Mladi chef iz Hiše Franko je zmagovalec regijskega tekmovanja S.Pellegrino Young Chef Academy
Slovenska gastronomija še naprej blesti na svetovnem prizorišču, saj je na regionalnem finalu S.Pellegrino Young Chef Academy 2024 zmagal Pablo Donadio Falcon, 26-letni kuhar iz priznane Hiše Franko. Tekmovanje za Jugovzhodno Evropo in Sredozemlje je potekalo na Malti, kjer je Pablova jed Haiku gori očarala komisijo cenjenih sodnikov, ki mu je zagotovila prvo mesto in mesto v svetovnem finalu v Milanu naslednje leto.
Pesniški poklon Posočju
Pablova nagrajena jed, Haiku gori, je tako poetična oda kot kulinarična mojstrovina. Navdahnjena z materino poezijo in dih jemajočo pokrajino slovenskega Posoškega gorovja je jed odraz lepote in vzdržljivosti narave in človekovega duha.
Jed je strukturirana kot kulinarični haiku s tremi “verzi”, ki prikličejo okuse, teksture in občutke:
Prvi verz: hrustljav kreker iz stročnic s kislo smetano in medenim cvetnim prahom, okrepljen z emulzijo bučnih semen, zelenim kardamomom ter sezonskimi zelišči in cvetlicami.
Drugi verz: gozdni poparek iz brinovih jagod in borovih iglic za čiščenje brbončic in povezovanje okusov.
Tretji verz: divjačina v kombinaciji z bučo, kremo s tartufi, črnim kardamomom in misom črnega česna, ki predstavlja zemeljske in bogate note.
Ta inovativni pristop je navdušil sodnike, med katerimi je bil tudi slovenski Igor Jagodic, kuharski mojster ljubljanskega Strelca z Michelinovo zvezdico. Jagodic je opozoril, da je bila odločitev o okronanju Pabla za zmagovalca soglasna – kar je redek pojav v tekmovanju.
Potovanje na Malto
V tekmovanju s 15 najboljšimi mladimi kuharji v regiji Pablo ni bil edini, ki je zastopal Slovenijo. Pridružila sta se mu Boštjan Volk iz Gostišča Volk s svojo jedjo Jelen in buča ter Matija Cotič iz Kulinarike Matjaž Cotič, ki je predstavil Zgodbo o skromni repi tropinki. Čeprav je bil izbran le en zmagovalec, so sodniki namignili, da sta se Boštjan in Matija uvrstila v višji rang tekmovanja, kar je poudarilo slovensko kulinarično moč.
Za Pabla je zmaga osebni in profesionalni mejnik. »To je izjemno pomemben korak za mojo prihodnost. Priprave so bile zahtevne, a bivanje na Malti mi je dalo samozavest, da sem ostal pristen in zvest svoji viziji,« je vidno čustveno povedal po zmagi.
Mentorjevo vodenje in podpora ekipe
Pabla je vodila Yvonne Melee Simon, head chefinja in mentorica, ki je pomagala izboljšati njegovo jed in pristop. Zmaga je razveselila tudi ekipo Hiše Franko, ki je bila takrat v Köbenhavnu. Ana Roš, priznana kuharska mojstrica in gonilna sila Hiše Franko, je Pablu takoj čestitala, kar je dokaz močnega tovarištva v ekipi.
Slovenska kulinarična identiteta na svetovnem odru
S.Pellegrino Young Chef Academy ni le tekmovanje, temveč platforma, ki poudarja globalne kulinarične inovacije in mentorstvo. Vsako leto se prijavi na tisoče kuharjev, mlajših od 30 let, in samo 165 jih je izbranih za regionalni finale po strogem preverjanju s strani ALMA, prestižne mednarodne šole italijanske kulinarične umetnosti.
Letošnja prireditev je poudarila raznolikost slovenske gastronomije in predstavila tradicionalne sestavine, kot so gozdna zelišča, in trajnostne prakse, ki so globoko vtkane v slovensko kulturo. Lili Vodušek, produktna vodja blagovne znamke S.Pellegrino v Sloveniji, je ob veliki zastopanosti države na dogodku poudarila: »Imeti tri slovenske kuharje v regionalnem finalu je izjemen dosežek. Svetu dokazuje našo predanost naravi, trajnosti in inovativnosti.«
Pogled naprej v Milano
Pablo bo kot regionalni zmagovalec zastopal jugovzhodno Evropo in Sredozemlje v svetovnem finalu v Milanu naslednje leto. Tam se bo pomeril z najboljšimi mladimi kuharji sveta in še naprej povzdigoval slovensko kulinariko na svetovni ravni.
Za Pabla je ta zmaga več kot le naslov – je praznovanje ustvarjalnosti, odpornosti in globoke povezave med hrano in umetnostjo. Slovenija in svet komaj čakata, kaj bo zakuhal.
Foto: PR