Po mnenju arhitektov je to najlepši hotel na svetu: Poglejte, zakaj si zasluži ta naziv!
Po mnenju arhitektov je to najlepši hotel na svetu: Poglejte, zakaj si zasluži ta naziv!

Po mnenju arhitektov je to najlepši hotel na svetu: Poglejte, zakaj si zasluži ta naziv!

Že smo pisali o najlepši urbani hiši na svetu, ki je prejela to ime na Svetovnem arhitekturnem festivalu (WAF) 2024 v Miamiju. Zdaj pa se osredotočamo še na drugo kategorijo. Na projekt TAWA Refugio, ki je zasluženo prejel nagrado za najlepši projekt v kategoriji Hotel and Leisure (hoteli in prosti čas), s čimer je dokazal, da je več kot zgolj nastanitev. To je prava arhitekturna oaza, ki popolnoma ustreza izzivom okolja, ki ga obdaja. Projekt, zaključen 1. marca 2023, je lociran v Čilu in uspešno povezuje naravo, kulturo in trajnost.

TAWA Refugio

TAWA Refugio je sestavljen iz skupine različnih volumnov in dizajnov, prosto razporejenih, da optimizirajo poglede, nudijo zasebnost in se združijo z gozdom ter rečnimi bregovi. Vsi so povezani s peš mostovi in skriti med drevesi ter skalami.

Kot zaključni detajl, se restavracija nahaja točno na mestu, kjer se jezero Tagua Tagua srečuje z reko Puelo. To je visok objekt, ki se dviga proti nebu in jezeru, in vabi popotnike, da si vzamejo počitek. Pogledi iz “zavetja” segajo do vrhov bližnjih gora, kar omogoča, da svetloba preplavi notranjost.

Arhitektura, ki slavi naravo

Projekt TAWA Refugio je bil navdihnjen z okoliško pokrajino, kjer se srečujejo strma gore in starodavna drevesa, ustvarjajoč naravno lepoto, ki ni zgolj ozadje, temveč tudi ključni element samega dizajna. Arhitektura hotela je zasnovana kot “zavetje” v obliki črke A, kar omogoča zadostno količino dnevne svetlobe, medtem ko so stranski strehi zaprti, da zaščitijo objekt pred hladnimi in deževnimi vetrovi, ki prihajajo skozi dolino in jezero.

Projekt je zasnovala arhitektka Antonia Pellegrini v sodelovanju s studiem CONTEXTO, izveden pa je bil s poudarkom na ohranjanju virov, zmanjševanju odpadkov in emisij ter spodbujanju lokalnega znanja in veščin. Uporaba lesa kot osnovnega gradbenega materiala, v kombinaciji s tradicionalnimi gradbenimi tehnikami in mehaniziranimi sestavi, naredi ta projekt ne le ekološko prijazen, temveč tudi estetsko in funkcionalno brez napak. Tawa Refugio je projekt, ki je bil zgrajen v zahtevnih pogojih pandemije, izvajalci pa so bili štirje vrhunski mizarji, kar še dodatno poudarja njegovo socialno, ekonomsko in ekološko trajnost.

Ta hotel ponuja več kot le udobje. Omogoča izkušnjo bivanja in počitka, ki ne moti harmonije naravnega okolja, temveč se z njim združi.

Foto: Instagram (@tawarefugio), Nicolas Gildemeister

Naloži več
Zapri