

Popolna pomladna pravljica: Kraška vasica, ki vas bo osvojila z razgledi, zgodovino in okusi
Ko se narava prebudi in zacveti mogočna magnolija, Štanjel zablesti v vsej svoji lepoti. Ta srednjeveška vasica na griču, skrita med vinogradi Krasa, ni le ena najstarejših, temveč tudi ena najlepših v Sloveniji. Njene kamnite hiše, razgledne točke in spokojne ulice pripovedujejo zgodbo stoletij, v kateri so prepleteni arhitektura, umetnost, narava in vino.
Štanjel sestavljata Gornja in Dolnja vas. Staro jedro se terasasto vzpenja proti vrhu griča Turn, od koder se odpira pogled na kraško pokrajino. Ob sprehodu skozi ozke ulice naletite na obzidje z vhodnimi stolpi, gotsko cerkev s prepoznavnim zvonikom, grad in sloviti Ferrarijev vrt.
Ferrarijev vrt: kjer se krasna arhitektura sreča z naravo
Ena najbolj fotogeničnih točk Štanjela je prav gotovo Ferrarijev vrt. Nastal je med obema vojnama kot del podeželske vile dr. Enrica Ferrarija. Vrt je zasnoval znameniti arhitekt Maks Fabiani, ki je pri urejanju sledil logiki kraške pokrajine. Terasasta zasnova, kamniti zidovi, ovalni bazen z otočkom, vodometi, umetna votlina in razgledni paviljon so le nekateri od elementov, ki obiskovalca povsem prevzamejo.
Fabiani je žele, da vrt ne bi bil zgolj estetski dodatek, temveč tudi funkcionalen prostor za življenje. Zasajen je bil z zelenjavnimi in cvetličnimi gredicami, čudovitimi sredozemskimi drevesi in vinovo trto. Danes je Ferrarijev vrt spomenik državnega pomena in priljubljena lokacija za poroke, kulturne dogodke in fotografske avanture.
Vila Fabiani in najstarejša murva v srednji Evropi
Le nekaj korakov stran, v vasici Kobdilj, stoji vila Fabiani, rojstni dom slavnega arhitekta. Posestvo z bogato vinogradniško tradicijo skriva še eno dragocenost: 400 let staro murvo, najstarejšo v srednji Evropi. Obiskovalci si tu lahko ogledajo obnovljene vinograde, se sprehodijo med nasadi vrtnic in si v kleti Faladur privoščijo kozarec avtohtonega pikolita.
Grad Štanjel: preteklost, ki živi v sedanjosti
Na griču domuje grad Štanjel, baročno-renesančna zgradba iz 16. stoletja, ki danes gosti različna doživetja. V notranjosti deluje restavracija s kraško kulinariko in muzejska zbirka. Ena izmed interaktivnih razstav obiskovalcem omogoča, da se pobliže spoznajo z naravo Krasa – otipajo kamne, doživijo burjo ali odkrijejo skrivnosti vodnega sistema.
Posebno mesto ima tudi razstava o Maksu Fabianiju, ki je s svojo vizijo oblikoval podobo Štanjela in bil med letoma 1935 in 1945 tudi njegov župan.
Po Fabianijevi poti do vseh najlepših točk
Fabianijeva pot je krožna sprehajalna pot, dolga tri kilometre, ki povezuje Štanjel in Kobdilj. Na njej lahko v manj kot eni uri doživite vrhunski presek zgodovine, arhitekture in narave. Pot ni zahtevna, je pa polna zgodb in pogledov, ki jemljejo dih.
Foto: Instagram @villafabiani , @visitstanjel