

Ideja za izlet: Štajerska klasika s širnim razgledom, ki ji domačini pravijo kar savinjska Šmarna gora
Če iščete kraj, kjer se prepletajo narava, zgodovina in prijeten vzpon, je Gora Oljka popolna izbira. Leži na Štajerskem, dviga se nad Polzelo in velja za eno najbolj priljubljenih točk tega dela Slovenije. Domačini ji zaradi dostopnosti in razgledov pravijo kar savinjska Šmarna gora.
Gora Oljka doseže 733 metrov nadmorske višine. Z njenega vrha se vam ob jasnem dnevu odpre pogled na Posavsko hribovje, Paški Kozjak in naprej proti Kamniško-Savinjskim Alpam ter Karavankam. Ob sončnih dneh boste lahko posedeli na travniku ali se umaknili v senco gozda. Tisti, ki radi raziskujete kulturno dediščino, pa boste navdušeni nad tamkajšnjo cerkvijo.
Baročna cerkev in edinstven oltar
Na vrhu Gora Oljke stoji mogočna baročna cerkev sv. Križa. Prvič se omenja že leta 1243, v današnji podobi pa je zgrajena med letoma 1754 in 1757. Prepoznate jo po dveh zvonikih, prenovljena pa je bila tudi v zadnjih desetletjih. Ena njenih posebnosti je glavni oltar, delo kiparja Ferdinanda Galla, ki apostole prikazuje v naravni velikosti v trenutkih zadnje večerje. Pod cerkvijo se nahaja še podzemno svetišče z božjim grobom.
Planinski dom in osupljiv razgled
Le nekaj korakov od cerkve stoji planinski dom, kjer se lahko spočijete in okrepčate. Odprt je vse dni v tednu, razen ob ponedeljkih. Ponuja 50 ležišč in 150 sedišč v notranjosti, vzdušje pa je vedno domačno. Zgodba doma sega v leto 1952, ko so ga prvič uredili v nekdanjem župnišču. Sedem let kasneje ga je prevzelo Planinsko društvo Polzela, ki je dom prenovilo in mu dodalo elektriko.
Na Goro Oljko vodi več poti, zato si lahko izberete tisto, ki vam najbolj ustreza – iz Šmartnega ob Paki, Velenja, Šoštanja, Rečice ali drugih bližnjih krajev. Ena najpriljubljenejših je Martinova pot.
Če vam ostane še nekaj časa, priporočamo obisk Jame Pekel. Nahaja se le nekaj kilometrov od Šempetra v Savinjski dolini. Jama je znana po pisanih kapnikih in največjem podzemnem slapu v Sloveniji, visokem kar štiri metre. Poleg kapnikov boste morda opazili tudi jamske živali, kot so netopirji, pajki ali rake.
Grajske zgodbe iz preteklosti
Le kratek skok stran je še ena zanimivost – Grad Žovnek. Sodi med najstarejše gradove pri nas in je nekoč pripadal Žovneškim gospodom, poznejšim Celjskim grofom. Danes si lahko ogledate obnovljen vhod, obrambni stolp ter ostanke nekoč mogočnega palacija. Do gradu vodi lahkotna krožna pot, ki se začne ob Žovneškem jezeru. Vzpon traja približno 15 minut, razgled z vrha pa sega vse do Celja.
Foto: Instagram @miha.mastnak, @jmdronephoto