Če se navdušujete nad prenovami starih objektov ali pa v prihodnosti sami načrtujete revitalizacijo stare hiše ali stanovanja, potem ste zagotovo lačni vsebin in informacij na to temo. Morda zaradi radovednosti in vedoželjnosti morda pa iz povsem praktičnih razlogov, saj je takšna vrsta obnove pogosto polna izzivov. Da ne bi kot kura brezglavo tekali naokoli in iskali koristne in navdihujoče vsebine, je spletno mesto Kajža pod eno streho združilo vse! Gre namreč za digitalen kraj izmenjave znanja o prenovi starih hiš, samooskrbi in življenju z naravo. Njena spoštljivost do preteklosti in radovednost do prihodnosti je zgradila zamisel o skupnosti, ki bi lahko bivala drugače.
Vez med strokovnjaki in navdušenci
Spletni portal Kajža je stičišče za prenovo in trajnostne oblike bivanja. Gre za platformo, ki povezuje strokovnjake in navdušence nad arhitekturno prenovo, mojstre obrtnike in inovativne tehnologe, varuhe dediščine in lokalne skupnosti, okoljevarstvenike, zakonodajalce, poljedelce, arhitekte, kulturnike in znanstvenike. Hkrati je tudi izobraževalno orodje, medij in generator idej o drugačnih, bolj trajnostnih načinih bivanja.
Sooblikovanje bivanja prihodnosti
Vas zanimajo permakultura, družbeno odgovorna gradnja, možnosti za revitalizacijo podeželja, možnosti za sooblikovanje mesta, dolgoročno sobivanje z naravo? Potem je Kajža pravi naslov, saj so vse vsebine plod spoštovanja in ljubezni do skupne arhitekturne, kulturne in naravne dediščine. Deluje namreč v prepričanju, da vsi ti parametri niso nujno v navzkrižju, temveč da jih je mogoče s pametnim razmislekom in pravo mero empatije spraviti med seboj.
Navdih za prenovo starih hiš
Poslanstvo Kajže je tudi trud, da zanos nad prenovo in prilagojeno uporabo obstoječih objektov prenese na tiste neredke posameznike, ki stare hiše danes morda razumejo kot breme. Ker zgledi navdihujejo, spremlja zanesenjake, ki so si že drznili zapustiti cono udobja in se samoiniciativno lotiti prenove, obenem pa razmišlja o tem, ali je lahko spodbuda prenovi na podeželju ena od možnosti za reševanje stanovanjskega vprašanja.
Trajnosten način bivanja
Kajža raziskuje skupnostne stanovanjske prakse in širi glas o skupnostni prenovi. Predstavlja najkakovostnejše projekte prenov iz Slovenije in širše geografske regije, izobražuje o tehničnih aspektih prenove in njenem financiranju, spodbuja lokalno samooskrbo in trajnostne načine bivanja ter obenem išče oprijemljive možnosti za mehanizme naseljevanja in revitalizacije opuščenih objektov na slovenskem podeželju na sistemski ravni.
Svetovanje in spletni tečaj
Na voljo je storitev svetovalnice, kjer Kajža deluje kot most med lastniki starih hiš, konservatorji, izvajalci in arhitekti. Preden se odločite za prvi korak ali preden ugotovite, ali je prenova vaše stavbe sploh smiselna, vam pomagajo z nasveti in vas opremijo z osnovnimi znanji glede prenove. Ocenijo vašo specifično situacijo in vam pomagajo oblikovati jasen načrt. Prav tako lahko pomagajo pripraviti izmere obstoječega stanja, preveriti stanje konstrukcije in vas povezati s primernimi strokovnjaki. Z vami se posvetujejo in glede na vaše želje pripravijo izris idejne zasnove za vašo stavbo, s tem pa izoblikujejo vizijo za njeno prihodnje življenje.
Poleg svetovalnice, ki se poglobi v posamezen primer, je možen tudi spletni tečaj prenove starih hiš. Vodi ga Ajda Bračič, arhitektka, ki se s starimi hišami in promocijo prenove ukvarjam v okviru stičišča Kajža. Tečaj je razdeljen na pet sklopov, vsak izmed sklopov pa je namenjen svoji pomembni temi, ki bo pomagala pri razmisleku in prvih korakih pri odločitvi za prenovo stare hiše.
Več o spletni platformi Kajža najdete na kajza.si.
Foto: Instagram (@kajza.sticisce)