Brezčasne tradicije: Spoznajte najstarejše slovenske vinarje
Brezčasne tradicije: Spoznajte najstarejše slovenske vinarje

Brezčasne tradicije: Spoznajte
najstarejše slovenske vinarje

Slovenska vinska kultura je prepojena z večstoletno tradicijo, kjer se je umetnost vinarstva prenašala iz roda v preplet zgodovine, rokodelstva in naravnih lepot dežele. Na vrhuncu sezone trgatev, je pravi čas za raziskovanje najbolj zgodovinskih in cenjenih vinarjev v državi, ki so oblikovali položaj Slovenije na svetovnem vinskem zemljevidu. Te kleti s koreninami, ki segajo več sto let nazaj, še naprej proizvajajo izjemna vina, ki spoštujejo tako tradicijo kot inovativnost.

najstarejše vinske kleti v sloveniji

1. Ptujska klet: Vinska dediščina Slovenije

Lokacija: Ptuj
Ustanovljeno: 1239

Predstavljajte si, da vstopite v vinsko klet, ki prideluje vino že več kot 700 let. To je privlačnost Ptujske Kleti, ene najstarejših vinskih kleti v Sloveniji in Srednji Evropi. Ta klet, ki se nahaja v srednjeveškem mestu Ptuj, je bila tiha priča stoletne zgodovine, danes pa nadaljuje svojo dediščino z vini, kot je Haložan – osvežilna mešanica, priljubljena zaradi svojega lahkega, svežega okusa.
Ptujska klet je živa priča o neminljivem duhu slovenskega vinarstva in z vsako steklenico zajame bistvo stoletne tradicije v kombinaciji s sodobno fineso.
www.ptujska-klet.si

2. Movia: Kjer se tradicija sreča z inovativnostjo

Lokacija: Goriška Brda
Ustanovljeno: 1820

Movia je več kot le vinska klet – je zgodba o strasti, tradiciji in inovativnosti. Družina Kristančič je že več kot 200 let v ospredju slovenskega vinarstva. Moviin pristop združuje organske in biodinamične metode ter postavlja nov standard v industriji, hkrati pa spoštuje njihovo globoko zakoreninjeno zgodovino. Izstopajoča vina, kot sta Veliko Belo in njihova priznana penina Puro, so Movii prislužila mednarodno priznanje. Movia uteleša filozofijo, v kateri sta narava in vinarstvo v popolni harmoniji, ter ponuja vina, ki so tako edinstvena in očarljiva kot zgodba za njimi.
movia.si

3. Radgonske gorice: Pionirji penin

Lokacija: Gornja Radgona
Ustanovljeno: 1852

Radgonske gorice pridelujejo penine že od leta 1852, njihova Zlata radgonska penina pa ostaja peneči simbol kakovosti. Vinarji so obvladali tradicionalno metodo (méthode champenoise) za ustvarjanje vin s finimi mehurčki in bogato kompleksnostjo. Klet, ki je nastala v času Avstro-Ogrske, je ohranila svoj pionirski duh in slovi po pridelavi nekaterih najprestižnejših slovenskih penin.
Zgodovina Radgonskih goric ni le zgodovina vinarstva, temveč elegance in praznovanja. Srkati njihove penine pomeni objeti več kot 170-letno slovensko tradicijo.
radgonske-gorice.si

4. Marjan Simčič: Pet generacij odličnosti

Lokacija: Goriška Brda
Ustanovljeno: 1860

Družina Simčič se že več kot pet generacij ukvarja z vinogradništvom v slikovitih Goriških Brdih. To dediščino danes nadaljuje Marjan Simčič, ki prideluje vina, ki združujejo tradicijo s sodobnimi tehnikami. Njegovo paradno vino Leonardo je s številnimi mednarodnimi nagradami postalo simbol slovenske vinske odličnosti. Zavezanost kakovosti in trajnosti je Marjana Simčiča uvrstila med najbolj cenjene vinarje v regiji. Simčičeva vina ujamejo dušo Brd, kjer vsaka steklenica pripoveduje zgodbo o predanosti, družini in stremljenju k popolnosti.
www.simcic.si

5. Vinska Klet Metlika: Stoletje tradicije v Beli krajini

Lokacija: Bela Krajina
Ustanovljena: 1909 (kot zadruga)

V Beli krajini je vinarstvo več kot le poklic, je način življenja. Vinska Klet Metlika, ustanovljena leta 1909 kot zadruga, je že več kot stoletje steber tega vinorodnega okoliša. Klet, ki je znana po svoji tradicionalni rdeči mešanici Metliška črnina, še naprej slavi lokalne sorte in tehnike pridelave vina, ki se prenašajo iz generacije v generacijo. Ta zadruga je dokaz moči skupnosti, kjer lokalni vinarji združujejo moči za ustvarjanje vin, ki odsevajo edinstven teritorij Bele krajine.
www.kletmetlika.si

6. Vinakoper: Starodavna vinska dediščina slovenske Istre

Lokacija: Koper
Ustanovljeno: 1947 (tradicija vinarstva sega v rimske čase)

Čeprav je bil Vinakoper uradno ustanovljen po drugi svetovni vojni, zgodovina vinarstva na istrskem polotoku sega vse do rimskih časov. Ta večstoletna tradicija je živa v vinih Vinakoper, še posebej v njihovih ikoničnih sortah refošk in malvazija, ki odsevata s soncem obsijane vinograde in mineralno bogato zemljo slovenske Istre. Vinakoper združuje staro in sodobno ter ponuja vina, ki niso samo zakoreninjena v zgodovini, temveč poosebljajo sodobno vinarsko odličnost.
www.vinakoper.si

7. Santomas: Praznovanje refoška v Istri

Lokacija: Slovenska Istra
Ustanovljeno: 1955

Medtem ko je bilo podjetje Santomas uradno ustanovljeno leta 1955, segajo korenine vinarstva veliko dlje (vse do 17. stoletja) skozi predanost družine Glavina. Usmerjen v avtohtone sorte, predvsem refošk, se Santomas posveča ohranjanju pristnih okusov istrskega polotoka. Filozofija kleti je osredotočena na spoštovanje zemlje in pridelavo vin, ki odražajo bogato zgodovino regije. Vsak kozarec vina Santomas nosi esenco istrske tradicije, kjer ima vsaka trta svojo zgodbo.
santomas.si

8. Klet Brda: Varuhi izročila v Brdih

Lokacija: Goriška Brda
Ustanovljena: 1957 (kot zadruga; vinarstvo sega precej dlje)

Goriška Brda s svojim gričevnatim gričevjem in mediteranskim vetričem so že stoletja zatočišče vinarstva. Klet Brda, največja vinarska zadruga v Sloveniji, je razmeroma nova ustanova, a ima globoke korenine. Vinska tradicija regije sega veliko dlje v preteklost, saj družine obdelujejo vinograde več generacij. V kleti se danes prepletajo tradicija in inovativnost ter pridelujejo vrhunska vina, kot sta rebula in merlot, ki odražajo edinstven briški terroir.
Zadruga uteleša duh sodelovanja in skupnosti, kjer majhni družinski vinogradi prispevajo k izjemni ponudbi vin, ki predstavljajo srce briške regije.

Foto: Pexels

Naloži več
Zapri