Erna Saljević (@divaisback) za Journal: Vodič po Sarajevu pred začetkom filmskega festivala
Sarajevski filmski festival je eden tistih filmskih festivalov, ki prekinjajo (ali prestavljajo) dopust in vse druge obveznosti. SFF ne smete zamuditi, prihajajoči pa je v marsičem drugačen. In medtem ko nestrpno pričakujemo jubilejni 30. Sarajevski filmski festival, kjer pod kavo, malico, kosilo, ražnjiče in burek (seveda), podpisujemo Erno Saljević (@divaisback), ki je posebej za Journal izdelala podroben vodnik po Sarajevu. Tu so priporočila, ki jih ne smete zamuditi.
Vodič po Sarajevu pred začetkom Sarajevo Film Festivala z Erno Saljević (@divaisback)
Malo je reči, da zacvilim od veselja, ko avgust pride v Sarajevo! Čeprav je avgust poletni mesec, ki nas prisili, da se počasi poslovimo od poletja in začnemo s pripravami na novo delovno/šolsko leto, je v Sarajevu poseben, saj je vedno rezerviran za Sarajevski filmski festival. Najlepši in za nas, ki živimo tukaj, najljubša BiH znamka, hkrati pa tudi mesec mojega rojstnega dne (to bodo prvi razumeli vsi avgustovski levi).
Jubilejni 30. Sarajevo Film Festival
Letos je jubilejni 30. Sarajevski filmski festival. Začne se 16. avgusta in traja do 23. avgusta. In za to priložnost ekipa SFF vsem festivalskim gostom ponuja fantastičnih 250 filmov z vsega sveta, kjer lahko vsak izmed nas najde nekaj zase, gre pa za številne teme, o katerih govorimo v družbi, ki nas mučijo ali ne moremo razumeti. Skozi umetnost, tako kot film, res lažje odkrivamo in populariziramo vse probleme današnjega časa. Od nasilja nad ženskami, vseh marginalnih skupin, kot je LGBT populacija, duševnega zdravja, filmov, ki prihajajo iz Palestine in drugih vojnih območij, do pomembnih družbenih tem.
Odličen je stavek direktorja SFF Jovana Marjanovića, ki pravi: “Naše izkušnje v zadnjih 30 letih so, da je refleksija najtežjih časov skozi dialog in umetnost nujna, če želimo, da prevlada mir. To je prihodnost, ki jo želimo graditi.” In res bi to ponovila. Kajti vsak, ki obišče SFF, bo ta sporočila začutil in s seboj odnesel delček bolj odprtega srca in razmišljanja. In poleg sijajnih filmov, je tu tudi kakšna dobra zabava, pa gastronomski in lokalni nakupovalni spomini.
Pojdimo skozi filme
Milenijci v meni ne morejo skriti sreče, da k nam prihaja ikonična Meg Ryan! To je igralka našega otroštva! Je dobitnica Častnega srca Sarajeva, ki ga bo prejela pod zvezdnatim nebom morda najlepšega kina na prostem Open Air Cinema. In potem je tu njen film s Tomom Hanksom, You got the mail, ki je eden izmed 10 najbolj ikoničnih romantičnih komedij leta 1998. Poleg Meg imamo še Elia Suleimana, Johna Turturra in oskarjevca Corda Jeffersona (za najboljši film in scenarij: American Fiction) in Alexandera Payna (med drugim za film The Descendants z Georgeom Clooneyjem).
Festivalska ulica
Festivalska ulica, kot ji vsi radi rečemo – od Narodnega gledališča navzgor, je tudi meni najljubša. Tam mrgoli ljudi iz vse regije in sveta. Slišali boste vse možne jezike in se res imeli najlepše. Polna je do jutranjih ur in je ne morete obiti. Ni naključje, da so tam moje najljubše znamke, studii in konceptualne trgovine, začenši z ATELJE71, ki gleda neposredno v vse dogajanje rdeče preproge Narodnega gledališča. In letos, ravno 16. avgusta, na otvoritveni dan SFF, praznuje svoj tretji rojstni dan.
