INSTA(NT) TRAVEL: majhna, a čudovita z gorami obdana dolina, ki izgleda kot da je naslikana na platnu
INSTA(NT) TRAVEL: majhna, a čudovita z gorami obdana dolina, ki izgleda kot da je naslikana na platnu

INSTA(NT) TRAVEL: majhna, a čudovita z gorami obdana dolina, ki izgleda kot da je naslikana na platnu

V naši rubriki INSTA(NT) TRAVEL predstavljamo lokacije v bližini, ki jih je zaradi njihove naravne lepote in znamenitosti vredno obiskati.

Mir, zimska idila, svež gorski zrak, lesene hišice in čudovita jezera. To je idealna destinacija za idiličen vikend izlet. A da bi doživeli pravo zimsko pravljico, vam ni treba potovati daleč. Od Ljubljane do slikovitega Zgornjega Jezerskega, ki se nahaja v občini Jezersko, blizu avstrijske meje, smo z avtom potrebovali le približno uro vožnje. In nato je sledilo pravo navdušenje.

Zgornje Jezersko_Privatna arhiva.jpg

Jezersko – raj na zemlji

Naselje je nastalo po izsušitvi velikega jezera v 14. stoletju, danes pa je ta slikoviti kraj pravi raj za ljubitelje narave in zimskih aktivnosti. Vse, kar slišite, je tišina, vaša družba pa so ovce in krave, ki brezskrbno uživajo na svežem zraku. Kot da bi se vrnili nekaj stoletij v preteklost, nam je Jezersko ponudilo tisto, kar mnoga turistična središča ne zmorejo – mir in popolno sprostitev na nadmorski višini skoraj 1.000 metrov.

Tu boste doživeli pristno lepoto neokrnjene narave in se spoznali s tradicijo kraja, obdanega s Kamniško-Savinjskimi Alpami in Karavankami. Čas se zdi, kot da je resnično obstal, in moramo priznati, da smo zares uživali, daleč stran od mestnega vrveža.

Jezersko_Privatna arhiva

Zimske radosti

Da ne bi mislili, da tukaj ni ničesar za početi. Zgornje Jezersko se je res potrudilo izkoristiti vse prednosti, ki jih ponuja njihova lokacija. Najprej smo se podali v Park Jezersko, ki nas je takoj popeljal nazaj v otroštvo. Na 800 metrov dolgi progi smo se spomnili, kako je uživati v najbolj priljubljeni zimski aktivnosti – sankanju. Nekateri nekoliko spretneje, drugi pa šele po drugem poskusu, smo se pogumno spopadli z ovinki in strminami. A brez skrbi, proga je povsem varna, sneg pa zagotavlja varen in mehak padec.

Na koncu proge vas čaka lesena hišica, kjer se lahko okrepčate – kar smo tudi storili. Nato pa nas je naš vodnik Roko popeljal na krpljanje.

Jezersko_Privatna arhiva
Jezersko_Privatna arhiva

S krpljami do Planšarskega jezera

Krpljanje je v tem delu izjemno priljubljena zimska aktivnost, ki nas je navdušila. Nekoč je krpljanje služilo kot edini učinkovit način premikanja po zasneženih prostranstvih Aljaske, Kanade in skandinavskih držav. Danes pa je to ena izmed enostavnejših zimskih dejavnosti, ki aktivno vpliva na celotno telo – odličen trening za noge! Poleg tega za krpljanje ne potrebujete veliko opreme. Potrebujete le krplje, zimske pohodniške palice in tople, nepremočljive čevlje.

S krpljami smo prispeli do enega najbolj romantičnih krajev – Planšarskega jezera. Posebnost tega jezera je njegova izjemna oblika srca, ki pa jo žal lahko v celoti občudujete le iz zraka. Kljub temu vas bo jezero očaralo s svojo naravno lepoto in okoljem, ki kar vabi na sprehod in uživanje v naravi.

