Ob misli na besedo kostanj se v nas prebudi pravi jesenski duh in toplina. Začela se je sezona jesenskih plodov, kar pomeni, da se iščejo novi recepti. Najraje jih jemo pečene kostanje, še posebej v mrzlih zimskih dneh jih med sprehodom po Ljubljani nosimo v papirnati vrečki, jih olupimo in s tem okusom ogrejemo dušo. Doma jih zelo radi pečemo sami, tako kot jih obožujemo v obliki okusnih receptov, zato smo se danes odločili, da poiščemo preprost recept za kostanjev pire.
Kostanj je absolutni kralj jeseni
Pred samim receptom bi bilo dobro izvedeti nekaj o samem kostanju, ki ima poleg finega okusa zelo dobro hranilno vrednost. Kostanj se poleg mandljev, lešnikov in orehov uvršča med orehe, razlikuje pa se po nižji vsebnosti maščob. Dobra novica je, da je kostanj bogat z vitaminom C in kalijem ter je odličen vir vitamina B6.
Njihova tekstura in okus sta izjemno primerna za kuhanje, zato se kostanj uporablja kot hrana tako v slanih kot sladkih jedeh. Kostanjeva juha, kostanjeva rižota s tartufi, solate s kostanjem, kostanjeve kreme kot priloga k glavni jedi … vse te jedi so slastne, najbolj pa nas navduši piščanec, polnjen s kostanjem. Kajti kaj je božič brez pečene goske, polnjene s kostanjem? Sledijo sladice, kot so kostanjeve torte in pite, najbolj poznana pa je v kombinaciji s stepeno smetano v obliki kostanjevega pireja.
Kako drugače lahko jemo kostanjev pire, če ne samo s stepeno smetano? Uporabljamo ga lahko kot namaz za toast ali palačinke, kot dodatek k jogurtovim in ovsenim zajtrkom ter solatam s siri. Uporaba je res široka, enostavna priprava pa dodaten razlog, da se lotite izdelave kostanjevega pireja.
Kostanjev pire, ki je pripravljen v hipu
Pri nakupu kostanja, ki ga potrebujemo za današnji kostanjev pire, je pomembno, da so plodovi večji, svetleče površine in da v lupini ni lukenj. Ko jih stresemo, ne smejo imeti votlega zvoka. Pomembno je vedeti, da jih je treba hraniti na hladnem do dva tedna.
Zdaj, ko smo pridobili kvaliteten kostanj, ga je treba ustrezno pripraviti za pripravo pireja. Da bi dobili 350 g očiščenega kostanja, boste potrebovali približno 500 g surovega. Lahko jih spečete v pečici ali pa jih skuhate v vodi in olupite. Nadaljnji postopek je zelo enostaven. Celotna filozofija tega recepta je kuhanje kostanja v mleku, sladkorju in vaniliji ter zmiksanje v pire, natančni koraki in količine pa so navedeni spodaj.
Sestavine
350 g kuhanega/pečenega kostanja
480 ml vode ali mleka
1-2 žlici sladkorja
1/2 palčke vanilije ali 1 čajna žlička ekstrakta vanilije
Priprava
1.Na srednjem ognju stepamo mleko s sladkorjem, dokler se ne raztopi
2.Dodamo kuhan in olupljen kostanj ter strok vanilje in pustimo, da se počasi kuha 20 minut, občasno premešamo, da se ne zažge.
3.Odstranimo vanilijev strok in kostanje prestavimo v večnamenski kuhalnik
4.Zmes pasiramo toliko časa, da postane gladka in po potrebi dodamo mleko, v katerem smo kuhali kostanj, da dobimo želeno gostoto.
5.Ko mešanico ohladite v hladilniku, jo hranite v nepredušni posodi 4-5 dni ali v zamrzovalniku do 2 meseca.
6.Postrezite v kozarcih s stepeno smetano
Foto: Instagram, Unsplash, Pexels