Poletje je tu, zato vsi aktivno razmišljamo o poletnih počitnicah in nastanitvah. Moramo priznati, da ni lepšega občutka, ko se lahko popolnoma sprostimo in se vsaj za kratek čas odmaknemo od vsakodnevnih obveznosti. Nekaterim je popoln dopust odhod na morje, drugim obisk oddaljenih krajev, spet tretji pa uživajo v hišici na samem, obdani z naravo.
Takoj smo pomislili na kamnito hišo, ki izžareva tradicionalno ureditev in hkrati združuje moderni dizajn. Obdani z oljkami, sivko in vonjem narave, si predstavljamo, kako pijemo prvo jutranjo kavo. Prav takšno hišo smo našli tudi mi. Ta kamnita hiša se nahaja v jugozahodni Hercegovini, nedaleč od meje s Hrvaško, pod projekt pa se podpisuje Studio Soče.
Studio Soče
Studio Soče, za katerim stoji arhitektka Nina Soče, je arhitekturni studio, ustanovljen leta 2021 s sedežem v Zagrebu. Primarna naloga Studia Soče je zagotavljanje individualnega pristopa k vsakemu projektu in naročniku. Pri tem upoštevajo vrsto dejavnikov, specifičnih za posamezno situacijo, kar je vidno tudi v tem projektu kamnite hiše.
Projekt Domus Lapis
Cilj projekta z imenom Domus Lapis, v prevodu kamnita hiša, je bil ustvariti zatočišče za mlad zakonski par, ki bi se umaknil od vsakodnevnega vrveža in hitrega mestnega življenja. Glede na izvor investitorjev se je kot logična lokacija pojavila parcela z že obstoječo kamnito hišo v jugozahodnem delu Hercegovine.
Obstoječa hiša je bila tipičen primer stare, tradicionalne hercegovske kamnite hiše z dimenzijami 5 x 10 metrov, dvokapnico in odprtinami, usmerjenimi proti vzhodu. Zaradi rušilnega stanja in dotrajanosti materialov je bilo načrtovano, da se na mestu obstoječe zgradi nova hiša z uporabo tradicionalnih materialov v sodobni izvedbi. Seveda ob ohranjanju narave in lokalne tradicije. Tako je nastal projekt neohercegovske hiše Domus Lapis.
Pogled na stari oljčni nasad
Hiša je postavljena na platoju z bazenom, od koder se odpira pogled na stari oljčni nasad. Glede na nagnjeno konfiguracijo terena je zadnji del hiše vkopan, preostali del parcele pa je od okoliškega terena ograjen s kamnitimi podpornimi zidovi. Dostop do hiše je s severozahodne strani, pri čemer je pot urejena iz velikih plošč, ki sledijo logiki serpentin. Na platoju je ohranjeno obstoječe drevo, pod katerim je urejena krožna miza s stoli in razsvetljavo nad njo. To ustvarja idealen prostor za druženje na prostem. V skladu s tradicijo je na bližnji zid vgrajena stara kamnita korita, ki služi kot vir osvežitve v poletnem obdobju. Neposredna okolica ostaja naravna, z minimalnimi posegi v obliki skalnjaka in zasaditve sredozemskih rastlin.
Romantična kamnita hiša v objemu narave
Da bi se hiša kar najbolje zlila z okolico, je v celoti obložena s kamnom, vključno s peto fasado oziroma streho. Problem odvajanja vode po fasadi je rešen s skritimi žlebovi, zunanje stavbno pohištvo pa je izdelano iz kombinacije aluminija in lesa. Notranjost, ki meri 56 m², obsega pritličje, ki je razdeljeno na kuhinjski in jedilni prostor, kopalnico in dnevno sobo, ter galerijo, kjer je spalni prostor. Funkcijo ognjišča iz tradicionalne različice je zamenjal odprti kamin v dnevni sobi.
Preprost in brezčasen interier
Glede na to, da je hiša namenjena za počitek, predvsem v toplejšem delu leta, ni jasne meje med notranjostjo in zunanjostjo. Vsaj, ko gre za materiale in oblikovanje. Vodilna misel pri oblikovanju je bila funkcionalnost in neobremenjenost interierja s preveč podrobnostmi. Večina elementov v notranjosti je zidana in obložena z mikrocementom, kar jih naredi kot sestavni del hiše.
Za ustvarjanje preprostega, brezčasnega in nepretencioznega vzdušja so uporabljeni svetli toni v razponu sivih in rjavih odtenkov, grobe teksture ter naravni materiali, kot so masivni les, keramika, ratan, lan in bombaž. Razsvetljava je razdeljena v dve kategoriji. Primarna točkovna razsvetljava preprostega in diskretnega dizajna, ki poudarja osvetljeni objekt, ter talne in namizne svetilke, ki nudijo prijetno ambientalno svetlobo.
Poudarek na funkcionalnosti
“Med celotnim procesom načrtovanja in oblikovanja notranjosti, od začetnih skic do končnih izbir dekorativnih elementov, je bil poudarek na funkcionalnosti in preprostosti rešitev. S tem bi se ustvaril prostor, kjer se lahko uporabnik “izključi” od današnjega načina življenja, polnega informacij, ter se vrne k osnovnim nastavitvam,” poudarja Nina.
Hiša tako ne predstavlja le oaze miru v nedotaknjeni naravi, temveč je tudi vrsta časovnega stroja v obdobje, ko se je živelo preprosteje in bolj povezano z naravo.
S skrbnim ohranjanjem spomina na tradicionalno v funkciji in oblikovanju, je nastala nematerialna kakovost, edinstvena za takšen projekt, ki je v mestnih pogojih nemogoča za dosego.
Vizualizacije: Studio Soče