Pokukali smo v newyorški hotel, v katerem so bivali slavni umetniki in je navdihnil tudi Andyja Warhola
Pokukali smo v newyorški hotel, v katerem so bivali slavni umetniki in je navdihnil tudi Andyja Warhola

Pokukali smo v newyorški hotel, v katerem so bivali slavni umetniki in je navdihnil tudi Andyja Warhola

New York je mesto večne inspiracije. Da je mesto, kjer se sanje uresničujejo, so dokazale številne slavne osebnosti, ki so prav tam zgradile kariero in pridobile slavo. Eden najslavnejših glasbenikov 20. stoletja je živel v znameniti stavbi Dakota, o katere zgodovini je pisala ekipa Journal. New York in njegovi hoteli so posebna kategorija, ki skriva številne skrivnosti teh osebnosti. Ena od teh osebnosti je tudi Andy Warhol, ki je v šestdesetih in sedemdesetih letih 20. stoletja postal sinonim za hotel Chelsea. V znamenitem newyorškem hotelu je ustvarjal in preživljal veliko časa. V nadaljevanju razkrivamo vse skrivnosti tega hotela.

Hotel Chelsea


Hotel Chelsea se nahaja v soseski Chelsea na Manhattnu, v New Yorku. Dvanajstnadstropna stavba je bila zgrajena leta 1884 in je od samega začetka predstavljala zatočišče številnim pisateljem, glasbenikom in umetnikom. Eden njenih najslavnejših obiskovalcev je bil Andy Warhol, ki ga je hotel Chelsea navdihnil na številne načine. V njem je preživel veliko časa in ustvarjal. Njegovo najbolj znano delo o hotelu je eksperimentalni film The Chelsea Girls.

Andy Warhol in hotel Chelsea


Hotel Chelsea je v šestdesetih letih začel pritegovati pozornost slavnih osebnosti. V njegovi bližini je bil tudi Factory studio, slavno zbirališče Andyja Warhola. Studio je postal drugi dom številnim newyorškim umetnikom, zato so gostje, da bi bili v njegovi bližini, začeli obiskovati tudi hotel Chelsea. Tako sta Andy Warhol in hotel Chelsea postala neločljiv duo. Vendar pa hotel takrat ni imel epitet luksuznega, kakršnega ima danes. Nasprotno, bil je v slabem stanju in potrebni so bili veliki napori za njegovo obnovo.

Z izidom filma The Chelsea Girls je priljubljenost hotela močno narasla. Približno v istem času je izšel tudi album Blonde on Blonde Boba Dylana, enega najslavnejših prebivalcev hotela Chelsea. Kljub temu, da je bila notranjost hotela videti neugledna, je začel privabljati pozornost javnosti. Tako so v letih, ki so sledila, med slavnimi gosti hotela bili tudi Arthur Miller, Mark Twain in Patti Smith.

Miti in legende


Kljub temu je bil hotel še vedno daleč od glamurozne lokacije. V sedemdesetih letih je bila njegova notranjost prekrita z grafiti, stanovalci pa so se pogosto spopadali z invazijo ščurkov in drugih insektov. Poleg tega je bila kriminaliteta na visoki ravni (tako v hotelu kot v New Yorku), zato so bili stanovalci pogosto žrtve ropov. Negativna slava hotela se je še povečala s smrtjo Nancy Spungen leta 1978, za katero je bil njen fant Sid Vicious obtožen umora. Kljub vsemu je hotel ostal priljubljena destinacija za umetnike.

Kmalu so se za hotel Chelsea začeli zanimati tudi turisti. Miti in legende so se razširili po vsem svetu. Najem ali prenočitev v sobi je bila še vedno poceni. V osemdesetih letih se je svet obrnil k punk subkulturi, kar se je odražalo tudi v hotelu Chelsea. V začetku devetdesetih so skrb za hotel prevzeli otroci lastnika, ki so se odločili, da je čas za obnovo. Tako se je začela pot k luksuznosti tega hotela, ki je bil v zgodnjih 2000-ih prodan investitorjem. Tako je bil odstranjen rezidenčni del hotela, vendar hotel zaradi preteklih desetletij legendarnih zgodb še naprej privablja turiste in ljubitelje umetnosti.

Naloži več
Zapri