Jezersko_Privatna arhiva (2)
Jezersko_Privatna arhiva
Jezersko_Privatna arhiva
Jezersko_Privatna arhiva
Jezersko_Privatna arhiva
Jeszersko_Privatna arhiva

Drsanje in kegljanje na ledu

Po krajšem odmoru smo se odpravili do drsališča, ki se nahaja nedaleč od Planšarskega jezera. Tam lahko uživate v drsanju, mi pa smo se preizkusili tudi v kegljanju na ledu. Aktivnost, ki nas je resnično zabavala! Ker nas je celodnevno bivanje na prostem nekoliko utrudilo, nas je Roko odpeljal do bližnje počitniške hiše, kjer smo spoznali lastnico Tanjo, veliko ljubiteljico narave. Tanja pripravlja naravne likerje, namaze in čaje, ki so nas navdušili z avtentičnimi okusi in kakovostjo.

Domači izdelki

Simpatična Tanja nam je zaupala, kako čez vse poletje nabira rastline, ki jih potrebuje za pripravo marmelad, pijač in drugih domačih izdelkov. Že na prvi pogled so nas očarali zanimivi nazivi likerjev, ki se razlikujejo po okusu, a so vsi enako slastni. Od tukaj zagotovo ne boste odšli brez spominka, saj bo vsak našel nekaj po svojem okusu.

Kje prenočiti?

Ker se je dan bližal koncu, je bil čas, da se poslovimo in se odpravimo na Šenkovo domačijo, več kot 500 let staro kmetijo, ki na poseben način pripoveduje zgodbo o trajnostnem agroturizmu in je zaščitena kot spomenik arhitekture državnega pomena. Tam nas je pričakala prijazna in nasmejana lastnica Polona Virnik Karničar.

Ta edinstveni dragulj alpske arhitekture, ki sega več kot 500 let v preteklost, je bil naš dom za naslednja dva dni. Glavna hiša naj bi bila zgrajena že leta 1521, in z veliko ljubezni do dediščine prednikov so na domačiji ohranili njen prvotni videz. S svojo netipično impozantnostjo za to območje je hiša zaščitena kot kulturni spomenik državnega pomena in je zato podvržena strogi zaščiti.

Šenkova domačija

Polona je leta 2010 prevzela posest od svoje babice Mimi in skupaj s soprogom Drejcem začela pot obnove starega vaškega naselja. Za hišo se nahaja stara koča, v kateri so nameščeni kotlovnica in rezervoar za ogrevanje ter sanitarije za prostor za kampiranje, ki je poleti urejen na travniku nad kmetijo.

Poleg tega so izravnali prostor okoli objekta, da bi ustvarili raven peščeni prostor, namenjen parkiranju kamp prikolic in osebnih avtomobilov vseh, ki poleti kampirajo na posestvu. Na posestvu je svoje mesto našla tudi poletna kuhinja, ki jo uporabljajo gostje v kampu. Obnovljena je bila tudi stara delavnica v osrednjem dvorišču ter hlev za kokoši in svinje, kasneje pa tudi hlev za krave in ovce.

Šenkova Domačija_Privatna arhiva
Šenkova Domačija_Privatna arhiva
Šenkova Domačija_Privatna arhiva
Šenkova Domačija_Privatna arhiva (2).jpg
Šenkova Domačija_Privatna arhiva (1).jpg

Wellness-oaza

Ob hiši se nahaja tako imenovana Preužitkarica. Gre za hišico, ki je služila kot dom, ko sta lastnik posestva in njegova žena predala posest dediču. Ta koča iz leta 1669 je bila popolnoma obnovljena in preurejena v prijetno okolje za sprostitev po napornem delovnem dnevu. Ima dvanajst ležišč, razporejenih v dve dvoposteljni sobi v pritličju in dva luksuzno opremljena apartmaja za 4 osebe v podstrešju. Sobe se imenujejo Kaša in Špajza, apartmaja pa Kamra in Gank.

V kleti je urejena wellness-oaza, ki obsega dve savni – finsko in infrardečo, kjer se lahko sprostite ob koncu dneva.

