Najpogostejše napake pri kuhanju in shranjevanju hrane ter koristni triki, ki jih je treba upoštevati
Najpogostejše napake pri kuhanju in shranjevanju hrane ter koristni triki, ki jih je treba upoštevati

Najpogostejše napake pri kuhanju in shranjevanju hrane ter koristni triki, ki jih je treba upoštevati

Ko gre za shranjevanje hrane in kuhanje obstajajo določene napake, ki jih delamo, ne da bi se tega sploh zavedali. Številne navade, ki jih imamo pri shranjevanju in pripravi hrane, so globoko zakoreninjene ali napačno naučene, zato traja kar nekaj časa, da ugotovimo, da nekaj, kar smo počeli, morda ni najboljša praksa. Pravilno shranjevanje in ustrezna priprava hrane lahko podaljšata rok trajanja sestavin in izboljšata okus pripravljenih jedi. Od uporabe napačnih kuhinjskih pripomočkov do sobne temperature ali nastavitev hladilnika, razkrivamo napake, ki jih morda delate pri shranjevanju hrane in kuhanju, ne da bi se tega sploh zavedali. Prav tako prinašamo nasvete in trike, kako se jim v prihodnje izogniti.

Napake pri shranjevanju in kuhanju

Začnimo s shranjevanjem hrane. Ena najpogostejših napak, ki jih lahko naredite, je, da konzervirane izdelke hranite predolgo. Čeprav so namenjeni dolgotrajnemu shranjevanju v shrambi, tam ne bi smeli stati predolgo. Konzerve paradižnikove omake, juh, fižola, koruze itd. običajno zdržijo približno pet let, vendar jih je najbolje porabiti v enem ali dveh letih.

Druga pogosta napaka pri shranjevanju je nepravilno shranjevanje arašidovega masla. Kozarec arašidovega masla bi morali hraniti obrnjeno na glavo. Tako se olje, ki se nabira na dnu, enakomerno razporedi po celotnem kozarcu in zagotovi enakomerno teksturo ter okus. Kar zadeva kruh,  da ni treba zavreči že po enem ali dveh dneh, ko postane suh. Lahko ga navlažite z vodo in za nekaj minut postavite v ogreto pečico. Na ta način bo kruh znova mehak in okusen kot svež.

Če obožujete v naprej pripravljene jedi (zlasti jedi, kot so ovsena kaša, pripravljena čez noč, in podobno), je koristno vedeti, da je sicer praktično pripravljati obroke vnaprej, vendar jih ne bi smeli shranjevati predolgo. Čeprav se morda ne zdi, da se hrana pokvari, se lahko začnejo razvijati škodljive bakterije. Zato je najbolje, da vnaprej pripravljeno hrano zaužijete v enem ali dveh dneh.

Če imate radi zrezke, vedite, da ni dobra ideja, da meso vzamete iz hladilnika in ga takoj spečete. V tem primeru se lahko zgodi, da notranjost mesa ne bo dovolj pečena, spodnja stran pa bo prepečena. Da to preprečite, meso vzemite iz hladilnika vsaj eno uro pred peko. Pri pripravi hrane je pomembno tudi, da uporabljate pravi nož za določene sestavine. Nož za kruh je odličen tudi za paradižnik in jagode. Paradižnika prav tako ne bi smeli hraniti v hladilniku – tako postanejo vodeni in izgubijo okus. Najbolje jih je shranjevati v shrambi ali v skledi v kuhinji ali jedilnici.

Ko pripravljate palačinke, testa ne mešajte preveč, da ne razvijete preveč glutena. Če se to zgodi, bodo palačinke postale žilave. Medtem ko nekatere vrste hrane ne bi smeli hraniti predolgo v hladilniku, drugih ne bi smeli prehitro zavreči. Če ste pripravili preveč guacamola ali humusa, ju lahko zamrznete in uporabite kasneje – preprosto ju odtajajte eno ali dve uri pred zaužitjem.

Ko gre za shranjevanje mleka ali vina v hladilniku, mnogi uporabljajo vrata hladilnika za njihovo shranjevanje. Vendar to ni dobra ideja. Vrata hladilnika so del, kjer se temperatura najbolj spreminja, kar lahko skrajša rok trajanja teh izdelkov. Zato v vratih shranjujte vodo, začimbe in omake, mleko in vino pa hranite v notranjosti hladilnika, kjer je temperatura stabilnejša.

Imamo (še) nekaj trikov, ki jih morate poznati

Preden med ali javorjev sirup nalijete na žlico, jo postavite pod toplo vodo, da bo tekočina lažje spolzela z nje. Krompirja in čebule ne shranjujte na istem mestu, da bosta ostala dlje sveža. Prav tako ni potrebe po dodajanju olja pri kuhanju testenin. Olje bo preprečilo, da bi se omaka pravilno oprijela testenin.

Na koncu, ko govorimo o enem najbolj priljubljenih napitkov – kavi – se izogibajte neposredni uporabi vrele, kropne vode. Kavna zrna najbolje reagirajo na vodo, ki se je ohladila za minuto ali dve. Vrela voda v neposrednem stiku s kavo lahko povzroči bolj kiselkast okus napitka. Če ste neučakani, kavo najprej prelijte z malo hladne vode, nato pa dodajte vročo. Okus bo zagotovo boljši. Vsi ti nasveti preprečujejo napake pri shranjevanju hrane in kuhanju in so preprosti za izvedbo.

Članek je povzet s portala Journal.rs

Foto: Instagram (@learohe_ / @amaka.hamelijnck)

Naloži več
Zapri