Ste že poskusili liofilizirana živila? Gre za inovativno shranjevanje z ohranjanjem hranilnih vrednosti
Ste že poskusili liofilizirana živila? Gre za inovativno shranjevanje z ohranjanjem hranilnih vrednosti

Ste že poskusili liofilizirana živila? Gre za inovativno shranjevanje z ohranjanjem hranilnih vrednosti

Ste že slišali za liofilizirano sadje in zelenjavo? Ne, ne gre za še en TikTok trend ali najnovejšo dieto, liofilizacija je sušenje z zamrzovanjem. To je eden izmed najbolj dragocenih načinov predelave občutljivih surovin, preko katerega dobimo posušenehrustljave in prhke rastline, ki pa so ohranile svojo strukturo, barvo, aromo in visoko hranilno vrednost. Rezultat so hrustljavi prigrizki Lifisročno narejeni, slastnega izgleda in z vitamini ter minerali.

Prednosti liofilizacije

Ta način shranjevanja hrane ne povzroča skoraj nobene škode na hranilnih vrednostih živil (vitaminih, mineralih in aminokislinah) v primerjavi z drugimi metodami shranjevanja, kjer se uporabljajo visoke temperature, kot je konzerviranje ali klasično sušenje. Sušenje z liofilizizacijo hrane ne skrči in ne strdi. V liofiliziranih živilih so v znatni meri ohranjene tudi organoleptične lastnosti, kot so okus, aroma, barva in tekstura. Takšna živila so po sušenju še vedno videti sveža in tudi v resnici pravzaprav so. Preprosto dodate vodo, da se hrana rehidrira in že jo lahko uživate; pa še okusna je.

Liofiliziramo, ko je zrelo, jemo, kadar želimo

Eden glavnih razlogov, da se številne družine odločijo, da bodo uživale liofilizirano hrano je ta, da si tako lahko zagotovijo hrano, ki je brez konzervansov. Če liofiliziramo lokalna, izbrana, sezonska, ekološka in visokokakovostna sveža živila ima tisto kar ohranimo z liofilizacijo dejansko izredno visoko vrednost. Konzervirana ali pakirana hrana iz trgovine, pušča potrošnika na milost in nemilost ponudbi hrane, ki se prodaja v trgovinah. Z izbiro liofiliziranih živil se lahko dejansko izognete aditivom, tehnološkim sredstvom in drugim nepotrebnim snovem, ki jih pridelovalci hrane dodajajo v živila, da ta lepše izgledajo, bolj dišijo in dlje zdržijo.

Katero hrano lahko liofiliziramo?

Skoraj vsako živilo je mogoče liofilizirati, vključno z mesom, sirom, sadjem, zelenjavo in mlečnimi izdelki. Poleg tega lahko liofiliziramo celo celotne obroke, ki jih potem shranimo za krajši ali daljši čas. Kot nalašč za liofilizacijo pa je sadje, saj je okusno in enostavno za pripravo. Liofiliziramo lahko vse od jabolk do lubenic; vse kar moramo storiti je, da sadje razrežemo na enakomerno velike koščke, ki jih skrbno naložimo na pladenj. Tudi zelenjavo se da izjemno dobro sušiti z zamrzovanjem.

Vrhunsko sadje

Pri Lifis za takšno butično pripravo sadja, kot je liofilizacija, resnično izbirajo le najboljše – pravzaprav vrhunsko sadje. Sadje mora biti tako okusno, kot tudi lepo. Sadje kupujejo od sadjarske kmetije Škerić, ki se nahaja v Rožnem pri Brestanici, v občini Krško. Svoje sadje vsak petek in soboto pripeljejo na tržnico v Domžalah. Izberejo le najlepše sadje integrirane pridelave, ki ga potem z velikim veseljem liofilizirajo. Pri kmetiji pomladi kupujejo jagode, poleti maline in marelice, jeseni pa slivejabolka in hruške. Jagode nudijo vse od maja, do novembra in te so zares okusne in sladke.

V njihovi ponudbi lahko poskusite vse zgoraj omenjene vrste sadnja in sicer kot samostojne prigrizke, kot sestavine v sladicah, dekoracijo na smutijih, v obliki prahu pa tudi v številnih drugih receptih.

Več o Lifis lahko najdete na www.lifis.si.

Foto: Instagram (@lifis.si)

Naloži več
Zapri