Eifflov stolp – eden izmed najbolj obiskanih spomenikov na svetu praznuje 135. rojstni dan
Eifflov stolp – eden izmed najbolj obiskanih spomenikov na svetu praznuje 135. rojstni dan

Eifflov stolp – eden izmed najbolj obiskanih spomenikov na svetu praznuje 135. rojstni dan

Danes, 31. marca, praznujemo 135. rojstni dan enega najbolj znanih simbolov Pariza in sveta – Eifflovega stolpa. Izlet v prestolnico Francije in obisk skritih pariških biserov se vedno sliši mamljivo. Pariz, ki je po vsem svetu znan po svojih čudovitih znamenitostih, kuhinji, kulturi in živahnem ambientuje, je najlepše, najbolj romantično, najbolj zanimivo in najbolj modno mesto in ne nazadnje mesto luči. Toda še veliko je za videti in odkriti.

Veličastna jeklena konstrukcija, ki dominira nad obzorjem Pariza, praznuje svoj rojstni dan 31. marca. In medtem ko se njegova struktura dviga v višave, se dviguje tudi njegova zgodba – od prvotnega spora in odpora do statusa svetovnega simbola ljubezni, umetnosti in inženirskih dosežkov.

135 let nazaj

Predstavljajte si leto 1889, ko je Pariz gostil Svetovno razstavo, manifestacijo, ki je združevala najnovejše tehnične, znanstvene in umetniške dosežke tistega časa. V središču dogodka je inženir Gustave Eiffel predstavil svojo revolucionarno idejo – jekleni stolp, ki bi dominiral pokrajini in simboliziral vstop v moderno dobo. Gradnja se je začela leta 1887, javnost pa je izzivala in navduševala s svojim ambicioznim in inovativnim pristopom.

Tako kot številni veliki arhitekturni projekti, ki so danes del naše kulturne dediščine, je tudi Eifflov stolp zrasel z velikim številom protestov. Le Temps je 14. februarja 1887 objavil odprto pismo, ki ga je podpisalo petdeset umetnikov iz sveta literature in umetnosti, ki so nasprotovali gradnji Eifflovega stolpa. To pismo je bilo naslovljeno na gospoda Alphanda, kustosa svetovne razstave leta 1889, v znak protesta proti gradnji stolpa. Gustave Eiffel je neumorno branil svoj projekt, a se je polemika nadaljevala in nekateri napadalci so se pozneje javno opravičili.

Eifflov stolp je simbol ljubezni, saj je visok in močan, tako kot najmočnejše zveze …

Ko je bil dokončan, je bil Eifflov stolp tehnično čudo svojega časa. S svojo višino 330 metrov je dominiral nad pariškim obzorjem in je bila neprimerljiv z nobeno drugo zgradbo na svetu. Z vsake od treh ploščadi je ponujal nepozaben panoramski pogled na mesto. Poleg tega je sestavljen iz več kot 18.000 železnih elementov. S težo okoli 10.000 ton je prestal preizkus časa in postal nepogrešljiva točka na svetovnem zemljevidu arhitekture.

Moral bi biti ljubosumen na stolp. On je bolj znan kot jaz. – Gustave Eiffel

Čeprav je bil prvotno zgrajen kot začasna zgradba za svetovno razstavo, se je Eifflov stolp hitro ukoreninil v pariški pokrajini in postal stalni simbol mesta svetlobe oziroma mesta luči. Danes njegova monumentalnost in lepota vsako leto pritegne milijone obiskovalcev z vsega sveta. Vsak večer več kot 20.000 žarnic osvetli zgradbo in ustvari edinstveno vzdušje in nenadomestljivo doživetje. Eifflov stolp ni le turistična atrakcija, ampak tudi simbol ljubezni in romantike. Številni pari prihajajo sem, da bi proslavili svojo ljubezen, mnogi pa se na tem čarobnem mestu celo zaročijo. Medtem ko Eifflov stolp praznuje svoj 135. rojstni dan, si ne moremo kaj, da ne bi občudovali njegove izjemne lepote, inženirskih dosežkov in simbolike, ki jo nosi kot del pariške pokrajine in svetovne kulturne dediščine.

Prepovedano fotografiranje ponoči?

Če niste seznanjeni s podatki, je podnevi povsem legalno fotografirati Eifflov stolp, ponoči pa je druga zgodba. Leta 1993 so namreč potekle avtorske pravice za Eifflov stolp, zato ga je bilo legalno fotografirati podnevi in ​​ponoči. Toda priljubljene luči na Eifflovem stolpu, nameščene leta 1985, so razvrščene kot umetniška dela in so zaščitene s francoskim zakonom o avtorskih pravicah. Zato je nezakonito distribuirati, prodajati ali objavljati fotografije Eifflovega stolpa ponoči brez predhodne odobritve Société d’Exploitation de la Tour Eiffel. Čeprav je zelo pomembno, da se obnašamo v skladu z zakoni države, ki jo obiskujemo, do zdaj ni bilo zabeleženo, da bi kdo zaradi tega primera končal na sodišču.

Naloži več
Zapri