Slovenski paviljon na 19. mednarodni arhitekturni razstavi La Biennale di Venezia
Slovenski paviljon na 19. mednarodni arhitekturni razstavi La Biennale di Venezia

Slovenski paviljon na 19. mednarodni arhitekturni razstavi La Biennale di Venezia

19. mednarodna arhitekturna razstava La Biennale di Venezia, eden najprestižnejših svetovnih arhitekturnih dogodkov, bo potekala od 10. maja do 23. novembra 2025 v Benetkah. Letošnja tema, ki jo kurira priznani arhitekt in inženir Carlo Ratti, raziskuje “inteligenco” kot sposobnost prilagajanja okolju z omejenimi viri. Med nacionalnimi prispevki bo slovenski paviljon izstopal z inovativnim projektom Ane Kosi in Ognena Arsova iz arhitekturnega biroja KIP – Kosi in partnerji.

Poudarjanje mojstrstva in modernosti

Slovenski paviljon na Bienalu se bo poglobil v ključno vlogo obrtniškega znanja in mojstrskih gradbenih tehnik pri ustvarjanju kakovostnega grajenega okolja. Projekt poudarja nenehni pomen tradicionalnih veščin, hkrati pa vključuje sodobne dosežke, kot so umetna inteligenca, 3D-tiskanje, robotika in montažna izdelava. Ta spoj človeškega elementa z najsodobnejšo tehnologijo poudarja nujnost ravnovesja med inovativnostjo in tradicijo v arhitekturi.

»Tema letošnjega slovenskega paviljona izhaja iz naše neposredne izkušnje s terena. Smo arhitekturno-projektantski biro KIP (Kosi in partnerji) in smo ob gradnji naših projektov dnevno prisotni na gradbiščih. Pri našem delu se izkazuje, da sta kakovost in razvoj arhitekture odvisna od tamkajšnje prisotnosti izkušenih mojstrov.« – Ana Kosi in Ognen Arsov

Izbirni postopek

Projekt za Slovenski paviljon je na javnem razpisu, objavljenem 8. avgusta 2024, izbral Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO). Skupaj štirinajst prispevkov je ocenila ugledna strokovna komisija: Zaš Brezar, Eva Gusel, Luka Murovec, Boštjan Vuga in Maja Vardjan, direktorica MAO in komisarka Slovenskega paviljona. Po strogem ocenjevanju se je kot zmagovalni projekt izkazal predlog Ane Kosi in Ognena Arsova, ki ponazarja prepričljivo vizijo, ki se ujema s krovno temo bienala.

Platforma za interdisciplinarne inovacije

Carlo Ratti, kustos bienala 2025 in direktor laboratorija Senseable City Lab na MIT, je oblikoval letošnjo razstavo tako, da se osredotoča na prihodnost grajenega okolja z interdisciplinarnimi pristopi oblikovanja. Bienale bo raziskoval potencial arhitekture pri reševanju okoljskih izzivov, vključno s podnebnimi spremembami in pomanjkanjem virov. Koncept “inteligenca” kot sposobnost učinkovitega prilagajanja z omejenimi viri bo osrednja pripoved, ki bo obiskovalcem ponudila vpogled v vlogo arhitekture v trajnostnem razvoju.

Prispevek Slovenije k globalnemu dialogu

Ana Kosi in Ognen Arsov, ustanovitelja KIP – Kosi in partnerji, sta se od ustanovitve biroja leta 2017 uveljavila kot dinamična sila v arhitekturnem svetu. Njuno delo je znano po mešanju inovativnih pristopov z globokim spoštovanjem kulturnega in zgodovinskega konteksta. arhitekture. S poudarjanjem pomena obrtništva ob tehnološkem napredku njihov projekt za slovenski paviljon odraža vizijo arhitekture, ki ceni tako tradicijo kot napredek.

Tematika paviljona se navezuje tudi na slovensko arhitekturno dediščino, ki že dolgo slavi harmonijo med človeško spretnostjo in naravo. S predstavitvijo projekta na mednarodnem prizorišču Slovenija poudarja svojo zavezanost prispevanju k globalnemu arhitekturnemu diskurzu o trajnosti in inovativnosti.

Zakaj obiskati Slovenski paviljon?

Obiskovalci slovenskega paviljona lahko pričakujejo izjemno izkušnjo, ki prikazuje presečišče človeške iznajdljivosti in tehnološkega napredka. Razstava ne bo samo poklon gradbenim mojstrom in tradicionalnim tehnikam, temveč bo spodbudila tudi razmišljanje o tem, kako lahko ti elementi sobivajo s procesi, ki jih vodi umetna inteligenca, in sodobnimi metodami gradnje.

Širši pogled na vlogo arhitekture

Bienale Architettura 2025 s temo “Inteligenca. Naravno. Umetno. Kolektivno.” obljublja, da bo dogodek, ki spodbuja razmišljanje in bo izzival konvencionalne ideje o vlogi arhitekture v družbi. Z globalnim grajenim okoljem, ki znatno prispeva k degradaciji okolja, želi razstava navdihniti rešitve, ki dajejo prednost prilagodljivosti, trajnosti in kolektivni inteligenci.

Slovenski paviljon na 19. mednarodni arhitekturni razstavi La Biennale di Venezia predstavlja vznemirljivo raziskovanje prepleta med obrtništvom, tehnologijo in trajnostjo. Pod vodstvom Ane Kosi in Ognena Arsova slovenski prispevek poudarja trajni pomen človeških spretnosti v soočenju s hitrim tehnološkim napredkom.

Za več podrobnosti o bienalu Architettura 2025 obiščite uradno spletno stran bienala na labiennale.org. Za več vpogledov v Slovenski paviljon raziščite novosti na spletni strani Muzeja za arhitekturo in oblikovanje na mao.si.

Foto: Nik Erik Neubauer, Instagram (@mao_slovenia; @labiennale)

Naloži več
Zapri