Od droži do vrhunske kuhinje: Ženske, ki krojijo slovensko gastronomijo
Od droži do vrhunske kuhinje: Ženske, ki krojijo slovensko gastronomijo

Od droži do vrhunske kuhinje: Ženske, ki
krojijo slovensko gastronomijo

V slovenski kulinariki se vse bolj uveljavljajo izjemne ženske, ki s svojo strastjo, znanjem in inovativnostjo spreminjajo gastronomsko sceno. Od vrhunskih chefinj do mojstric kruha z drožmi in stilistk hrane – te Slovenke dokazujejo, da je kuhinja prostor ustvarjalnosti, predanosti in trajnostnih vrednot. Predstavljamo zgodbe nekaj najbolj vplivnih in talentiranih žen, ki so s svojo kulinarično vizijo proslavile Slovenijo doma in v svetu.

Ana Roš: Od diplomacije do vrhunskega kulinarstva

Ana Roš je svojo diplomatsko kariero zamenjala za kuhinjo Hiše Franko v Kobaridu, ki jo je skupaj s partnerjem Valterjem Kramarjem spremenila v eno najboljših restavracij na svetu. Njena filozofija temelji na lokalnih sestavinah, trajnostnem pristopu in kombiniranju nepričakovanih okusov. Namesto luksuznih sestavin izbira lokalne alternative in tako ustvari vrhunske jedi, ki pripovedujejo zgodbo Posočja.

Njene jedi temeljijo na bogati tradiciji in naravnih sestavinah, ki jih osebno izbira iz bližnje okolice. Uporablja sezonske rastline, svež ulov in mlečne izdelke iz lokalnih kmetij. Roševa slovi po svoji drzni kombinaciji okusov, kot so postrv z mesom, fermentirani izdelki in edinstvene teksture. Kljub temu, da je samoukinja, je s svojim talentom uspela osvojiti svetovne kulinarične kritike.

Svetovno slavo ji je prinesel dokumentarec Chef’s Table na Netflixu, sledili pa so nazivi najboljše kuharske mojstrice sveta in uvrstitve na sezname najboljših chefov. Ana je ambasadorka slovenske gastronomije in sinonim za kulinarično inovativnost. Njeno delo je prepoznano tudi izven restavracije, saj se pogosto pojavlja kot gostja na prestižnih mednarodnih kulinaričnih dogodkih, kjer predstavlja svojo vizijo trajnostne gastronomije.

Nina Čarman: Dediščina in sodobna kulinarika

Kot tretja generacija gostincev je Nina Čarman leta 2016 prevzela vodenje gostilne Danilo skupaj z bratom Gašperjem. Njena kuhinja združuje tradicionalne recepture in sodobne pristope, vedno pa temelji na kakovostnih lokalnih sestavinah. S svojimi degustacijskimi meniji prepleta nostalgijo in ustvarjalnost ter stremi k temu, da vsak gost odide z nasmehom na obrazu.

Njena kulinarika temelji na filozofiji pristnih okusov, kjer vsaka jed nosi zgodbo o slovenski tradiciji in ljubezni do domačih surovin. Čarmanova skrbi za to, da gostilna Danilo ohranja svojo avtentičnost, hkrati pa uvaja sodobne kulinarične trende, ki osvežijo klasiko. Njen cilj je ustvariti izkušnjo, ki goste popelje na potovanje skozi dediščino slovenske kulinarike, z modernim pridihom, ki osvoji tudi najbolj zahtevne okuševalce.

Petra Kapetanović: Od oblikovanja interjerja do kreacije krožnikov

Po magisteriju iz oblikovanja interjerja se je Petra Kapetanović posvetila oblikovanju krožnikov. Njena kuharska pot jo je vodila v Italijo, Barcelono in sloviti Le Cordon Bleu, kjer je osvojila temelje francoske kulinarike. V restavraciji Peti 181 združuje francoske, dalmatinske in slovenske vplive ter ustvarja jedi, ki so vizualno dovršene in polne sezonskih sestavin. Zanjo je kuhanje umetniški proces, kjer so sestavine in krožniki kot platno, ki pripoveduje zgodbo.

Njeno delo zaznamujejo preciznost, inovativnost in spoštovanje do surovin. Njene kreacije so odraz globokega razumevanja kulinarike, estetike in oblikovanja, kar se kaže v popolni harmoniji okusov in vizualne dovršenosti. Vsaka njena jed je premišljen umetniški izraz, ki odraža njeno osebnost, izkušnje in potovanja po svetu.

Nataša Đurić: Mojstrica kruha z drožmi

Nataša Đurić je svoje raziskovalno delo v vesoljskih znanostih zamenjala za peko kruha z drožmi. Kot avtorica blogov Zapečenega kruha se največ poje in My Daily Sourdough Bread je ena prvih, ki je pri nas popularizirala naravno fermentacijo. Njeni recepti so osvojili tako domačo kot tujo kulinarično sceno, svoje znanje pa deli na delavnicah in v knjigah. V Hiši Franko je skrbela za enega najboljših kruhov v Sloveniji.

Njena strast do droživke se je razvila iz radovednosti in ljubezni do tradicionalnih metod priprave hrane. Nataša poudarja pomen naravne fermentacije, ki ne izboljša le okusa, temveč tudi prebavljivost in hranilno vrednost kruha. Njeno znanje je prepoznano na mednarodni ravni, saj je sodelovala pri več kulinaričnih projektih, predavala na konferencah in pomagala popularizirati peko z drožmi kot del trajnostnega prehranjevanja.