Tik zraven je plusminus studio. V nadaljevanju ulice boste naleteli na galerijo Stitcht22 ročno pletenih kosov, kot so majice, kape, puloverji z nepogrešljivim Vučkotom, maskoto Olimpijskih iger v Sarajevu leta 1984. Malo naprej do ROYAL WITH CHEESE in njihovih značilnih puloverjev in majic. Potem pa v zlatarno Sofić – saj iz tega mesta ne gre brez enega legendarnega prstana, ki je replika tistih, ki so jih nosili bosanski kralji, od Tvrka I. naprej. Ogledate si jih lahko v Narodnem muzeju, če se odločite za ogled. Nato nadaljujte do trgovine Molimao in njihovega ikoničnega sporočila na modnih kosih, vse do Intuitiva in Bazerdžana na bazarju, ki je poln domačih oblikovalcev. Kaktus shop je novo luštno mesto v mestu z očarljivimi kaktusi in majhnimi lončki, ki jih pobarvaš ročno.
Red kulturne dediščine
Vodenje po Sarajevu ne bi bilo popolno brez muzeja. Obiščite Olimpijski muzej, Narodni muzej, Muzej EX YU ROCK Center z impresivno zbirko za vse glasbene nostalgike. Potem neverjetno očarljiv vrt v okviru Muzeja literature in gledališke umetnosti v ulici Sime Milutinović, Sarajlije. Obvezen ogled je tudi Muzej vojnega otroštva. In potem v desetih minutah hoje mimo morda najlepše stavbe, stavbe Akademije za likovno umetnost, Pošte, zadnje strani gledališča, pred katerim je rdeča preproga. Spoznajte vse antologijske sarajevske mostove, vse do Baščaršije, kjer boste v krogu stotih metrov videli pravoslavno in katoliško cerkev, mošejo ter judovsko sinagogo. Kajti Sarajevo upravičeno že dolgo nosi vzdevek evropski Jeruzalem kot mesto, ki predstavlja vzor sobivanja v Evropi. Nato pojdite vse do mestne hiše in hiše Inat. Izgubite se v sarajevskih mahalah, ki skrivajo očarljive ozke in zavite ulice. In potem se zapeljite s sarajevsko vzpenjačo za čudovit pogled na mesto ali sončni zahod.
Vodnik po Sarajevu: Kje jesti čevapčiče in burek?
Oddih od dnevne vročine boste našli na skritem in intimnem vrtu kavarne z največ sence v strogem centru mesta – BASHTA Iza Kutcha. In hkrati se lahko odpravite po nakupih v konceptualno trgovino KUTCHA, ki je polna lokalnih umetnikov in oblikovalcev.
Glede polnjenja energije z okusno hrano pa se moja priporočila začnejo z lokalnimi dobrotami, in sicer s kebabom, saj jih ni od sarajevskih. Po mojem mnenju boste najokusnejše ražnjiče poskusili v Petici, kjer vas bodo pričakale prikupne dame v narodnih nošah. In čevapčiče boste jedli iz sahana ali pristne pločevinaste plošče, ki ohranja specifičen okus mesa. In seveda jih boste poskusili s smetano in čebulo v lepinji, saj kako drugače!
Pita pod sačem v buregdžinici Sač. Poskusite sesekljan burek, zeljenico in sir – ne veste, kateri je boljši. Če ste za različico burgerja: Šah Mat Burger ima eno boljših ponudb. Poskusite burger s tartufovo omako … Ko pišem o tem, postanem lačna.
Vodnik po Sarajevu: Kam na zajtrk, kosilo in večerjo?
