Budžet popotniki: Ponujamo nekaj predlogov, kako si lahko drastično zmanjšate stroške potovanja
Budžet popotniki: Ponujamo nekaj predlogov, kako si lahko drastično zmanjšate stroške potovanja

Budžet popotniki: Ponujamo nekaj predlogov, kako si lahko drastično zmanjšate stroške potovanja

Že res, da so potovanja v zadnjih desetletjih postala veliko bolj dostopna in žepu prijazna, za kar so zaslužne predvsem low budžet letalske družbe, toda nekatere destinacije vseeno ostajajo pregrešno drage. Tisti bolj pustolovski popotniki, ki jim udobje ni primarna vrednota, so običajno iznajdljivi in najdejo marsikatero priložnost za zmanjšanje stroškov. Če ste med tistimi, ki jim je bolj pomembno izkusiti novo deželo in doživeti pristen stik z novim okoljem, kot pa uživati v luksuzu, potem berite dalje…

Obstaja namreč veliko načinov, kako lahko preko različnih organizacij in platform prihranimo dobršen del potovalnega proračuna. Pri tem je potrebno nekaj prilagodljivosti, a nagrada je edinstvena izkušnja, ki je v klasičnem hotelu ne boste doživeli. Na večini destinacij je namreč prav namestitev tista, ki nas najbolj udari po žepi, zato smo za vas raziskali alternativne možnosti, s katerimi boste potovanja doživeli pa povsem nov, bolj avanturističen način. In predvsem ceneje!

poceni potovanje

Workaway

Workaway je globalna platforma, ki članom omogoča brezplačno bivanje in kulturno izmenjavo. Deluje tako, da s prostovoljnim delom prispevate vnaprej dogovorjeno količino časa na dan (ali teden) v zameno za prenočišče in hrano, ki ju zagotovi gostitelj. Ker gre za največjo tovrstno platformo, lahko izbirate med “počitnicami” v 170 državah po svetu. Na voljo so najrazličnejša dela in gostitelji, od zavetišč za živali in vrtnarjenja na eko kmetijah do dela v hostlih in skrbi za nepremičnine v času odsotnosti lastnikov.

Načeloma velja pravilo, da prostovoljci prispevajo 20-25 ur tedensko v zameno za brezplačno bivanje in 3 obroke dnevno, a se dogovori lahko tudi razlikujejo. Nekateri gostitelji na primer za opravljeno delo tudi plačajo. Ves ostali čas je namenjan vam, raziskovanju dežele, spoznavanju kulture in druženju. Tak način “izmenjave” je še posebej primeren za tiste, ki potujejo počasneje, ki se želijo naučiti novih veščin ter živeti v sožitju z domačini ter drugimi popotniki. Možnosti so zelo pestre in izkušnje Workaway-erjev nepozabne!

CouchSurfing

Ena prvih platform za kulturno izmenjavo je definitivno preživela zlate čase, a mnogi backpackerji jo že vedno zvesto uporabljajo. CouchSurfing je točno to, kar pove že samo ime. Je surfanje oz. spanje na kavču gostitelja. Ta običajno popotnike gosti brezplačno, v zameno za njihovo družbo in kulturno izmenjavo. Platforma je dolga leta (pred Workaway-em) uspevala, saj je drastično zmanjšala stroške potovanja, hkrati pa so se zaradi nje po vsem svetu vzpostavile številne skupnosti svobodomiselnih popotnikov. Na mnogih destinacijah se tedensko odvijajo dejavnosti in dogodki, ki se jim lahko brezplačno pridružite in tako navežete nove stike in poznanstva.

Dobra plat CouchSurfinga je nedvomno ta, da lahko tudi v najdražjih mestih, kot sta London ali Pariz, najdemo zastonj prenočišče. Slaba pa, da ga ne bomo našli tako zlahka. Za to se bo treba kar precej potruditi, najti pravega gostitelja in ga prepričati s svojim nagovorom. Nič ne bo škodilo, če obljubite kak skrbno skuhan obrok ali darilce od doma.

Trusted Housesiters

Skupnost za oskrbo nepremičnin in hišnih ljubljenčkov, kjer se lahko povežemo s podobno mislečimi ljubitelji živali in v zameno za njihovo oskrbo dobimo brezplačno prenočišče. Trusted Housesiters je odlična priložnost za tiste, ki obožujejo živali in si želijo nekoliko mirnejšega potovanja. Deluje namreč tako, da lastniki ljubljenčkov v času svoje odsotnosti potrebujejo nekoga za njihovo oskrbo. V zameno tako dobimo brezplačno prenočišče, običajno je to celo stanovanje, hiša oz. kmetija.

Takšen način izmenjave je odlična priložnost tudi za potujoče pare, saj je včasih potrebna oskrba več živali, prostora za bivanje pa je dovolj. In ne le to, nekatere od nepremičnin, ki so na voljo, so naravnost osupljive, tako zaradi svoje okolice, kot tudi samega interjerja. Če bi torej potovanje radi doživeli v počasnejšem ritmu, v družbi živali in domačnem okolju, je lahko Trusted Housesiters zanimiva alternativa dolgočasnim in turistom polnim resortom.

Sezonska dela

Če bi radi na izbrani destinaciji preživeli več tednov ali celo mesecev, pri tem pa ne bi radi zapravili celega premoženja, je vredno razmisliti o možnosti sezonskega dela. Obstaja več različnih priložnosti, pa tudi omejitev, odvisno od želene destinacije. Trenutno so po vsem svetu, zaradi pomanjkanja kadra, zelo iskana hotelirska ter gostinska dela. Prednost teh je zagotovo ta, da v večini primerov delodajalec poskrbi za prenočišče in hrano.

Glede na vaše delovne zmožnosti in omejitve pri zagotovitvi vizuma, so lahko zelo zanimiva izkušnja sezonska dela v narodnih parkih, še posebej v ZDA. V Avstraliji imajo program imenovan Australian Working Holiday Visa, ki je odprto za prijavitelje, stare med 18 in 30 (v nekaterih primerih tudi do 35). Tam najpogosteje iščejo pridne roke v gostinstvu in na različnih farmah. V Evropi je največ potenciala v turističnem sektorju. Glavna prednost sezonskega dela je, da ste za bivanje na želeni lokaciji dobro plačani, slabost pa seveda ta, da imate prostega časa bore malo. A sezonsko delo je lahko odlična izkušnja za tiste, ki si želijo destinacijo doživeti bolj pristno in ne zgolj kot turisti.

Foto: Unsplash

Naloži več
Zapri