Sezona trgatev je v polnem razmahu, domači vinogradi pa so ponovno živahni z aktivnostmi, ki privabljajo ljubitelje vina od blizu in daleč. Slovenija se ponaša z bogato vinarsko tradicijo, razdeljeno na tri glavne vinorodne dežele: Podravje, Posavje in Primorsko. Vsaka ponuja svoje posebne okuse, pokrajino in doživetja, zato je zdaj pravi čas za raziskovanje slovenske vinske kulture.
Slovenske vinorodne dežele: popotovanje med vinogradi
Podravje
Lokacija: Severovzhodna Slovenija.
Značilnosti: Podravje, znano po hladnejšem podnebju, je največja vinorodna regija in dom odličnih belih vin, kot so laški rizling, furmint in sauvignon blanc. Regija proizvaja tudi nekaj izjemnih desertnih vin, zlasti ledenih vin.
Kje: Maribor, Ptuj in Jeruzalemski griči so območja, ki jih morate obiskati. Mariborska Stara trta, najstarejša trta na svetu, je znamenitost, ki je ne smete zgrešiti.
Vinske ceste: Jeruzalemska vinska cesta vas popelje skozi slikovite griče, ki ponujajo osupljive razglede in degustacije vin v butičnih kleteh.
Degustacije: Vinogradništvo Dveri-Pax ponuja degustacije vin v čudovitem okolju z 800-letno tradicijo.
Kje bivati: Visnki raj Glavinič – čudovit rezort na ekološki kmetiji v objemu vinskih trt.
Kje jesti: Hiša Denk v Zgornji Kungoti je vrhunska gastronomska točka, ki združuje inovativne jedi z lokalnimi vini.
Festivali: Festival Stare trte v Mariboru (29.september) praznuje trgatev in vključuje degustacije vin, kulinariko in tradicionalno glasbo.
Posavje
Lega: Jugovzhodna Slovenija.
Značilnosti: Posavje je edina pokrajina v Sloveniji, kjer prevladuje rdeče vino, predvsem cviček, lahka, osvežilna rdeča mešanica, ki je edinstvena za to območje. Tu so opazna tudi druga vina, kot sta modra frankinja in žametovka.
Kje: Območja okoli Dolenjske in Bizeljskega ponujajo čudovite razglede na griče polne trt.
Vinske ceste: Vrhunec je Vinska cesta Bizeljsko-Sremič, ki se vije skozi očarljive vasice in ponuja degustacije v družinskih kleteh.
Degustacije: Raziščite jame Repnice, izkopane v kremenčevem pesku, kjer so nekdaj pozimi shranjevali repo, danes pa jih vinogradniki uporabljajo za shranjevanje ter pokušine vin.
Kje bivati: Jelenov greben je svojevrstna izkušnja bivanja v idiličnem okolju in s poudarkom na lokalnih ponudnikih.
Kje jesti: Gostilna Repovž v Šentjanžu streže jedi od kmetije do mize s poudarkom na lokalnih sestavinah v kombinaciji z regionalnimi vini.
Festivali: Gušt ob Pavčkovi trti, poseben večer, kjer se bosta v čarobnem vzdušju trgatve Pavčkove trte prepletali glasba in poezija.
Primorska
Lokacija: Zahodna Slovenija, meja z Italijo.
Značilnosti: Ta regija je znana po izrazitih rdečih sortah, kot so refošk, merlot in teran, pridelajo pa tudi izvrstne bele, kot sta rebula in malvazija. Primorska ima sredozemski vpliv, ki daje njenim vinom izrazito aromo.
Kje: Brda, Vipavska dolina in Kraška planota so glavna vinorodna območja. Brda zaradi svoje slikovite pokrajine pogosto imenujejo »slovenska Toskana«.
Vinske ceste: Briška vinska cesta je priljubljena za ljubitelje vina, vije se skozi srednjeveške vasi in vinograde.
Degustacije: v Brdih boste zlahka našli klet, kjer vas bodo gostoljubno pogostili, med njimi Edi Simčič, Klet Brda, Vina Erzetič, Pulec, Movia, Hiša Štekar, Ščurek in drugi.
Kje bivati: Gredič v Brdih ponuja luksuzne namestitve s čudovitim razgledom na vinograde.
Kje jesti: Domačija Belica vas bo razvajala s popolnim zlitjem lokalne kulinarike in vrhunskega vina.
Festivali: Martinovanje v Brdih, je praznik briške žlahtne kapljice in tradicionalnih dobrot.
Sezona trgatev v Sloveniji je čaroben čas za raziskovanje vinorodnih regij v državi. Ne glede na to, ali si privoščite drzna rdeča na Primorskem ali srkate nežna bela v Podravju, se za vsakega ljubitelja vina najde nekaj. Slovenija s slikovitimi vinskimi cestami, očarljivimi festivali in izjemno lokalno kulinariko ponuja edinstveno in poglobljeno vinsko izkušnjo v času trgatve.
Foto: Unsplash