V čajnici Džirlo si privoščite domač jabolčni ali vrtnični sok, ob domači kavi in rahatlokumu ali katerem od 53 vrst čaja, ki ga imajo. Poiščite hlad in sprostitev v kavarni novo odprtega hotela Baškuća, katerega ambient stare bosanske hiše vas bo navdušil. Je delo uglednega sarajevskega arhitekta in zgodovinarja Mufida Garibije. Za majhen prigrizek se ustavite v pekarni Imaert na majhne žemljice. Kjerkoli poskusite baklavo, so dobre za prste obliznit. Če ste razpoloženi za zajtrk z avokadom ali rogljičkom ali brunch, poskusite v Brunch Sarajevo. Ko se odpraviš proti središču rdeče preproge, naletiš na Nostro Cucino, tam je vse dobro – od solat, do testenin, pic, do maslenike s suhim mesom in piščancem. Malo italijanskega pridiha v sarajevskem stilu.
V restavraciji Tavola boste našli malo bolj intimno gostinsko vzdušje. Konoba Luka za malo morja in dobre ribe v Sarajevu. Kibe Mahala za tradicionalno kuhinjo in prijetno domače vzdušje. 4 sobe gospe Safije za prefinjen okus skrbno izbrane kulinarike in čudovit ambient same restavracije. Postaja za suši za okusne sklede Poke. So i čokolada za najboljši tiramisu v mestu, pa tudi brezglutenske dobrote, saj poskrbimo za vas z občutljivim želodcem. Slaščičarna Azra za domačo Pavlovo torto, Marshall gelato za najokusnejši sladoled v mestu. Ne morem izostaviti Bistroja Zdravo, ki je nekoliko oddaljen od festivalskega središča, a tudi raj za vegane. Morate poskusiti sladko krompirjevo solato in zavitek z avokadom, s kakavom kot mojim najljubšim.
Ko že govorimo o veganski hrani, pridemo tudi do naše najljubše ulice s hrano takoj za vogalom rdeče preproge. Odprto je vso noč in ne zamudite Veganerja in vseh veganskih jedi, pa tudi PIRPA donerja, palačink, hamburgerjev, poke porridgea in vseh tistih trenutkov hitre prehrane, ki si jih zaželimo po dolgih urah zabave.
Zdaj pa se odpravimo na nepozabno zabavo
V tistih tednih Sarajevo res živi na polno! Ni ga kotička v tem mestu, ki ne diha v istem ritmu barv in plakatov Journala SFF, ki jih vidite na vsakem koraku. Seveda vsi radi pokukamo na rdečo preprogo SFF in vse znane obraze, ki se bodo sprehodili po njej, vse outfite, potem pa do pozne noči slavimo film, žur, mladost in norijo.
Tik ob rdeči preprogi so kavarne, v katerih se morate ustaviti. Barometer, Opera, Mash – dokler traja parada znanih igralcev in igralk pred Narodnim gledališčem. Tik zraven pa je Delikatesna radnja, kjer se boste morda srečali s kakšnim od teh igralcev (eno leto smo skoraj imeli Brada Pitta).
Gala nočni koktajl in njegovo vzdušje boste začutili na odprti terasi hotela Evropa, ne zamudite obiskati Vučko pub, ki nostalgično praznuje velike dni tega mesta. In vsi kul otroci še naprej hodijo v Kawa, ki je tudi moj najljubši kraj, kjer lahko še naprej jammaš z enim od DJ-jev, ki tam gostujejo.
Ne morete pa reči, da ste žurali za SFF, če niste slučajno (ali namerno) preživeli vsaj eno noč v Kod Saketu. Sake res obstaja in z njim je resničen. In govorimo o antologijskih zabavah na strehi stavbe v Sarajevu, do katere pridete le, če ste – raja. Ker za Sarajevo velja samo eno pravilo: il’ ste raja il’ **** (ali pa poznaš tajno geslo).
Kjerkoli že boš, Derneka ne bomo pogrešali in tudi on nas ne. Vabljeni, veselimo se vas!
Foto: Amna Geljo @amnassiaa