V rubriki INSTA(NT) TRAVEL predstavljamo lokacije, ki jih je zaradi naravnih lepot in zanimivosti vredno obiskati bodisi za vikend bodisi za več dni. Tokrat vas peljemo v Francijo. Ker je vse več ugodnih in direktnih letalskih linij, se vse več ljudi odloča za potovanje ali nekajdnevno potovanje v Pariz.
Pariz, mesto luči, skriva tudi neverjetne zelene oaze. Danes vas popeljemo na enega izmed njih. Luksemburški vrt (Jardin du Luxembourg) je kraj, kamor boste stopili in se počutili, kot da ste vstopili v drug svet. Nahaja se med Latinsko četrtjo in Saint-Germain-des-Prés ter poln je fontan, spomenikov, dreves in rož. Še posebej je očarljiv, ko se kopa v barvah jeseni. Vrt je kot nalašč za dolge, romantične sprehode, zaradi čarobnosti barv na drevesih pa je bolj fotogeničen kot v katerem koli drugem letnem času.
Zgodovina palače
Eden najlepših pariških parkov je nastal po zaslugi Marije de Medici, ki se je leta 1600 poročila s francoskim kraljem Henrikom IV. V palači Pitti, obdani z vrtovi, se je namreč rodila članica znane italijanske družine, ki si je v novem okolju želela podobno vzdušje. V začetku 17. stoletja je kupila manjšo palačo v lasti družine Luksemburg, ob kateri je ukazala zgraditi novo, večjo stavbo.
Večjo palačo so poimenovali Luksemburška palača, prvotna stavba, z nakupom katere se je začel celoten projekt, pa se imenuje Petit Luxembourg (Mala luksemburška palača) in imata sorodni funkciji – večja je danes sedež francoskega senata, v manjšem pa je predsednik senata.
Bodite v koraku
s trendi
Prijavite se na novice Journal.
Kip svobode
Biti turist v Parizu zagotovo ni poceni, številne znamenitosti v mestu pa so polne. Zato je obisk Luksemburškega vrta način, da prihranite čas, denar in si odpočijete od mestnega vrveža. Ker se razprostira na 23 hektarih, gneče ni, vstop pa je prost! Pod kostanji boste našli značilne zelene stole, kjer lahko sedite, berete, počivate in uživate v pogledu na osmerokotno jezero Grand Basin.
V vrtu kraljujejo številni vodnjaki (najbolj znan je Medičejski vodnjak iz 17. stoletja, ki je odlično ohranjen do danes), med njimi pa izstopa 20 kipov francoskih kraljic, med katerimi je tudi Maria de Medici. Tu boste našli tudi skulpturo zaščitnice Pariza, svete Genevieve. Večina kipov prikazuje znane ljudi, politike, znanstvenike, kiparje, slikarje, pesnike in skladatelje, vključno s Chopinom in Beethovnom. Največje presenečenje za vse pa je kip La Liberte – miniaturna različica kipa svobode, ki ga je ustvaril Auguste Bartholdi. Prav on je v New Yorku izdelal »veliki« kip svobode, kot je pariški.
Luksemburški vrtovi nudijo odlične pogoje za šport in otroške igre. V zahodnem delu so igrišča za košarko in tenis, jahališče za ponije, lutkovno gledališče in vrtiljak za otroke. Ob vhodu na vrt je glasbeni paviljon. Predstave in koncerte si lahko ogledate na odprtem odru skozi vse leto.
Kako radi imajo turisti ta vrt, dokazuje njihova ocena na strani Trip Advisor, kjer so ga razglasili za najboljšo naravno znamenitost Pariza, kljub temu, da ni uradni botanični vrt francoske prestolnice.
Foto: iStock in Instagram (@lise_frt)