Gruša Zorn: Umetnost stiliranja hrane

Gruša Zorn je pionirka stiliranja hrane pri nas. Z ozadjem v likovni umetnosti in gastronomiji ustvarja vizualno popolne kompozicije, ki jedi naredijo privlačne in zapomnljive. Njeno delo najdemo v kuharskih knjigah, revijah in oglaševalskih kampanjah, kjer vsak krožnik postane pravo umetniško delo. Stiliranje hrane zahteva kuharsko znanje, estetiko in tehnično preciznost, pri vsem tem pa Gruša blesti.

Njena kariera se je razvila iz strasti do estetike in okusov, saj združuje umetniško kreativnost z znanostjo o hrani. Z leti je postala ena najbolj iskanih stilistk hrane v Sloveniji, njene izkušnje pa presegajo meje naše države. Sodelovala je pri prestižnih projektih in njena dela so bila objavljena v mednarodnih publikacijah.

Sonja Jezeršek: Strast in družinska dediščina v kulinariki

Sonja Jezeršek je pomemben člen družine Jezeršek, ki že desetletja oblikuje vrhunsko gostinsko ponudbo v Sloveniji. Kot soustanoviteljica in gonilna sila Jezeršek gostinstva skrbi, da tradicija družinske obrti ostaja živa, hkrati pa jo prilagaja sodobnim kulinaričnim trendom.

Sonja Jezeršek verjame, da je gostinstvo več kot zgolj priprava hrane – je umetnost ustvarjanja doživetij, ki se gostom vtisnejo v spomin. Njena zavezanost izobraževanju in mentorstvu novih generacij gostincev dokazuje, da je njeno poslanstvo tudi širjenje znanja in ljubezni do gostinstva. Je ena ključnih osebnosti, ki so pripomogle k dvigu slovenske kulinarike na svetovno raven. Pod njenim vodstvom je podjetje razširilo svoj vpliv in postalo sinonim za profesionalnost, inovacije in spoštovanje slovenske kulinarične dediščine.

Sabina Penšek: Pionirka stiliranja hrane

Sabina Penšek je svoje oblikovalske veščine prenesla v svet kulinarike, kjer s stiliranjem hrane sodeluje z vrhunskimi blagovnimi znamkami in restavracijami. Njena sposobnost združevanja estetike in okusa jo je uvrstila med vodilne v svojem poklicu. Pomembna sodelovanja z McDonald’s, Mercatorjem, Lidlom in Hoferjem so njen stil postavila v središče kulinaričnega marketinga.

Njena natančnost in pozornost do podrobnosti sta njena prepoznavna znaka. Vsaka jed, ki jo stilira, odraža popolno ravnovesje med vizualno privlačnostjo in naravno lepoto sestavin. Sabina je s svojim delom prispevala k prepoznavnosti kulinaričnega oblikovanja in postavila nova merila v industriji hrane.

 

Nina Bratovž: Nadaljevanje prestižne kuharske tradicije

Nina Bratovž prihaja iz ugledne kulinarične družine, saj je hči priznanega slovenskega chefa Janeza Bratovža. Že od malih nog je bila obdana z vrhunsko gastronomijo in skozi leta je razvila svojo lastno kuharsko filozofijo, ki temelji na vrhunskih sestavinah, sodobnih tehnikah in globokem spoštovanju do tradicije.

Njena strast do kulinarike se je razvijala ob očetovi strani v znameniti restavraciji JB, kjer je izpopolnjevala svoje kuharske veščine.  S svojo strastjo do vina oblikuje izkušnjo v restavraciji JB, kjer sodeluje z bratom, chefom Tomažem Bratovžem.

Leta 2024 jo je JRE Jeunes Restaurateurs razglasil za sommelierko leta. S skrbno izbranimi vini dopolnjuje inovativno kulinariko in poskrbi, da se okusi harmonično prepletajo. Osebne vezi z vinarji ji omogočajo dostop do raznolikih stilov, kar gostom ponuja edinstveno vinsko doživetje. Njeno delo uteleša bistvo sommelierke – prepletanje vin in jedi v nepozabno celoto.

Valentina Smej Novak: Kulinarična publicistka in ambasadorka domače kuhinje

Valentina Smej Novak je priznana kulinarična publicistka, avtorica kuharskih knjig in voditeljica oddaj, ki je slovensko občinstvo navdušila s svojim toplim, preprostim in domačim pristopom k pripravi hrane. Njena filozofija temelji na ljubezni do domače kuhinje, spoštovanju tradicije in enostavnosti, ki pa nikoli ne zmanjša kakovosti jedi.

Njeno ime je sinonim za prijeten in dostopen način kuhanja, ki nagovarja širok krog ljubiteljev kulinarike – od popolnih začetnikov do izkušenih kuharjev. S svojimi knjigami in televizijskimi oddajami je mnoge navdihnila, da se vrnejo k pripravi domačih obrokov in odkrivajo radosti kuhanja.

Valentina se močno zavzema za uporabo naravnih, nepredelanih sestavin in spodbuja trajnostno prehranjevanje. Njeno delo vključuje raziskovanje starih receptov, ki jih nato prilagaja sodobnemu načinu življenja. Njena pristnost, navdihujoče zgodbe in neprecenljivo kuharsko znanje so jo postavili med najbolj priljubljene kulinarične avtorje pri nas.

Foto: Instagram @hisafranko

Naloži več
Zapri