Ste že slišali za “namerni nered” ali “intentional clutter”? Gre za nov trend, ki poudarja estetsko zasnovano razmetanost
Ste že slišali za “namerni nered” ali “intentional clutter”? Gre za nov trend, ki poudarja estetsko zasnovano razmetanost

Ste že slišali za “namerni nered” ali “intentional clutter”? Gre za nov trend, ki poudarja estetsko zasnovano razmetanost

Ko govorimo o notranjem oblikovanju, izstopata dve različni smeri. Prva skupina prisega na minimalizem, medtem ko druga raje izbere maksimalizem. To pomeni, da v nasprotju s preprostim slogom takšni posamezniki svoj dom opremijo z različnimi vzorci, barvami in predmeti, da bi relativno majhen prostor zapolnili z živahnimi nasprotji. Čeprav je minimalizem pogosto v ospredju, opažamo, da se maksimalizem vrača – in to v velikem slogu. Zato ni presenetljivo, da je na družbenih omrežjih izstopil trend v notranjem oblikovanju, poznan kot “namerni nered” (intentional clutter). V ospredje postavlja prav to – skrbno ustvarjen občutek organiziranega nereda.

Ali je “namerni nered” ali intentional clutter res nov trend?

Trend namernega nereda (intentional clutter) temelji na preprostem načelu: dom je prostor, kjer živimo. Ker v njem preživimo večino svojega časa in v vsaki sobi opravljamo različne dejavnosti, je določena stopnja nereda povsem naravna. To pa ne pomeni, da se zanemarja čistoča – gre za to, da so kotički napolnjeni z različnimi elementi in detajli, ki imajo dekorativno vrednost ali pa so bistveni za vsakodnevno delovanje.

Pri trendu namernega nereda so predmeti, ki jih pogosto uporabljamo, na vidnih mestih. Tisto, kar bi v minimalističnem prostoru našli pospravljeno v škatlah in organizatorjih, je v teh prostorih razstavljeno na stenah, policah in mizah.

Sam izraz za ta trend se je pojavil po tem, ko je blagovna znamka Lulu and Georgia na TikToku objavila video, v katerem so na kratko razložene osnovne značilnosti takšnega stila notranjega oblikovanja. Zvok iz videa je hitro postal viralen, mnogi uporabniki pa so začeli deliti posnetke svojih prostorov, ki kažejo, da že obstaja veliko privržencev tega sloga. Pravzaprav ta slog ni nič novega – le da je zdaj dobil uradno ime.

@bethdesigns

‘Intentional clutter’ sounds way better than some alternatives. 🫣 #cluttercore #maximalism #ihaveaproblem

♬ original sound - luluandgeorgia
@prettyonfridays

Love that. “Intentional clutter”

♬ original sound - luluandgeorgia
@goldenhourabode

intentional clutter is basically my style in a nutshell so this audio seemed fitting 💗 #homedecortiktok #homeinspo #vintagestyle #cozyaesthetic #eclectic #bohostyle #vintagehome

♬ original sound - luluandgeorgia

TikTok objave jasno kažejo, da se namerni nered (intentional clutter) opira tudi na maksimalizem. Takšno oblikovanje notranjosti vključuje veliko vzorcev, barv, materialov, pohištva in dekorativnih predmetov. Kljub temu se namerni nered razlikuje od drugih trendov notranjega oblikovanja, saj lahko nastane povsem spontano in ga ni treba vnaprej podrobno načrtovati. Pravzaprav je morda katera od vaših sob urejena v tem slogu, ne da bi se tega sploh zavedali.

Prednosti namernega nereda

Nekaterim bo namerni nered v notranjem oblikovanju zelo všeč, medtem ko ga bodo ljubitelji minimalizma verjetno raje preskočili. Kljub temu pa namerni nered v prostoru odraža pristnost in osebnost tistega, ki v njem živi. Takšni domovi so večinoma barviti, polni umetniških predmetov, skulptur, velikih slik, vintage kosov in spominkov s potovanj. Prav ti elementi vsaki sobi dodajo svežino in edinstven značaj.

V takšnem prostoru bi se zato zagotovo znašli tudi predmeti eklektičnega in veselega dizajna, ki jih podpisuje Gustaf Westman. Iz kolekcije tega arhitekta in oblikovalca smo že izbrali svoje favorite – kmalu boste tudi sami videli, da so prav njegovi izdelki tista “češnja na vrhu torte” za vse, ki želijo poudariti (ali so že poudarili) namerni nered v svojem domu.

Naloži več
Zapri