – tako pravilnih kot nepreverjenih in napačnih. Težava nastane, ko uporabniki vse, kar slišijo, vzamejo za dejstvo, ne da bi preverili, ali je nekaj res in pravilno. Pri sleepmaxxingu brez preverjanja preizkušajo razne trende, prehranska dopolnila, pijače … Preden začnete preizkušati kar koli, kar ste videli na družbenih omrežjih, se prepričajte, ali je veljavno in varno.

Kakšen je zaključek?

Dober spanec mora vsekakor biti na prvem mestu, saj vpliva na naše telo in našo psiho. Poskusi izboljšanja kakovosti spanca so dobrodošli, a tudi s tem ne gre pretiravati. Bolj ko si želite spati in bolj ko vas to skrbi, slabše boste spali. Nekateri nasveti iz družbenih omrežij so lahko v pomoč, a preden poskusite s kakršnimi koli triki, se je najbolje posvetovati z zdravnikom.

Sleepmaxxing sam po sebi ni škodljiv trend. Kar koli počnete, da poskrbite zase in izboljšate kakovost svojega življenja, ne more biti slabo, še posebej v današnjem hitrem tempu. Pomembno pa je znati filtrirati informacije in ločiti koristne od potencialno škodljivih.

Foto: Instagram (@hannaschonberg)

Naloži več
Zapri