Pet napak, ki jih delamo pri gojenju rastlin
Pet napak, ki jih delamo pri gojenju rastlin

Pet napak, ki jih delamo pri
gojenju rastlin

Večina nas ima zelo rada rastline in želimo si, da bi tam ostale čim dlje, ko jih prinesemo v dom. Seveda vesele, zdrave, velike in zelene. Vendar včasih ni tako preprosto. Pogosto slišimo, da tudi najboljšim rastlinoljubcem preprosto ne uspe. Pogosti so tudi primeri, ko nam uspe uničiti rastline, ki jih je skoraj nemogoče uničiti. Torej, kaj se potem zgodi? Ne skrbite. Ne gre za vašo »starševsko nesposobnost«, ampak se verjetno težava skriva v nekaterih napakah, ki jih sprva ni lahko odkriti. Včasih je odvisno od same rastline in kakšnih dejavnikov, na katere ne moreš preveč vplivati, včasih pa je malo odvisno od vas. Tu je pet napak, ki jih delamo pri gojenju rastlin.

Rastline, ki jih je nemogoče ubiti

Pogosto slišimo izraz »rastline, ki jih je nemogoče ubiti«, vendar smo mnogi od nas vsaj enkrat v življenju dokazali nasprotno. Res je, da so nekatere rastline bolj odporne kot druge in jih je res treba tako zanemariti, da se vrnejo k vam s suhimi, rumenimi ali uvelimi listi. Med njimi so aspidistra, zamija, različne nepozebnice, sukulente in kaktusi. A čeprav potrebujejo minimalno vaše ljubezni/sonca/vode, se lahko še vedno popolnoma zmotite s pogoji in vam bodo dokazali nasprotno. Če ste slučajno ubili katero od najbolj odpornih rastlin, se vprašajte, ali delate kaj narobe.

Neprimerni lončki

Vsi smo vsaj enkrat naredili napako in v lonček posadili rastlino, ki nam je vizualno ustrezal, za rastlino pa je bila to prava katastrofa. Najpogosteje se težava pojavi pri okrasnih loncih, ki so lepega videza, vendar niso funkcionalni, ker na primer nimajo lukenj na dnu, ki so ključne za pravilno odtekanje vode. Te luknje so pomembne predvsem za začetnike, saj omogočajo tudi zalivanje od spodaj, kar lahko zagotovo pomaga, dokler ne najdete ritma zalivanja, ki ga vaša rastlina potrebuje. Odlična rešitev so plastični lončki z luknjami, v katerih so vaše rastline prišle (ali v katere ste jih presadili), nato pa jih vstavite v okrasne lončke po vaši izbiri. Win-win situacija.

Presežek ali pomanjkanje vode

Vsi vemo, kako pomembna je voda za pravilno rast in razvoj rastlin. Vsi vemo, da je včasih preveč nege in zalivanja pogubno za naše rastline. Za rastlino je res vedno bolje, da ima manj vode, da jo dolivaš, kot pa da v njej plava in ji korenine gnijejo. Te manj zahtevne rastline bodo res preživele 1 zalivanje na dva tedna, tiste, za katere niste prepričani, pa zalijte enkrat na teden. Pomembno je preveriti, ali je zemlja suha, ali je lonček rahel (pomeni, da je rastlina žejna) ali je zaloga še stabilna. Ločite jih na tiste, ki potrebujejo več vode in tiste, ki potrebujejo manj, da si boste lažje zapomnili. Pod lonček postavimo krožniček z vodo, da rastlina vpije samo toliko, kolikor potrebuje.

Prevaranti

Ena od napak, ki jih naredimo pri gojenju rastlin, je, da prinesemo problematično rastlino od zunaj. Listne uši in razni škodljivci lahko vaši rastlini dolgoročno škodujejo, najhuje pa je, da lahko okuži tudi druge rastline. Zato je pomembno pravilo, ko novo rastlino prinesemo domov, da jo za nekaj dni ločimo od ostalih. Pustite jo počivati ​​v pogojih, ki so optimalni za njen razvoj. Nato preverite liste in stebla. Če opazite uši ali druge škodljivce, jih zdravite s pravilnim sredstvom (Biokill). Šele ko bo rastlina preživela šok selitve, se privadila na nov prostor in je očiščena škodljivcev, začnite razmišljati o njeni morebitni presaditvi.

Preveč svetlobe

Čeprav imajo številne rastline rade svetlobo, so le redke zares rade na neposredni sončni svetlobi. Tudi če jih postavite blizu okenske police, so opekline neizogibne. Če lahko, izberite severna okna, sončna mesta v domu, ki niso neposredno izpostavljena soncu. Če imajo rastline rade močno sonce, jim zagotovimo zadostno količino vode. In nikoli, ampak nikoli jih ne zalivajte ali hranite v največji vročini. Rastline rade dobijo vodo zjutraj ali zvečer.

Napačno gnojilo

Ena izmed pogostih napak, ki jih delamo pri gojenju rastlin, je napačno gnojilo. Iskanje kakovostnega in pravega dodatka za vaše rastline je lahko včasih veliko težja naloga, kot se zdi. Včasih so umetna gnojila preprosto premočna za vrsto in velikost vaše rastline in zlahka se zgodi, da vam zaradi prevelike količine gnojil odmrejo listi. Vedno je priporočljivo, da v čim večji meri uporabljate domača gnojila. Bananin olupek pustite čez noč v vodi in s to vodo zalijte rastline (dodajte tudi malo olupka), uporabite tudi jajčne lupine, namočene v vodi (nikakor ne slani). Če niste za domačo pripravo, naravno gnojilo poiščite v zeliščnih lekarnah. Naj vam takoj povemo, da nima ravno prijetnega vonja, a vam bodo rastline dobesedno zacvetele.

Foto: Instagram

Naloži več
Zapri