Borut Pahor prihaja na Women’s Weekend! Z njim smo se pogovarjali o ženskah v politiki in voditeljstvu
Borut Pahor prihaja na Women’s Weekend! Z njim smo se pogovarjali o ženskah v politiki in voditeljstvu

Borut Pahor prihaja na Women’s Weekend! Z njim smo se pogovarjali o ženskah v politiki in voditeljstvu

Konferenca Women’s Weekend nenehno dviguje letvico s svojimi gosti, kar dokazuje tudi napoved karizmatičnega Boruta Pahorja, nekdanjega premierja, predsednika parlamenta in predsednika Slovenije. Gre za politika, ki se je v svoji karieri osredotočal na promocijo demokracije in vizijo prihodnosti. Na Women’s Weekendu bo sodeloval v pogovoru ena na ena z nekdanjo premierko Jadranko Kosor v intervjuju z naslovom Biti premier(ka): Moč, politika in dve perspektivi.

Imeli smo priložnost govoriti z njim o voditeljstvu, ženskah v politiki in korakih proti enakopravnosti.

Borut Pahor
Borut Pahor
Jadranka Kosor
Jadranka Kosor / Saša Zinaja/NFoto
  • Kaj vas je spodbudilo k sodelovanju na konferenci Women’s Weekend in kako vidite svojo vlogo v tem kontekstu?

Najprej in najbolj radovednost. O tem dogodku sem slišal zanimive reči in se veselim svoje udeležbe. Ne vem natančno kaj naj pričakujem, vendar se zanesem na izkušene in ambiciozne voditeljice. Potrudil se bom po svojih najboljših močeh, odgovoril bom na vsa vprašanja. Organizatorke konference že vedo, zakaj so me povabile. Zelo se veselim.

  • Kakšen pomen imajo tovrstne konference za opolnomočenje žensk v družbi in politiki? Katere konkretne ukrepe menite, da bi bilo treba sprejeti za večjo politično udeležbo žensk?

Zelo verjamem v enakopravnost spolov, zato me na nek način celo moti, da se o ženskah v poslu in politiki govori na specifičen način. Toda po drugi strani razumem, da so dosežene pravice plod težkega emancipacijskega gibanja in da ta proces še ni končan. Sicer pa nisem nikoli dvomil o talentih, sposobnostih in vodstvenih sposobnostih pri ljudeh, ne glede na spol.

Borut Pahor
  • Kako ocenjujete položaj žensk v politiki in kateri koraki menite, da so najpomembnejši za doseganje enakopravnosti?

Iz zgodovinskega vidika je doseženo veliko, iz aktualnih potreb in pravic premalo. Opazujem različne pristope k zagotavljanju enakopravnosti in vidim, da imajo v različnih okoljih različne rezultate, na primer spolni kvorum v politiki in v zadnjem času tudi v korporacijski kulturi.

  • Kako ste se med svojim mandatom ukvarjali z vprašanjem spolnega ravnovesja v Sloveniji, še posebej pri vodenju ključnih institucij in vladnih funkcij?

Precej se je spremenilo in to na bolje. Če so bili v začetku državnosti naši voditelji skoraj izključno moškega spola, je danes drugače. Imamo predsednico republike, predsednico parlamenta, zunanjo ministrico in podpredsednico vlade in druge ministrice, med njimi bivšo predsednico vlade, imamo predsednico računskega sodišča in tako naprej. S formalnega vidika so se stvari precej uravnotežile.

Borut Pahor
  • Slovenija je bila med prvimi državami, ki so ratificirale Istanbulsko konvencijo. Kako ocenjujete napredek pri zaščiti žensk pred nasiljem v času vašega mandata in katere ukrepe bi še videli kot potrebne za nadaljnje izboljšave?

Istanbulska konvencija predstavlja velik korak naprej, ne le v formalnem smislu. Mislim, da je v zadnjem desetletju prišlo do paradigmatične spremembe na zahodu, javnost je upravičeno postala izjemno občutljiva na kakršno koli obliko nasilja, tej občutljivosti pa sledijo tudi pristojne institucije.

  • Kot nekdanji predsednik države imate bogate izkušnje z vodenjem. Kako lahko moški na vodilnih položajih podprejo ženske v politiki in poslovnem svetu?

Ko sem izbiral sodelavke in sodelavce, nisem nikoli gledal na spol, temveč na sposobnost. Je pa res, da sem za dve zame najpomembnejši vlogi, poslovne sekretarke in vodje kabineta, vedno izbral sodelavko. Deloma to morda izhaja iz slabe izkušnje, ko sem imel za vodja kabineta v času vodenja parlamenta moškega. Morda, in to pravim z določenim tveganjem, se da to razložiti s tako imenovano žensko in moško energijo, ki sta si deloma različni in se pri določenih aktivnostih posebej ujemata.

Borut Pahor
  • Poudarjali ste pomen izobraževanja v boju za enakopravnost spolov. Katere izobraževalne pobude bi bile ključne za oblikovanje bolj enakopravne družbe?

Pravica do enakih možnosti za izobraževanje je ena najpomembnejših pravic, ne samo glede spolov, temveč tudi glede socialnih in drugih vidikov. Izobrazba je eden ključnih stebrov emancipacije posameznika, je steber njegove samozavesti, samopodobe in možnosti za uspeh v karieri in življenju.

  • Kako izgleda vaš idealen dan, ko niste v političnih ali javnih obveznostih? Kako se sprostite in kaj vas resnično veseli?

Rad imam rekreacijo. To me najbolj duhovno in fizično regenerira.

  • Za zaključek, kaj menite, kaj bi ženske lahko storile, da izboljšajo svojo vidnost in vpliv v družbenih in političnih procesih v prihodnosti? Katere lastnosti vodenja menite, da so najbolj pomembne za ženske, ki želijo oblikovati prihodnost?

Kljub moji omembi ženske energije ne verjamem v posebne kvalitete enega ali drugega spola pri vodenju. To sem že prej poudaril. Mislim, da razlike v spolu glede vodstvenih kapacitet niso omembe vredne, še manj bistvene. Zavračam splošno, in po mojem napačno, prepričanje, da so ženske na splošno bolj občutljive – senzibilne, moški pa bolj racionalni. V več kot 30 letih kariere sem se prepričal o nasprotnem.

Foto: Profimedia, Arhiv Borut Pahor, Saša Zinaja/NFoto

Zapri