Trend alert: Kromirani detajli so postali vodilni element dekorja
Trend alert: Kromirani detajli so postali vodilni element dekorja

Trend alert: Kromirani detajli so
postali vodilni element dekorja

Kar je bilo pred nekaj leti kategorično out, je letos in. In tako je tudi s trendi – tako modnimi kot tistimi v notranjem oblikovanju. Ciklični trendi so očitno edina stalnica. Nekatere nestrpno pričakujemo in jih ob vrnitvi z veseljem sprejmemo. Nekaterim se izogibamo več mesecev in jih vseeno opustimo, nekaterim pa se jih kljub priljubljenosti izognemo. Kronološko gledano smo od leta 2009 priča dolgi vladavini kromiranih detajlov v interierju, po letu 2019 pa se bo začelo dobesedno zlato obdobje. In bila je tudi ljubezen do bakra. To jesen se obračamo na srebro.

Na veliko se vračajo kromirani elementi, ki v prostor vračajo prefinjenost in moderen pridih. Ta sijoča ​​kovina z odsevno površino ni le estetsko privlačna, ampak tudi funkcionalna, zato je priljubljena med oblikovalci pohištva, notranjimi oblikovalci in ljubitelji modernih prostorov. Svoj veliki povratek dolguje trendom, ki se naslanjajo na preteklost – kot sta retro in moderni stil sredine stoletja – pa tudi vse pogostejši uporabi v minimalističnih in luksuznih interierjih.

Sodoben dizajn iz sredine stoletja kot inspiracija

Eno od obdobij, v katerem so kromirani detajli postali sinonim za inovativnost in futurizem, je bilo moderno oblikovanje sredi 20. stoletja. Takrat so oblikovalci, kot sta Ludwig Mies van der Rohe ali Eero Saarinen, razvila ikonične kose pohištva, ki so še danes referenčne točke v oblikovanju. Za to dobo so bile značilne preproste linije, organske oblike in uporaba novih materialov, med katerimi je pozornost pritegnilo nerjaveče jeklo. Stoli s kromiranimi nogami, kot je legendarni fotelj Barcelona® Ludwiga Miesa van der Roheja, kot tudi mize Saarinen s tankim, kovinskim podstavkom, so postali sinonim za slog, ki združuje eleganco s funkcionalnostjo. Ti kosi so še vedno statement kosi v sodobnih domovih, kar samo dokazuje, kako brezčasen je ta material.

Svetilke kot izrazit kos v prostoru

Od ikoničnih kosov pohištva in drobnih detajlov to jesen opazimo močno prisotnost nerjavečega jekla v obliki jedilnih miz, kuhinjskih front, kuhinjskih otokov, nizov stenskih polic. In v njih vidimo res velik potencial.

Če vam je to preveč in želite v svoj dom postopoma uvajati kromirane detajle, predlagamo, da začnete s svetili. Kovinske svetilke so del sodobnega interierja. Navdih za to so retro svetilke gobe, ki so se pojavile v drugi polovici 20. stoletja in so nedavno doživele povratek. Vrnile so se tudi viseče svetilke s kromiranimi detajli. Ne le odbijajo svetlobo in pripomorejo k prostornejšemu videzu prostora, temveč postanejo same po sebi vpadljiv dekorativni element. So odlična izbira za kuhinjo in jedilnico, kjer dodajo pridih elegance in luksuza. Po drugi strani pa se namizne svetilke s sijočim kovinskim senčnikom pogosto uporabljajo kot poudarki na nočnih omaricah ali v delovnih sobah.

Najbolj priljubljena tovrstna svetila so gobasta svetila z zaobljenim senčnikom, ki prinašajo retro šarm v kombinaciji z modernimi detajli. Poleg tega so tu še svetilke Arco, ki sta jih leta 1962 oblikovala brata Piero Giacomo in Achille Castiglioni. Te talne svetilke s kromiranim lokom in marmornim podnožjem ostajajo klasika v notranjih prostorih, ki jih danes kupujemo kot vintage kos ali najdemo njihovo moderno različico.

Kromirani detajli v interierju

Eden od razlogov za priljubljenost kromiranih detajlov in nerjavečega jekla je njihova sposobnost enostavnega vklopa v različne estetske smeri. V kombinaciji s surovinami, kot sta beton in opeka, kromirane površine prispevajo k surovemu in modernemu videzu. Za ljubitelje minimalizma se krom uporablja za poudarke v belih in svetlih prostorih, ki dodajo pridih dinamičnosti, ne da bi pri tem ogrozili preprostost. Za glamurozni videz je tu kombinacija kroma z masivnimi detajli iz pliša, marmorja in stekla.

Poleg tega, da se zlahka kombinira z različnimi slogi in je vizualno privlačen, je praktičen. Vzdrževanje je enostavno. Dovolj je uporaba mehke krpe in blagega mila, brez abrazivov, ki bi lahko poškodovali površino. Prav tako je zaradi svoje odpornosti na oksidacijo in vlago idealen za prostore, kot so kuhinje in kopalnice. Spodaj navajamo naše priljubljene, ki so lahko prvi korak k uvajanju tega trenda v vaš dom.

Naloži več
Zapri