Očarljiv pogled iz oken

Po obnovi kmečke hiše so lastniki začeli z obnovo glavnega objekta na posestvu – stare hiše, ki je od leta 1949 zaščitena kot kulturni spomenik. V pritličju objekta se nahajajo kuhinja, jedilnica, pisarna, recepcija in prostor za postrežbo pijač. Leta 2019 je bilo podstrešje hiše prenovljeno, zdaj pa ponuja dodatnih 7 sob in manjšo konferenčno dvorano.

Na zahodni strani sobe imajo notranje balkone ali lože. S severne strani ni mogoče videti, kaj se dogaja v hiši; pogled na hribe je ostal enak. Sobe so razdeljene na dve etaži; v prvem podstrešju se nahajajo apartma za 4 osebe, dve triposteljni sobi ter skupna ali konferenčna dvorana. V drugem podstrešju so manjše sobe; tri dvoposteljne sobe in en apartma za dve osebi. V notranjosti prevladuje les, vintage detajli in rustikalno pohištvo, ki ustvarjajo resnično poseben ambient bivanja tukaj.

Sobe s zanimivimi imeni

Sobe so poimenovane po dejavnostih ali poklicih, s katerimi so se ukvarjali predniki. Tako v hiši najdemo apartma Kovačnica, ki spominja na kovalsko dejavnost, ki je nekoč potekala v pritličju stavbe. Manjši apartma v drugem podstrešju nosi ime Pekara, prav tako pa tu najdemo tudi Jagrsko sobo, ki spominja na to, da je bilo lovstvo v preteklosti tesno povezano z družino Šenkovih. Šuštarska soba je posvečena prednikom Drejca Karničarja, ki so bili čevljarji. Preostale tri sobe v drugem podstrešju so poimenovane Furmanska, Ovčarska in Golcarska.

Pomembnost ohranjanja tradicije

Ovčarstvo je še vedno ena glavnih kmetijskih dejavnosti v Jezerskem in na Šenkovem posestvu, kjer izkoristijo vse, kar jim ovce ponujajo: meso, volno in kožo. Drugo jutro je bilo prav tako polno aktivnosti. Obiskala nas je gospa Mija, ki nam je pokazala celoten postopek česanja in navijanja preje, sodelovali pa smo tudi v delavnici izdelave filcanega mila iz 100 % ovčje volne.

Če želite, se lahko z gospodarico Polono zjutraj sprehodite po kmetiji, naberete jajca za zajtrk ali poberete zelenjavo, ki bo kasneje na mizi. Na kmetiji lahko pomagate tudi pri hranjenju živali, če pa želite videti, kako poteka življenje pastirjev, vas bodo z veseljem usmerili proti Češki koči, kjer so prelepi okoliški pašniki. Šenkova domačija je odprta skozi vse leto, dobrodošli so tako mali kot veliki gostje, zanimivo pa je tudi to, da so dobrodošli hišni ljubljenčki.

Preizkusite masunjek

In tako se je naš izlet počasi bližal koncu, vendar da ne bi odšli lačni, je Polona poskrbela za okusne dobrote. Preizkusili smo ajdove žgance (trdo kuhano kašo iz ajde), masunjek (kašo iz koruze in ajde s smetano) ter okusne buhtle. Vse je bilo pripravljeno iz domačih izdelkov, saj je tukaj najpomembnejša trajnost in ljubezen do narave. Vendar pa velja omeniti, da se zajtrk tukaj postreže samo gostom, ki prenočijo.

Jezersko_Privatna arhiva (5)
masunjek
Jezersko_Privatna arhiva (1)

Izvor mineralne vode

Na poti domov smo se ustavili tudi pri izvoru mineralne vode, da bi se osvežili. V Zgornjem Jezerskem se nahaja izvir zdravilne vode Jezerska slatina, ki je bogata z amonijevimi in magnezijevimi snovmi ter je prava blagodeja za srce in krvne žile, poleg tega pa spodbuja prebavo. Na izvoru si jo lahko natočite tudi sami. Polni vtisov in zadovoljni smo se vrnili domov, in prepričani smo, da se bomo na Jezersko vrnili ob prvi priložnosti.

Jezersko_Privatna arhiva (21)

Foto: Gabrijela Cerovec, Instagram

Naloži več
Zapri